eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Phishing atakuje użytkowników PayPal. Żąda zaskakujących informacji

Phishing atakuje użytkowników PayPal. Żąda zaskakujących informacji

2020-02-14 15:26

Phishing atakuje użytkowników PayPal. Żąda zaskakujących informacji

Atak phishingowy ©  weerapat1003 - Fotolia.com

PayPal to jeden z popularniejszych sposobów płatności w internecie. Nic zatem dziwnego, że budzi on spore zainteresowanie cyberprzestępców i bywa stosowany jako przykrywka do ich działalności. Tak stało się i tym razem. Bitdefender opisuje atak phishingowy, w którym oszuści próbowali podszywać się pod znany serwis płatniczy.

Przeczytaj także: Cyberprzestępczość niedoceniana

Numer ubezpieczenia zdrowotnego, PIN karty kredytowej lub bankomatowej, skan prawa jazdy, czy fotografia dokumentów osobistych. To niektóre dane, jakich żądają cyberprzestępcy przy okazji ostatniego ataku wycelowanego w użytkowników PayPala. Jest to o tyle zaskakujące, że autentyczna witryna nigdy nie prosi o podanie tego rodzaju danych.

Większość ataków phishingowych działa w bardzo podobny sposób. Cyberprzestępcy podszywają się pod zaufane serwisy prosząc użytkowników o udostępnienie poufnych informacji, które zwykle zawierają informacje bankowe. W tym przypadku mamy do czynienia z bardziej bezczelnym podejściem.
“Żadna legalna strona, zwłaszcza PayPal, nigdy nie poprosi o skan dokumentów osobistych, a tym bardziej numerów polisy ubezpieczeniowej.” - mówi Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender. “Jeśli więc jakaś witryna poprosi o tego typu dane, od razu powinniśmy wiedzieć, że coś jest nie tak. W Internecie nigdy nie powinniśmy podawać tak poufnych informacji.”, kontynuuje.

Tym, co dodatkowo wyróżnia ten phishing, jest brak błędów ortograficznych oaz bardzo profesjonalny język. Z reguły tego typu wiadomości pisane są potocznym i niezrozumiałym językiem, co od razu wzbudza podejrzenia.

fot. weerapat1003 - Fotolia.com

Atak phishingowy

Nowy atak phishingowy PayPal wykorzystuje bardzo nowatorskie podejście, ponieważ do zweryfikowania profilu żąda danych, o które prawdziwy PayPal nigdy nie zapytał.


Jak się zorientować, że to phishing, a nie PayPal?


Mail przychodzący na skrzynkę pocztową użytkownika wysyłany jest z domeny “ovh.com”, która oczywiście nie należy do PayPala. W wiadomości możemy przeczytać, że konto zostało zablokowane po nieautoryzowanym logowaniu z nowego urządzenia lub przeglądarki. Na końcu wiadomości znajduje się przycisk “Zaktualizuj i zabezpiecz dane konta”, który po kliknięciu przekierowuje na stronę podobną do oficjalnej witryny PayPal. Link ukryty pod skrótem bit.ly prowadzi nas na stronę: hxxps: // nadhirotultaqwa [.] Com / usrah / redirect [.] Php

Pamiętaj!


Żadna instytucja finansowa, prywatna ani rządowa nigdy nie prosi użytkownika o przesyłanie danych finansowych czy kopii dokumentów.


Użytkownicy, którzy wejdą w link zobowiązani są do podania numeru ubezpieczenia zdrowotnego czy numeru PIN karty. W celu zakończenia weryfikacji użytkownik jest proszony o przesłanie zdjęć dokumentów, w tym karty kredytowej i dokumentów tożsamości ze zdjęciem.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: