eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy rolnicy inwestują wbrew koniunkturze

Polscy rolnicy inwestują wbrew koniunkturze

2019-03-13 11:47

Polscy rolnicy inwestują wbrew koniunkturze

Rolnik i traktor © curto - Fotolia.com

W IV kwartale minionego roku wskaźnik koniunktury IRG SGH dowiódł pogorszenia się sytuacji w rodzimym rolnictwie, obniżając się z poziomu -2,7 pkt do -9,3 pkt. Okazuje się jednak, że polscy rolnicy najwyraźniej czują się już na tyle silni, ze wahania koniunktury nie przeszkadzają im inwestować - z opracowanego przez Attention Marketing, Agrotime i PMR raportu „Portret Polskiego Rolnika” wynika, że 2/3 polskich rolników planuje w najbliższym czasie zakup maszyny lub urządzenia, a co drugi nosi się z zamiarem powiększenia posiadanego areału.

Przeczytaj także: Na co skarżą się polscy rolnicy?

- Wyniki czwartego kwartału zawsze są pochodną sezonowości na rynku agro – mówi Jakub Poręcki, dyrektor sprzedaży vendorsko - dealerskiej, Santander Leasing. – Delikatne pogarszanie koniunktury w sektorze widać już od końca 2017 roku. Mimo to obserwujemy stały wzrost w obszarze finansowania maszyn i urządzeń rolniczych. Badania potwierdzają to, co wskazują trendy na rynku leasingu – polscy rolnicy rosną w siłę, bez względu na niewielkie wahania nastrojów – dodaje Jakub Poręcki.

Kupujemy ciągniki na potęgę


Jak wynika z odpowiedzi udzielonych na potrzeby raportu „Portret Polskiego Rolnika”, na przestrzeni ostatnich trzech lat maszynę lub urządzenie rolnicze zakupiło aż 89 proc. respondentów, a 69 proc. ma zamiar poczynić taki krok w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat. Okazuje się również, że im młodszy rolnik, tym bardziej zorientowany na inwestycje. Wśród respondentów w wieku 18-34 lata zakup nowego sprzętu planuje aż 86 proc., w grupie 35-54 lata taki zamiar deklaruje z kolei 78 proc. badanych.
- Te dane nie dziwią kiedy zestawiamy je ze statystykami finansowania maszyn i urządzeń rolniczych leasingiem i pożyczką. W 2018 roku sfinansowaliśmy przedmioty o wartości 10,5 proc. wyższej niż rok wcześniej, mimo że benchmark był niezwykle wysoki – 2017 rok był szczytem koniunktury na rynku – tłumaczy Jakub Poręcki.

fot. curto - Fotolia.com

Rolnik i traktor

W posiadaniu polskiego rolnika średnio znajduje się dziś 21 maszyn rolniczych.


W posiadaniu polskiego rolnika średnio znajduje się dziś 21 maszyn rolniczych. Wśród jego inwestycyjnych celów najczęściej pojawia się ciągnik (37 proc. wskazań ogółem i 42 proc. w przedziale wiekowym 18-34). Drugie miejsce przypada w udziale agregatowi uprawno-siewnemu (30 proc. wskazań ogółem), a na kolejnych pozycjach plasują się opryskiwacz (17 proc) i kombajn (16 proc.).

Taką listę priorytetów potwierdzają statystyki Santander Leasing. Najczęściej finansowanymi przez spółkę maszynami są ciągniki, opryskiwacze, wozy paszowe, pługi, maszyny uprawowe i ładowacze.

Połowa rolników chce kupować ziemię


Inwestycje polskich rolników nie ograniczają się jedynie do maszyn. Z raportu Attention Marketing, Agrotime i PMR wynika, że 49 proc. badanych poważnie myśli o zwiększeniu posiadanego areału. Wśród najmłodszej grupy respondentów (18-34) ten odsetek sięga aż 76 proc.
- Rolników, którzy kupują ziemię można podzielić na dwie grupy – mówi Jakub Poręcki. – Pierwsza to potężni inwestorzy planujący zakup 100 i więcej hektarów, druga, to drobni gospodarze, którzy systematycznie starają się rozwijać swoją działalność. Taki podział potwierdza analiza raportu. Polscy rolnicy planują powiększyć gospodarstwo średnio o 87ha, ale mediana wynosi zaledwie 24ha. Taka dysproporcja świadczy o tym, że mamy większość inwestującą w mniejsze areały i mniejszą grupę, ze znacząco większymi możliwościami i ambicjami. Najdroższy grunt, który pomagaliśmy sfinansować był wart aż 3,2 mln złotych – dodaje ekspert.

Choć koniunktura na rynku agro słabnie, trend nie jest wystarczająco silny by powstrzymać rolników przed inwestycjami. Ekonomiści prognozują spowolnienie całej gospodarki w 2019 roku. Mimo to, dzięki środkom z UE, a także komplementarnym możliwościom finansowania – jak pożyczka, schłodzenie może wcale nie być odczuwalne dla producentów maszyn i urządzeń rolniczych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Handel zagraniczny I 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: