eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Na czym polega ozonowanie wody?

Na czym polega ozonowanie wody?

2021-01-18 13:06

Na czym polega ozonowanie wody?

Na czym polega ozonowanie wody? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Woda jest substancją, która jest nieodzownym elementem produkcji przemysłowej, a także wykorzystywana jest jako surowiec służący do bezpośredniej produkcji spożywczej, czy jako substancja użytkowa dla ludzi. Każde z powyższych zastosowań wymaga od producentów zapewnienia czystej wody w hurtowych ilościach, co w naturalnych warunkach bywa bardzo trudne. Naturalna woda, nawet wydobywana ze studni głębinowych nie może być wykorzystywana na masową skalę bez odpowiedniego uzdatnienia.
Ozonowanie wody jest jedną z metod, które pozwala wykorzystać wodę na przemysłową skalę.

W przemyśle wykorzystuje się ten proces do takich czynności jak:
  • czyszczenie i mycie trudno dostępnych miejsc,
  • oczyszczanie wody zanieczyszczonej w czasie procesu produkcji,
  • oczyszczanie gazów,
  • uzyskiwanie czystej wody przemysłowej będącej elementem systemu produkcji.

Ozonowanie wody ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość wszechstronnego użycia w warunkach przemysłowych i osiągnięcia wysokiej wydajności. Wśród współczesnych technologii, które znalazły zastosowanie w przemyśle, to właśnie ozonowanie okazuje się najbardziej efektywne, zarówno, jeśli chodzi o możliwość pozbycia się zanieczyszczeń, jak i efektywność ekonomiczną całego procesu oczyszczania.

Najstarszy polski producent ozonatorów wody


Za pomoc merytoryczną w przygotowaniu niniejszego artykułu dziękujemy firmie koronaozon. Laboratorium naukowo-wdrożeniowe Korona jest najstarszym polskim producentem ozonatorów służących do ozonowania wody. Produkty tej firmy znalazły Klientów zarówno wśród uczelni jak i dużych zakładów przemysłowych. Generatory ozonu Korona objęte są długoletnią, bezwzględną gwarancją – niezależną od liczby przepracowanych godzin. Powodem jest unikatowa - bezpieczna i niezawodna technologia stosowana przez producenta.

Ozonowanie wody w przemyśle spożywczym


Proces ozonowania wody znalazł swoje zastosowanie także w przemyśle spożywczym. Odkąd opracowano przemysłowe i wydajne metody dezynfekcji wody za pomocą ozonu, stał się on bardzo istotnym elementem procesu produkcji rolnej. Może być wdrożony na różnych jej etapach, począwszy od pierwotnych procesów produkcji, poprzez pośrednie, a także na końcu, jako metoda na oczyszczenie wody pozostałej po procesie produkcyjnym.
Wykorzystywany jest do takich czynności jak:
  • pozyskiwanie wody produkcyjnej,
  • oczyszczanie wody mineralnej do picia,
  • mycie produktów spożywczych, takich jak mięso, warzywa, owoce,
  • produkcja mrożonek,
  • uzdatnianie wody w gospodarstwach rolnych i stawach rybnych.

Jak widać, zastosowanie ozonowania wody w przemyśle spożywczym jest bardzo szerokie. Dezynfekcja wody ozonem jest wysoce wydajne, a przemysł spożywczy charakteryzuje się tym, że posiada ogromne zapotrzebowanie na wodę użytkową. Wykorzystanie ozonowania ogranicza do minimum konieczność używania chemii, która potencjalnie może być szkodliwa, a często także zwiększa koszty produkcji. Wykorzystanie tej metody może zostać określone, jako ekologiczne, a także w pełni bezpieczne dla klientów.

Samo ozonowanie wody jest na tyle skuteczne, że może być śmiało wykorzystywane do produkcji wody pitnej, która potem sprzedawana jest w butelkach. Jest to powszechna praktyka producentów, tak samo, jak wykorzystywania wody ozonowanej do wszelkiego rodzaju procesów produkcyjnych. Bardzo ciekawym zastosowaniem jest wykorzystanie wody do mycia produktów spożywczych. Okazuje się, że ozonowana woda opóźnia ich psucie się, co przedłuża datę przydatności do użycia, bezpośrednio wpływając na optymalizację procesu produkcji. Na uwagę zasługuje także fakt wykorzystania tej metody do uzdatniania stawów rybnych, co tylko pokazuje ogromne możliwości tej metody, a także pokazuje, jak bardzo jest ona wydajna.

Ozonowanie wody w procesie oczyszczania


Proces ozonowania wykorzystuje się także w bardzo zaawansowanych instalacjach, które montowane są w oczyszczalniach ścieków, co pokazuje, jak skuteczny jest to proces. Samo ozonowanie wody sprawdzi się także w innych sytuacjach, takich jak:
  • oczyszczanie maszyn,
  • mycie półproduktów przemysłowych i spożywczych,
  • mycie pojemników i opakowań wielokrotnego użytku,
  • dezynfekcja pomieszczeń,
  • dezynfekcja wody użytkowej w basenach i wodociągach,
  • dezynfekcja ścieków.

Jak widać, spektrum zastosowań ozonowania wody do oczyszczania jest niezwykle szerokie. Można je wykorzystywać zarówno w niewielkiej produkcji, jak i na masową skalę w bardzo zaawansowanych instalacjach w stacjach uzdatniania wody lub w oczyszczalniach ścieków, w których doprowadza się ścieki do formy, w której przestają być zagrożeniem dla środowiska. Samo zastosowanie wody ozonowej w tym celu jest bardzo wygodne, gdyż umożliwia zminimalizowanie użycia chloru, który pozostawia po sobie specyficzny zapach. Ponadto minimalizuje użycie zaawansowanych środków chemicznych, z których coraz częściej rezygnuje się ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko, a także zdrowie ludzi i zwierząt.

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: