eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Turystyka w obliczu pandemii: GUS podał, ile straciły hotele

Turystyka w obliczu pandemii: GUS podał, ile straciły hotele

2020-04-30 10:05

Turystyka w obliczu pandemii: GUS podał, ile straciły hotele

Pokój hotelowy © rilueda - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Turystyka to jedna z tych gałęzi naszej gospodarki, która najszybciej i w największym stopniu została dotknięta negatywnymi skutkami ograniczeń wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19. GUS przyjrzał się, z jakimi konsekwencjami muszą dziś zmagać się hotele, obiekty noclegowe itp. W marcu br. liczba turystów korzystających z noclegów w obiektach posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych była o ok. 65% niższa w porównaniu z marcem ub. roku.

Przeczytaj także: GUS: w 2020 chętnych na noclegi o połowę mniej niż przed rokiem

Przypomnijmy, na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku, w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze naszego kraju ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, co wiązało się również z ograniczeniem działalności wielu podmiotów gospodarczych, w tym:
  • prowadzenia obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania,
  • działalności w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego.

Nie jest zatem żadnym zaskoczeniem, że turystyka okazała się jednym z pierwszych sektorów bezpośrednio dotkniętych obecnym kryzysem wynikającym z pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy z branży z niecierpliwością oczekują 4 maja br., kiedy to odmrażane będą kolejne sektory polskiej gospodarki. Wraz z tą datą ruszyć mają właśnie hotele, obiekty noclegowe itp.

Jak pisze GUS, wprowadzone ograniczenia przemieszczenia się osób spowodowały spadek liczby turystów korzystających z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych w marcu br., pomimo iż pierwsza połowa miesiąca była jeszcze okresem normalnego funkcjonowania dużej części obiektów. Spadki w wykorzystaniu obiektów odnotowano we wszystkich badanych rodzajach turystycznych obiektów, w tym także w hotelach niezależnie od tego, że ich działalność została formalnie ograniczona dopiero od początku kwietnia br.

Według wstępnych danych w marcu br. z noclegów w obiektach turystycznych posiadających 10 lub więcej miejsc skorzystało ok. 935 tys. turystów, w tym ok. 165 tys. turystów zagranicznych i ok. 770 tys. krajowych. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku liczba turystów ogółem była niższa o 65%.

Spadek liczby turystów w obiektach noclegowych przekraczający średnią dla kraju odnotowano w 6 województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Najniższe spadki (ok.60%) wystąpiły w województwach podkarpackim i śląskim. Turystów krajowych było mniej o 63%, natomiast turystów zagranicznych o 69%.

Szacuje się, że w porównaniu z marcem 2019 roku najbardziej zmniejszyła się liczba turystów korzystających z noclegów w schroniskach (o ponad 70%), a najmniej w motelach (o 55%) i zakładach uzdrowiskowych (o 50%).

fot. mat. prasowe

Turyści korzystający z noclegów według województw

Spadek liczby turystów w obiektach noclegowych przekraczający średnią dla kraju odnotowano w 6 województwach.


W marcu 2020 r. zmalała liczba obiektów noclegowych ogłaszających się na popularnych portalach rezerwacyjnych. Na dzień 31 marca br. ich liczba spadła o ok. 39% w porównaniu do analogicznego dnia roku poprzedniego.

Według wstępnych szacunków w I kwartale 2020 r. wydatki związane z podróżami turystów krajowych i zagranicznych w Polsce wyniosły ok. 10,4 mld zł (uwzględniając tempo wzrostu wydatków w pierwszych kwartałach trzech ostatnich lat oraz szacunkowe dane dotyczące liczby osób korzystających z turystycznych obiektów noclegowych) i w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego były niższe o ok. 17%. W przypadku odwiedzających jednodniowych – ich wydatki na terenie Polski wyniosły ok. 6,6 mld zł i były niższe o ok. 14% niż przed rokiem.

W sytuacji utrzymania w II kwartale br. obecnych ograniczeń w przemieszczaniu się osób strata związana z brakiem wydatków poniesionych w Polsce w związku z podróżami może
wynieść od ok. 24,0 mld zł (przy uwzględnieniu poziomu wydatków z II kwartału 2019 r.) do ok. 25,7 mld zł (przy założeniu tempa wzrostu tych wydatków w okresie styczeń-marzec z trzech ostatnich lat) - podsumowuje GUS.

fot. mat. prasowe

Wstępne szacunki wydatków turystów w Polsce według województw w I kwartale 2020 r.

Wstępne szacunki dotyczące wydatków związanych z podróżami w Polsce w I kwartale br. wskazują na 16% spadek w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.


Uwagi
Informację o wydatkach związanych z podróżami w I i II kwartale 2020 roku, opracowano na podstawie szacunków eksperckich wykorzystujących wyniki badań reprezentacyjnych
„Podróże nierezydentów do Polski. Ruch pojazdów i osób na granicy Polski z krajami Unii Europejskiej” i „Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach” oraz szacunkowe dane za marzec br. z badania „Baza noclegowa turystyki i jej wykorzystanie”. Szacunki dotyczą osób, których wyjazd nie przekroczył roku, a podróż była odbywana w dowolnym głównym celu (służbowym, spędzenia wolnego czasu lub innym prywatnym), innym niż w celu zatrudnienia. W badaniach podróży, oprócz pobytu w turystycznych
obiektach noclegowych, uwzględniane są także nieodpłatne miejsca zakwaterowania (np. u rodziny).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: