eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe technologie: jak będzie wyglądał świat za kilka lat?

Nowe technologie: jak będzie wyglądał świat za kilka lat?

2019-04-09 10:30

Nowe technologie: jak będzie wyglądał świat za kilka lat?

Nowe technologie © Egor - Fotolia.com

Kilka najbliższych lat zaowocuje istotnym przeobrażeniem krajobrazu technologicznego - przewiduje IDC. Sztuczna inteligencja stanie się chlebem powszednim, a w domu i w pracy niemal wszechobecni staną się cyfrowi asystenci. Nowe narzędzia zadecydują o pojawieniu się programistów, którzy będą tworzyć kod bez potrzeby pisania skryptu. Wszystkie te czynniki sprawią, że firmy będą musiały zmienić swoje dotychczasowe podejście do zakupu i wdrażania nowych technologii.

Przeczytaj także: Transformacja cyfrowa, czyli przez rozum do serca

Analitycy IDC są przekonani, że technologiczna rzeczywistość, w której obudzimy się już za kilka lat będzie znacznie różniła się od otoczenia, w którym żyjemy dziś. Zmiany będą odczuwalne zarówno dla konsumentów, ale także - jeśli nie przede wszystkim - dla firm. Te ostatnie muszą zatem poważnie rozważyć inwestycje w nowe technologie. I nie chodzi tu o tak już dziś powszechne rozwiązania jak chmura czy Big Data, ale również o takie, które IDC określa mianem akceleratorów innowacyjności (sztuczna inteligencja, systemy kognitywne, bezpieczeństwo nowej generacji). Firmy, które nie podejmą działań w tym kierunku, muszą mieć świadomość, że utrzymanie się na rynku będzie co najmniej trudne.

W przeważającej mierze dotyczy to organizacji funkcjonujących w bardzo konkurencyjnych branżach (np. bankowość, telekomunikacja, przemysł czy sektor użyteczności publicznej), co jednak nie oznacza, że pozostali mogą zamknąć oczy na nowe technologie - coraz większe uzależnienie biznesu od technologii sprawia, że inwestować w nie w końcu będą musieli wszyscy.

fot. Egor - Fotolia.com

Nowe technologie

Zgodnie z przewidywaniami IDC, krajobraz technologii oraz ich wykorzystania w firmach i organizacjach na całym świecie zmieni się diametralnie już na przestrzeni kilku najbliższych lat.


Oto 5 najważniejszych prognoz IDC:

1. Aplikacje będzie można tworzyć znacznie szybciej


Eksperci IDC szacują, że do 2024 r. nowa grupa specjalistów, tworząca kod za pomocą narzędzi „niskokodowych” (low-code/no-code), nie wymagających pisania skryptów. zwiększy populację programistów o prawie jedną trzecią. Takie podejście do programowania oznacza możliwość nawet dwukrotnie szybszego tworzenia aplikacji. Pozwoli to na przyśpieszenie cyfrowej transformacji i umożliwi firmom realizację projektów, które dziś niekiedy stoją pod znakiem zapytania, m.in. ze względu na pogłębiający się deficyt programistów.

2. Aplikacje zyskają głos, będziemy pracować wydajniej


Do roku 2024, interfejsy oparte na sztucznej inteligencji zastąpią ponad 30% aplikacji opartych na ekranie dotykowym. Jednym z widocznych efektów wykorzystania sztucznej inteligencji jako głównego interfejsu, będzie szybki rozwój aplikacji i usług. IDC szacuje, że do 2022 r. 30% przedsiębiorstw będzie wykorzystywało technikę konwersacyjną po to, by lepiej angażować klientów. Coraz częściej będziemy wykorzystywali cyfrowych asystentów w pracy i w życiu codziennym. Korzystanie z narzędzi zawierających algorytmy RPA (robotic process automation), w świetle grożącego nam załamania na rynku pracy, może być kluczowe dla pracodawców. Do 2022 r. co czwarty pracownik dużych europejskich firm, będzie korzystał z inteligentnego cyfrowego asystenta, co pozwoli zwiększyć efektywność pracy o ponad 20%.

3. Szyfrowanie danych staje się powszechne


Czeka nas duża zmiana w obszarze bezpieczeństwa. IDC szacuje, że do 2022 r. 50% serwerów będzie szyfrować dane – niezależnie od tego czy te będą na bieżąco wykorzystywane czy też nie. Jednocześnie ponad 50% alertów bezpieczeństwa będzie obsługiwanych przez automatykę opartą na sztucznej inteligencji. Powszechne stanie się zarządzanie zagrożeniami w czasie rzeczywistym, dzięki wykorzystaniu analityki danych i uczenia maszynowego. Te wszystkie rozwiązania zaowocują większym zaufaniem do cyfrowych danych i tożsamości cyfrowych. Według analiz IDC, 150 milionów osób na świecie będzie miało swoją cyfrową tożsamość opartą na technologii blockchain. Większe bezpieczeństwo i zaufanie pozwoli na powstanie nowych ekosystemów biznesowych – czyli na styku zupełnie różnych firm.

4. Dane będą przetwarzane coraz częściej tam, gdzie powstają


Liczba danych rośnie z roku na rok. Obecnie są one przetwarzane przede wszystkim w lokalnych centrach danych lub chmurze. Coraz częściej są one też procesowane na tzw. krawędzi systemów (edge computing), szczególnie w przypadku rozwiązań Internetu Rzeczy, gdzie bardzo istotna jest szybka analiza danych „na miejscu”. Zdaniem analityków IDC, do 2022 r., już ponad 40% wdrożeń chmurowych będzie uwzględniało przetwarzanie brzegowe. Jednocześnie 25% urządzeń końcowych i systemów będzie wykorzystywać algorytmy sztucznej inteligencji. Przetwarzanie danych jak najbliżej źródeł ich pochodzenia pozwoli odciążyć mocno eksploatowane już centra danych i łącza internetowe.

5. Wiele chmur i konsolidacja


Bardzo widocznym trendem będzie wielochmurowość (multicloud). Firmy już dziś korzystają z chmury coraz częściej budując złożone środowiska hybrydowe. W kolejnych latach będziemy coraz częściej spotykali firmy wybierające jednego, dwu, trzech dostawców, co pozwoli na uproszczenie zarządzania, ułatwi przenoszenie aplikacji i co najważniejsze zapewni transparentne zarządzanie zasobami. Pozwoli to również na lepszą kontrolę kosztów. Popularność multicloud oznacza też rosnącą rolę dostawców typu hyperscalers) i postępującą konsolidację rynku (coraz większy udział w rynku 3-4 wiodących graczy). Jak wynika z analiz IDC, do 2022 r. cztery najlepsze megaplatformy w chmurze, będą obsługiwać już 80% wdrożeń IaaS / PaaS. Jednak do 2024 aż 90% z 1000 największych firm na świecie złagodzi swoją politykę wyboru partnerów technologicznych, która dziś często opiera się na współpracy z jedną dostawcą.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: