eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jakie firmy mogą się restrukturyzować i czy restrukturyzacja jest skuteczna

Jakie firmy mogą się restrukturyzować i czy restrukturyzacja jest skuteczna

2021-04-30 14:03

Jakie firmy mogą się restrukturyzować i czy restrukturyzacja jest skuteczna

Jakie firmy mogą się restrukturyzować i czy restrukturyzacja jest skuteczna © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Restrukturyzacja staje się coraz bardziej popularnym instrumentem dla firm zagrożonych upadłością. Weszła w życie już kilka lat temu, lecz wobec gospodarczych skutków pandemii w pierwszym kwartale 2021 r. zanotowano wręcz skokowy wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych.

Jakie firmy mogą się restrukturyzować - restrukturyzacja zdaniem ekspertów


O ile w ciągu całego ubiegłego roku otwarto ich około 800, to w już samym pierwszym kwartale 2021 liczba ta wyniosła w przybliżeniu 400 i ciągle wzrasta – mówi Małgorzata Sawa, doradca restrukturyzacyjny z kancelarii Sawa Siwka SAS Restrukturyzacje w Katowicach.

Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się, czy restrukturyzacja jest także dla nich. Czy są branże, w których narzędzia tego zastosować nie można, albo czy możliwość jej wdrożenia zależy od wielkości przedsiębiorstwa lub formy prawnej, w której ono działa. Porządkując to zagadnienie należy podkreślić, że postępowanie restrukturyzacyjne jest narzędziem dedykowanym przedsiębiorcy bez względu na to, czy prowadzi firmę jednoosobową, czy też spółkę kapitałową. Mogą z niej skorzystać również inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jak np. fundacje, o czym nie zawsze się wspomina. Fundacje również notują znaczne pogorszenie sytuacji. Ponosząc stałe koszty działalności osiągają zmniejszone wpływy z datków i darowizn. Zmieniła się bowiem hierarchia potrzeb ludzkich, wśród których priorytetem staje się coraz częściej zaspokojenie zwykłych potrzeb konsumenckich kosztem ograniczenia innych. Ten sam problem dotyka wielu osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

W restrukturyzacji branża nie ma znaczenia.


Restrukturyzacja może zostać wdrożona bez względu na branżę, w której jest prowadzona działalność gospodarcza. O ile w pierwszym roku pandemii najbardziej dotkniętym sektorem rynku były usługi i handel, to obecnie coraz częściej po restrukturyzację sięgają firmy budowlane i branża rolna. Dla wdrożenia postępowania nie ma zatem większego znaczenia obszar rynku, w którym przedsiębiorca działa. Dlatego, że restrukturyzacja dotyczy nie tyle samego przedsiębiorcy, co jego zobowiązań. Postępowanie restrukturyzacyjne nie musi wiązać się z żadną reorganizacją firmy. Jego istotą jest umiejętne zobrazowanie sytuacji ekonomicznej, zaproponowanie wierzycielom układu rozsądnej treści i jego zawarcie. Układ to sformalizowana ugoda z wierzycielami, na mocy której najczęściej dochodzi do rozterminowania części zobowiązań, a następnie do redukcji ich pozostałej części. Dlatego najpopularniejszym ostatnio rodzajem postępowaniem jest tzw. uproszczona restrukturyzacja, która w założeniu ma prowadzić do szybkiego zawierania układów i uniknięcia fali bankructw.

Ustawodawca wprowadził ją do ustawy na stałe właśnie dlatego, że roczny pilotażowy okres przyniósł na tym polu oczekiwane korzyści. Oczywiście zdarzają się bardziej złożone procesy restrukturyzacyjne obejmujące istotną reorganizację działalności firmy, w których korzystając z ustawowych narzędzi jesteśmy w stanie niemal bezkosztowo zredukować zatrudnienie lub odwrócić skutki niektórych już dokonanych czynności – mówi mec. Małgorzata Sawa. Niestety w wielu firmach pomimo dokonanego samodzielnie ograniczenia lub nawet wyeliminowania części kosztów stałych nadal brak jest środków na pokrycie wszystkich zobowiązań. Dopóki więc przedsiębiorca generuje obrót i ma perspektywę kontynuowania działalności nie ma przeszkód, aby swoim wierzycielom proponował zawarcie takiego układu, jaki będzie w stanie wykonać.

O tym, czy dojdzie do zawarcia układu decyduje nie tylko sytuacja ekonomiczna danej firmy. Nie mniej istotny jest bowiem sposób jej zobrazowania i rzetelne, czytelne przedstawienie wierzycielom istniejących możliwości. Z naszych obserwacji wynika, że wierzyciele zwłaszcza obecnie, w okresie ogólnego kryzysu wolą mieć pewność otrzymania choćby części swoich zobowiązań, aniżeli kategorycznie windykować je prowadząc do definitywnego bankructwa swojego kontrahenta, czyli odbiorcę swoich usług lub towarów – twierdzi doradca restrukturyzacyjny z SAS Restrukturyzacje. Wierzyciele, ale również banki coraz lepiej rozumieją specyfikę obecnej sytuacji. Sprowadza się ona do tego, że uczestnicy rynku, aby zachować go w możliwie niezmienionym kształcie muszą redukować swoje oczekiwania, ale jednocześnie mieć podstawę do racjonalnego oszacowania w jakiej części ich zobowiązania mogą zostać zaspokojone. Temu właśnie służy restrukturyzacja, która obecnie pozostaje bodaj najskuteczniejszym instrumentem walki z negatywnymi skutkami kryzysu gospodarczego przedsiębiorstw.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: