eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sprzeciw wyborców PO wobec Piątki Kaczyńskiego

Sprzeciw wyborców PO wobec Piątki Kaczyńskiego

2019-03-14 13:06

Sprzeciw wyborców PO wobec Piątki Kaczyńskiego

2/3 wyborców PO nie chce poparcia dla „Piątki Kaczyńskiego” © sasun Bughdaryan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna zapytał wyborców Platformy Obywatelskiej, czy PO powinna poprzeć zwiększenie wydatków z budżetu państwa, by sfinansować propozycje Prawa i Sprawiedliwości, czyli tzw. „Piątkę Kaczyńskiego”

Przeczytaj także: Mateusz Morawiecki i lista sukcesów PiS

Badanych w pierwszej kolejności zapytano o to, czy wzięliby udział w wyborach do polskiego parlamentu, gdyby miały odbyć się w najbliższą niedzielę. Następnie tych, którzy odpowiedzieli „zdecydowanie tak” lub „raczej tak” (łącznie 60% respondentów) poproszono o ujawnienie ich preferencji wyborczych.

Pytanie 1


Na które ugrupowanie oddałbyś swój głos w wyborach do polskiego parlamentu, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę? (respondentom przedstawiono listę ugrupowań).

Uzyskano poniższy podział preferencji wyborczych (procenty głosów oddane na partie sumują się do 100%):

fot. mat. prasowe

Na kogo oddałbyś swój głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę

PiS mógłby liczyć na niemal 35-procentowe poparcie.


Następnie zapytano badanych o to, jak Platforma Obywatelska powinna zareagować na propozycję PiS – „Piątkę Kaczyńskiego”. Celem badania było sprawdzenie, jak rozłożą się opinie w tej sprawie, gdy do badanych trafi – oprócz pełnego opisu propozycji PiS – także: 1) informacja o jej kosztach (45 mld złotych), 2) informacja o źródłach pokrycia tych kosztów (zwiększenie deficytu, który w przyszłości będzie musiał zostać pokryty z podatków płaconych przez obywateli), 3) informacja, jak koszt tej propozycji ma się do innych wydatków z budżetu państwa (obrona narodowa, służba zdrowia).

Pytanie 2


Zapoznaj się dokładnie z poniższym opisem, a następnie odpowiedz na pytania.

W ramach obietnic wyborczych Prawo i Sprawiedliwość postanowiło:

  1. rozszerzyć program 500+ na każde pierwsze dziecko niezależnie od dochodów rodziców
  2. zlikwidować podatek PIT dla osób do 26. roku życia
  3. obniżyć stawkę podatku dochodowego z 18% do 17% i podwoić koszty uzyskania przychodów
  4. wprowadzenie 13-tej emerytury 1100 zł brutto
  5. dofinansować lokalne połączenia autobusowe.

Realizacja tych pięciu obietnic wymaga zwiększenia wydatków z budżetu państwa o około 45 miliardów złotych, co zwiększy deficyt budżetowy, a w przyszłości będzie musiało zostać sfinansowane z podatków (PIT, CIT i VAT) lub za pomocą innych kosztów nakładanych przez państwo na obywateli. Kwota 45 miliardów złotych, to tyle co cały budżet obrony narodowej albo połowa budżetu służby zdrowia.

Czy według Ciebie Platforma Obywatelska powinna poprzeć zwiększenie wydatków z budżetu państwa, by sfinansować propozycje PiS, z którymi zapoznałeś się wcześniej.

fot. mat. prasowe

Czy PO powinna poprzeć zwiększenie wydatków, by sfinansować propozycje PiS?

64,8 proc. ankietowanych nie popiera lub raczej nie popiera zwiększenia wydatków.


Respondentów, którzy stwierdzili, że PO nie powinna popierać propozycji PiS-u (czyli tych, którzy udzielili odpowiedzi „zdecydowanie nie” lub „raczej nie”) zapytano, co Platforma powinna zaproponować w zamian.

Pytanie 3


Zaznaczyłeś, że Platforma Obywatelska nie powinna popierać propozycji dodatkowych wydatków w wysokości 45 miliardów złotych na cele zgłoszone przez PiS. Co w związku z tym Platforma Obywatelska powinna zrobić w tej sytuacji:
  1. zaproponować, by tych pieniędzy w ogóle nie wydawać i w ten sposób zmniejszyć zadłużenie państwa
  2. zaproponować, by części tych pieniędzy w ogóle nie wydawać, a część wydać w inny sposób lub na inne cele niż proponuje PiS
  3. zaproponować, by te pieniądze wydać, ale w inny sposób lub na inne cele niż proponuje PiS

Wśród osób deklarujących swoje poparcie dla Platformy Obywatelskiej uzyskano następujący podział opinii:

fot. mat. prasowe

Co powinna zaproponować Platforma Obywatelska?

3 na 10 ankietowanych uważa, że pieniędzy należy w ogóle nie wydawać i zmniejszyć zadłużenie państwa.


Podsumowanie


Jak widać, blisko 2/3 wyborców Platformy Obywatelskiej krytycznie ocenia propozycje PiS-u i uważa, że PO zdecydowanie nie powinna (33,1%) lub raczej nie powinna (31,7%) popierać zaproponowanych przez PiS dodatkowych wydatków w wysokości 45 miliardów złotych. Za poparciem przez PO propozycji PiS opowiada się jedynie 17,7% wyborców PO (a 17,5% nie ma zdania w tej kwestii).

Gdy zapytać wyborców Platformy Obywatelskiej przeciwnych poparciu przez PO propozycji wydatków zgłoszonych przez PiS, co Platforma powinna zaproponować w zamian, ok. 10% nie ma w tej kwestii zdania, a pozostali dzielą się na mniej więcej trzy równoliczne grupy: [1] zwolenników, by tych pieniędzy w ogóle nie wydawać i tym samym zmniejszyć zadłużenie państwa (29,1%), [2] zwolenników, by część tych pieniędzy zaoszczędzić, a część wydać na inne cele niż proponuje PiS (30,3%), [3] zwolenników wydania całości tych pieniędzy, ale na inne cele niż proponuje PiS (30,4%).

Warto dodać, że sprzeciw wobec ewentualnego poparcia przez Platformę Obywatelską „Piątki Kaczyńskiego” charakteryzuje nie tylko wyborców samej PO, ale także szerszej grupy wyborców Koalicji Europejskiej (PO + N + PSL + SLD + PZ + T + UED). W cały elektoracie KE sprzeciw wobec poparcia przez PO propozycji PiS (zdecydowanie nie lub raczej nie) wyraziło ponad 54% badanych, a akceptację dla takiego poparcia (raczej tak lub zdecydowanie tak) jedynie 25,5%.

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzone zostało metodą CAWI w dniach 8-12 marca 2019 r. na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1065 osób. Kwoty dobrane zostały wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Andrzej Machowski

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Piątka Kaczyńskiego, reformy PiS, PO

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: