eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2020: tydzień na Bałtykiem plus bon turystyczny

Wakacje 2020: tydzień na Bałtykiem plus bon turystyczny

2020-07-24 12:27

Wakacje 2020: tydzień na Bałtykiem plus bon turystyczny

Rodzina nad morzem © Valua Vitaly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Wprawdzie ze względu na ciągle istniejące zagrożenie epidemiczne plany na wakacje miały być w tym roku dość okrojone, to jednak okazuje się, że spora część z nas zdecyduje się na wyjazd. Z badania zrealizowanego przez serwis Travelist.pl wynika, że blisko 1/4 rodziców powstrzymuje się z zaplanowaniem urlopu do czasu wprowadzenia zapowiadanego przez rząd bonu turystycznego. Połowa z nich z dodatkowych 500 złotych zamierza skorzystać jeszcze w tym sezonie.

Przeczytaj także: Bon turystyczny tylko przez PUE ZUS. Jak zyskać 500 zł na wakacje?

Bon turystyczny stał się faktem. Kod upoważniający do skorzystania ze świadczenia będzie można pobrać za pośrednictwem ZUS. Uprawnieni do tego są ci sami rodzice, którzy pobierają świadczenie 500+. Wszystko wskazuje na to, że realizacja bonów będzie możliwa jeszcze podczas tegorocznych wakacji. Szacuje się, że wsparcie trafi do 2,5 mln polskich rodzin.

A co o bonie turystycznym sądzą jego beneficjenci? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał serwis Travelist.pl. Oto, co udało się ustalić na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ponad 3 tys. respondentów.

Mamy plany na wakacje 2020, ale czekamy na bon turystyczny


Pomimo kryzysu, obniżonych zarobków i ograniczeń związanych z pandemią aż 80% uczestników najnowszego badania Travelist.pl deklaruje, iż planuje w tym roku wyjechać na urlop.

fot. mat. prasowe

Czy planujesz w tym roku wyjechać na urlop?

Pomimo kryzysu plany wakacyjne ma 80% uczestników najnowszego badania.


Warto jednak dodać, że aż dwie trzecie badanych planujących urlop w tym sezonie podjęło taką decyzję dopiero w ostatnim czasie i przyznaje się do zmiany zdania względem wcześniejszych planów. Wśród głównych czynników aktywizujących wakacyjne wyjazdy respondenci wskazują przede wszystkim poprawę sytuacji epidemiologicznej w Polsce (29%), ale też perspektywę otrzymania bonu turystycznego 500+. Zapowiedź wprowadzenia nowego programu miała wpływ na decyzję aż 28% badanych, a w przypadku rodzin wielodzietnych (pow. trójki dzieci) odsetek ten wzrasta powyżej 50%.

fot. mat. prasowe

Czy w ostatnim czasie jakiś czynnik pozytywnie wpłynął na twoją decyzję o urlopie? de

Dla 56% rodziców z trójką lub więcej dzieci takim czynnikiem okazał się bon turystyczny.


Tydzień w hotelu nad Bałtykiem – tak chcemy spędzić tegoroczne lato


W tym roku chcemy wypoczywać w Polsce – bo uważamy, że tak będzie bezpieczniej. Ale z pewnością nie bez znaczenia jest również fakt, że bon 500+ będzie można wykorzystać wyłącznie na wyjazdy krajowe. Z badania przeprowadzonego przez Travelist.pl wynika, iż zdecydowana większość respondentów planuje urlop w kraju, a tylko 15% rozważa wyjazd za granicę. O zagranicznych wakacjach częściej myślą osoby nieposiadające dzieci, którym bon 500+ nie przysługuje (23%). Wśród uczestników ankiety zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem krajowym jest Bałtyk, nad który wybiera się ponad połowa wszystkich badanych. Kolejne miejsce zajmują polskie góry, gdzie chciałoby spędzić lato nieco ponad 37% użytkowników Travelist.pl.

fot. mat. prasowe

Gdzie planujesz spędzić urlop w tym roku?

Destynacją pierwszego wyboru jest polskie morze.


Gdy już dotrzemy nad Bałtyk, zostaniemy tam najwyżej na tydzień. Blisko 40% osób, które wzięły udział w badaniu, planuje w tym roku urlop o długości od 5 do 7 dni, a zarazem mniej niż 15% decyduje się na wypoczynek dwutygodniowy. Te wyniki również pozostają w zgodzie z aktualnymi danymi ze strony Travelist.pl, gdzie średnia długość rezerwacji w okresie wakacyjnym wynosi 6 dni.

fot. mat. prasowe

Jak długi urlop planujesz w tym roku?

56% badanych planuje co najwyżej 7 dni urlopu.


A gdzie najchętniej się zatrzymamy w obecnej sytuacji? Zdecydowanie w hotelu lub pensjonacie – taką formę zakwaterowania preferuje ponad połowa badanych. Jesteśmy przekonani, że w profesjonalnym obiekcie poczujemy się bezpieczniej. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się domki letniskowe i kwatery prywatne oraz apartamenty z aneksem kuchennym (po 20% wskazań), choć w przypadku rodzin posiadających więcej niż dwoje dzieci takie obiekty cieszą się wyraźnie większą popularnością – ma na to wpływ zarówno dodatkowa przestrzeń i swoboda podczas pobytu, jak i cena, która zwykle jest niższa niż w przypadku rodzinnych pobytów w hotelach.

fot. mat. prasowe

Preferowane formy zakwaterowania

Największą popularnością cieszą się hotele i pensjonaty.


Dodatkowe wsparcie w ramach programu Polski Bon Turystycznym 500 plus ma fundamentalne znaczenie dla wakacyjnych planów polskich rodzin, a duża część z nich będzie mogła pozwolić sobie na wyjazd w tym sezonie głównie dzięki niemu – takie wnioski płyną z lipcowego badania Travelist.pl i tak uważa blisko 60% ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Czy bon 500+ sprawi, że więcej rodzin będzie mogło sobie pozwolić na wakacje?

Blisko 60% badanych jest przekonanych, że bon ułatwi rodzinom wyjazd na wakacje.


Potwierdzeniem tych nastrojów jest fakt, że aż 15% potencjalnych beneficjentów programu (czyli rodziców posiadających przynajmniej 1 dziecko do 18 r.ż.) deklaruje wprost, iż gdyby nie perspektywa otrzymania bonu 500+, w ogóle nie mogliby wyjechać w tym roku na wakacje. Przy trójce dzieci odsetek ten wzrasta do 21%, natomiast w przypadku rodzin wielodzietnych aż 37% wyjedzie tego lata dzięki 500 plus.

fot. mat. prasowe

Czy gdyby nie bon 500+ i tak mógłbyś sobie w tym roku pozwolić na urlop?

15% potencjalnych beneficjentów programu deklaruje, iż gdyby nie perspektywa otrzymania bonu 500+, w ogóle nie mogliby wyjechać w tym roku na wakacje.


W rezultacie niemal jedna czwarta wszystkich osób uprawnionych do otrzymania bonu turystycznego oraz 45% rodzin posiadających więcej niż trójkę dzieci czeka z podjęciem decyzji o urlopie na jego przyznanie.

fot. mat. prasowe

Uzależnienie planów na wakacje od otrzymania bonu turystycznego

Co 5. respondent z 1 dzieckiem czeka na bon turystyczny.


Czy 500 zł to za mało? Polacy są gotowi dopłacić, by wspomóc branżę turystyczną


Pierwotny plan zakładał, że bon turystyczny będzie miał wartość 1000 zł. Ostatecznie rodzice dostaną połowę tej kwoty – ale na każde dziecko. Z pewnością premiuje to rodziny posiadające dwoje lub więcej pociech, jednak wciąż nie wystarczy na pokrycie pełnych kosztów wyjazdu. Wyniki badania przeprowadzonego przez Travelist.pl dowodzą, że 52% potencjalnych beneficjentów programu 500+ planuje wydać w tym roku na zakwaterowanie i wyżywienie dla wszystkich członków rodziny od 1000 do 3000 zł.

fot. mat. prasowe

Jaką kwotę planujesz przeznaczyć na noclegi i wyżywienie dla całej rodziny

52% badanych planuje wydać od 1000 do 3000 zł.


Polacy traktują zatem bon turystyczny jako cenne wsparcie – a w części przypadków wręcz niezbędny warunek – przy planowaniu rodzinnych wakacji, nie zamierzają jednak ograniczać się do niego i są gotowi dopłacić, by cieszyć się dłuższym wypoczynkiem lub lepszym standardem albo skorzystać z dodatkowych atrakcji. Jedynie 9% respondentów (18% w przypadku rodzin wielodzietnych) deklaruje, że kupi wyjazd o wartości równej kwocie przyznanego im bonu. Oznacza to, że oprócz pieniędzy przekazanych na wsparcie polskiej turystyki w ramach programu rządowego nasi rodacy chcą wykładać na wypoczynek również własne środki, zwiększając tym samym szanse całej branży na szybsze wyjście z kryzysu.

W hotelach i na portalach rezerwacyjnych – tutaj najchętniej wydalibyśmy swoje 500+


Dokładne sposoby wykorzystania bonu turystycznego nie są jeszcze w pełni znane, jednak już teraz niemal dwie trzecie rodziców biorących udział w ankiecie Travelist.pl zapowiada, że najchętniej wybrałoby jeden z popularnych portali rezerwacyjnych.

Co ciekawe, zaledwie 1 na 10 respondentów planuje zrealizować bon 500+ w biurze podróży. Widać wyraźnie, że w przeciwieństwie do wyjazdów zagranicznych – których bon turystyczny nie obejmuje – w przypadku turystyki krajowej Polacy zdecydowanie preferują organizację wyjazdu na własną rękę. Zarazem niezwykle istotna jest dla nich możliwość skorzystania z bonu za pośrednictwem internetowych serwisów rezerwacyjnych, a nie tylko bezpośrednio w obiekcie – organy pracujące aktualnie nad wprowadzeniem programu w życie powinny wziąć to pod uwagę.

fot. mat. prasowe

Gdzie chciałbyś zrealizować bon turystyczny?

Blisko 2/3 badanych chciałoby zrealizować bon poprzez serwis rezerwacyjny.


Sierpień pod znakiem 500 plus – duża część rodzin chce wydać swoje środki do końca wakacji


Nie chcemy czekać z planowaniem wyjazdów. Aż 43% beneficjentów nowego programu przepytanych przez Travelist.pl chciałoby zrealizować swój bon 500+ jeszcze w czasie tegorocznych wakacji, a kolejnych 13% do końca roku, przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: