eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Kazaa zapłaci miliony za piractwo

Kazaa zapłaci miliony za piractwo

2006-08-02 11:33

Kazaa - największa światowa marka związana ze ściąganiem muzyki przez Internet - została zobowiązana do zapłacenia branży muzycznej 115 milionów dolarów rekompensaty za wspomaganie nielegalnego ściągania muzyki w ciągu ostatnich 5 lat.

Przeczytaj także: KaZaA idzie na ugodę

Sherman Networks - australijski właściciel programu Kazaa ma wypłacić powyższą sumę jako część umowy, która zawiera między innymi nakaz instalacji specjalnych filtrów w nowej wersji pakietu, które mają zabezpieczyć przed ściąganiem objętych prawami autorskimi muzyki i zdjęć.

Program Kazaa, który do tej pory został ściągnięty 389 milionów razy był cierniem w oku firm działających w branży rozrywkowej od czasu jego powstania w 2001 roku. Ponadto jest postrzegany przez przemysł muzyczny jako zagrożenie podobne do Napstera, który również zezwalał na darmowe ściąganie muzyki ze swojej strony internetowej.

Kazaa pozwala swoim użytkownikom łączyć się z innymi fanami muzyki na całym świecie i wymieniać się plikami bez jakiegokolwiek pośrednictwa lub zapłaty. Zgodnie z nowo podpisaną ugodą, Kazaa będzie musiała użyć "wszelkich sensownych środków" by zniechęcić do piractwa online. Oznacza to, że będzie musiała zaprzestać wspierania istniejących wersji oprogramowania i wynegocjować umowy licencyjne z firmami muzycznymi w celu legalnego udostępniania muzyki.

Do umowy doprowadziła IFPI, organizacja anty-piracka mająca siedzibę w Londynie, zrzeszająca 1400 firm przemysłu muzycznego z 70 krajów, włączając w to takich gigantów jak EMI, Warner Music i Virgin Records.

"Kazaa to międzynarodowa maszyna służąca do łamania praw autorskich, która zniszczyła cały sektor muzyczny i utrudniła nasze starania by polepszyć ochronę prawną branży." - powiedział John Kennedy, dyrektor IFPI. "Zapłaciła wysoką cenę za swoją dotychczasową działalność."

Rywale Kazaa tacy jak Grokster, WinMX, i2Hub i Bearshare już zostali zamknięci lub zalegalizowani. Recording Industry Association of America uważa, że jej sankcje obejmą 70 proc. wszystkich operacji "peer-to-peer".

Przeczytaj także: eDonkey wyprzedził Kazaa eDonkey wyprzedził Kazaa

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: