eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › 6 Sposobów Na Ochronę Danych Twojej Firmy

6 Sposobów Na Ochronę Danych Twojej Firmy

2022-07-05 10:45

6 Sposobów Na Ochronę Danych Twojej Firmy

6 Sposobów Na Ochronę Danych Twojej Firmy © geralt - pixabay.com

Komunikat PR

Naruszenie danych może okazać się katastrofalne w skutkach dla każdej firmy, a zwłaszcza dla małych biznesów, które nie są przygotowane na taką ewentualność. Jako właściciel firmy lub pracownik masz do dyspozycji wiele środków prewencyjnych, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo firmowych danych. Podstawową kwestią jest poznanie najczęstszych przyczyn naruszeń danych oraz sposobów na ich uniknięcie, zanim powstanie szkoda.
Być może uważasz, że naruszenia na ogół są sprawką osób z zewnątrz, które włamują się do systemu. Podczas gdy ten scenariusz najczęściej pojawia się w nagłówkach medialnych, to w rzeczywistości błędy pracownika jak np. zgubiony/skradziony komputer lub urządzenie mobilne, czy też pobranie złośliwego oprogramowania, również mogą skutkować utratą danych lub ich naruszeniem. Przeszkól pracowników tak, aby lepiej zrozumieli to ryzyko i pomogli chronić dane twojej firmy.

Poniżej opisujemy kilka środków ostrożności, włączając w to ochronę własnej przestrzeni roboczej, bezpieczne odbieranie wiadomości e-mail oraz tworzenie silnych haseł.

1. Chroń dane we własnej przestrzeni roboczej


Jeśli odjedziesz od biurka podczas realizacji projektu, który wykorzystuje poufne dane firmowe, podejmij stosowne środki ostrożności, aby ochronić je przed osobami z zewnątrz lub innymi ludźmi nieupoważnionymi do wglądu. Zapamiętaj te proste wskazówki, które pomogą Ci zabezpieczyć własną przestrzeń roboczą:
  • Kiedy odchodzisz od komputera, zablokuj go. Możesz dodatkowo zmienić ustawienia tak, aby komputer zażądał hasła do konta użytkownika przy próbie odblokowania lub wzbudzenia.
  • Po skończonym spotkaniu uporządkuj swoje materiały.
  • Po wydrukowaniu, skserowaniu lub przesłaniu/odebraniu faksu natychmiast zabierz swoje dokumenty.
  • Trzymaj dokumenty zawierające poufne informacje w bezpiecznych miejscach.
  • Zawsze zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół.

2. Miej Świadomość Śchematów Wyłudzania Informacji (Phishing)


E-maile Phishingowe to fałszywe wiadomości, wykorzystywane przez przestępców i hakerów do namierzania informacji dotyczących karty kredytowej i tożsamości, przejmowania kontroli nad komputerem i siecią, lub wyłudzenia hasła w celu zyskania dostępu do danych firmowych. Z reguły takie wiadomości sprawiają wrażenie, jakby pochodziły z zaufanego źródła np. od firmy obsługującej twoją kartę kredytową lub innego dostawcy. Ich treść często zawiera linki i załączniki z zachętą do ich pobrania. Należy usuwać podejrzane e-maile przed otwarciem.

3. Korzystaj z sieci VPN


Wirtualna sieć prywatna (z ang. virtual private network, w skrócie VPN) to niezbędny środek ostrożności, kiedy łączysz się ze swoją firmą poprzez niezabezpieczone połączenie internetowe takie jak publiczny hotspot Wi-Fi. Nawet jeśli haker zdoła wedrzeć się w twoją transmisję, to w przypadku korzystania z VPN dane będą skrupulatnie zaszyfrowane. Większość hakerów obiera łatwe cele, więc z reguły pozbywają się skradzionych danych, zamiast poddawać je skomplikowanym i mozolnym procesom odszyfrowywania. Rzuć okiem na to źródło, gdzie znajduje się wyczerpujący przewodnik poświęcony sieciom VPN – tutaj dowiesz się, czym jest wirtualna sieć prywatna oraz jak może zadziałać na korzyść bezpieczeństwa danych twojej firmy.

4. Hasła: im Dłuższe tym Silniejsze


Korzystanie z regularnie zmienianych, silnych haseł skutecznie utrudnia złodziejom dostęp do informacji. Nigdy nie zdradzaj nikomu swojego hasła. Ustal coś enigmatycznego, trudnego do odgadnięcia i jednocześnie możliwego do zapamiętania, aby uniknąć konieczności zapisania. A jeśli już zapiszesz hasło, przechowuj je w zamkniętej szafce lub szufladzie.

Najskuteczniejsze silne hasła między innymi spełniają następujące warunki:
  • Hasła nie powinny zawierać całości ani fragmentu twojego imienia/nazwiska lub ID użytkownika.
  • Hasła powinny składać się z co najmniej siedmiu znaków.
  • Hasła powinny zawierać znaki przynajmniej dwóch z następujących kategorii:
    duże litery, małe litery, liczby i symbole (np. &, %, $, #).

5. Zachowaj Czujność w Trakcie Podróży


Urządzenia przenośne, włączając w to laptopy, tablety i smartfony, są trudniejsze w upilnowaniu i stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Zachowaj ostrożność, logując się do zabezpieczonych systemów w miejscach publicznych – upewnij się, czy inni nie widzą twojej nazwy użytkownika i hasła.
  • Trzymaj swoje urządzenie przenośne przy sobie przez cały czas, kiedy przebywasz na lotnisku, w transporcie publicznym, a także w każdym innym miejscu. Nigdy pozostawiaj go w swoim bagażu.
  • Kiedy podróżujesz samochodem ze swoim laptopem, trzymaj go w bagażniku pojazdu. Wyjmij dopiero, kiedy osiągniesz cel swojej podróży.
  • Nigdy nie przechowuj swojego hasła ani kopii zapasowych w urządzeniach przenośnych.

Przebywając poza biurem, przechowuj laptopa firmowego, urządzenie przenośne i nośniki pamięci (takie jak pendrive) w bezpiecznym miejscu – w zamkniętym pomieszczeniu lub z mieniem osobistym.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: