eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak wybrać wózek paletowy?

Jak wybrać wózek paletowy?

2022-04-28 13:48

Jak wybrać wózek paletowy?

Jak wybrać wózek paletowy? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Popularnym środkiem transportu wewnętrznego na halach produkcyjnych i magazynowych są wózki paletowe. Doskonale sprawdzają się do przemieszczania ładunków na krótkich dystansach. Dowiedz się, jakie są rodzaje wózków paletowych i jak wybrać odpowiedni model.

Zastanówmy się nad rodzajami wózków paletowych


Uniwersalne wózki paletowe są powszechnie wykorzystywane do przewożenia towarów na halach produkcyjnych, w magazynach, ale także w sklepach wielkopowierzchniowych. Dobrze dobrany paleciak usprawnia transport wewnątrzzakładowy, podnosi wydajność przedsiębiorstwa i odciąża pracowników.

Producenci oferują różne rodzaje wózków paletowych:
  • ręczny wózek paletowy – wózek o najprostszej konstrukcji i udźwigu 2500 kg, który nadaje się do transportu lekkich towarów na niewielką odległość;
  • elektryczny wózek paletowy z dyszlem prowadzony – dzięki napędowi elektrycznemu podnosi komfort i efektywność pracy;
  • elektryczny wózek paletowy z podestem dla operatora – osiąga większą prędkość i służy do transportu ładunków na dłuższych dystansach;
  • elektryczny wózek paletowy z masztem (wózek podnośnikowy) – umożliwia podnoszenie towarów także w pionie, stosowany jest jako alternatywa dla wózka widłowego.

Gdzie i do jakich prac możemy wykorzystać paleciaki?


Wózki paletowe pełnią ważną rolę w usprawnianiu transportu wewnętrznego i składowaniu towarów. Wykorzystywane są do przewożenia ładunków spaletyzowanych na magazynach czy halach produkcyjnych w wielu branżach.
Paleciaki są popularne zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i małych firmach, na przykład w centrach logistycznych, sklepach wielkopowierzchniowych czy handlu detalicznym. Przystosowane są jednak do pracy na równych i utwardzonych powierzchniach.

Co wziąć pod uwagę wybierając wózek paletowy?


Odpowiednio dobrany paleciak do miejsca i zastosowania usprawnia transport ładunków. Decydując się na zakup wózka, trzeba wziąć pod uwagę różne parametry i czynniki. Należą do nich:
  • długość wideł – standardowa długość wynosi 1150 mm. Do ciasnych i niewielkich przestrzeni najlepiej wybrać widły mierzące 800 mm, 950 mm lub 1000 mm. Z kolei te o długości 1600 mm, 1800 mm, 2000 mm i dłuższe sprawdzają się do transportu towarów o dużych gabarytach lub przewożenia dwóch palet jednocześnie.
  • Szerokość wideł – paleciaki mają rozstaw wideł w zakresie 520-550 mm. Szerokość powinna być dopasowana do obsługiwanych palet i ładunków. Standardowa szerokość 540 mm jest odpowiednia do popularnych europalet.
  • Udźwig wózka paletowego – najczęściej jest to 2300 kg lub 2500 kg. Dostępne są także paleciaki o udźwigu 2000 kg. Wózki ręczne najczęściej mogą transportować towary do 1000 kg.
  • Minimalna i maksymalna wysokość wideł wózka paletowego – minimalna wynosi ok. 80 mm, ale oferowane są też paleciaki niskoprofilowe, np. 50 mm. Maksymalna wysokość standardowego wózka ręcznego to 20 cm, zaś paleciaki masztowe podnoszą ładunki do wysokości 2000 mm.
  • Materiał kół i rolek – mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, np. z gumy, nylonu, poliuretanu, vulkollanu lub specjalnego tworzywa zmniejszającego hałas podczas pracy.
  • Rodzaje rolek – pojedyncze rolki sprawdzają się na równym podłożu, zaś podwójne zalecane są w przypadku nierówności.

Alternatywne rozwiązania dla paleciaków


Jako środek transportu wewnętrznego można stosować też holowniki elektryczne marki MasterMover. Stanowią one nowoczesną alternatywę dla wózków paletowych i posiadają o wiele więcej zalet.

Holowniki elektryczne MasterMover służą do bezwysiłkowego transportu ładunków kołowych o masie do 30 000 kg i więcej, a także o niestandardowych gabarytach czy kształtach. Dzięki doskonałej zwrotności sprawdzają się nawet w ciasnych i zatłoczonych przestrzeniach. Ciągniki przemysłowe zapewniają także pełną kontrolę nad towarem, co ogranicza ryzyko wypadków i uszkodzenia ładunków.

Co ważne, holowniki elektryczne poprawiają warunki pracy i podnoszą wydajność przedsiębiorstwa. Odciążają pracowników i eliminują ręczną obsługę. Do ich prowadzenia nie są wymagane uprawnienia, tak jak w przypadku wózków paletowych elektrycznych. Eliminuje to przestoje wynikające z konieczności oczekiwania na dostępność wykwalifikowanego operatora. Zastosowanie holowników elektrycznych poprawia funkcjonowanie transportu wewnętrznego, co przekłada się na niższe koszty operacyjne i oszczędność czasu. Ciągniki przemysłowe MasterMover to inwestycja w rozwój firmy!

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: