eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy 2017. Podsumowanie

Najbardziej poszukiwani pracownicy 2017. Podsumowanie

2018-01-17 13:23

Najbardziej poszukiwani pracownicy 2017. Podsumowanie

Jacy pracownicy byli poszukiwani w 2017 roku? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Ubiegłoroczna stopa bezrobocia była tak niska (ok. 7%), że właściwie nikogo nie powinny były dziwić zgłaszane przez rekruterów trudności z pozyskiwaniem pracowników. Te ostatnie spowodowały, że pracodawcy przestali się już ograniczać tylko do publikowania ofert pracy, ale również stosują takie metody jak direct search, czyli bezpośrednie dotarcie do kandydatów. Z danych GoldenLine wynika, że w ubiegłym roku wiadomość od rekrutera trafiła do przeszło 291 tys. jego użytkowników. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy 2017 roku?

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy w XI 2017

Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy


Jak wynika ze statystyk GoldenLine w zeszłym roku rekruterzy ostro wzięli się do pracy. Przesłaną przez nich ofertę pracy otrzymało aż 291 324 osób posiadających profil zawodowy w tym serwisie. Najczęściej - podobnie jak w poprzednich miesiącach - byli to pracownicy z zaznaczoną specjalizacją IT - Rozwój oprogramowania (13%). Na drugim miejscu uplasowały się osoby, które zaznaczyły Sprzedaż (11%), a na trzecim kandydaci deklarujący znajomość finansów/ekonomii (10%). Kolejne pozycje przypadły w udziale specjalistom z zakresu Inżynierii (9%) oraz Obsługi klienta (9%). Warto przy tym podkreślić, że właściciele profili mogą wskazać w nich więcej niż jedną specjalizację.

Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?


Analizy GoldenLine dowodzą, że badanym okresie najbardziej poszukiwani pracownicy mieli od 27 do 35 lat. W tym wieku było aż 49% zapytanych. 29% osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera miało od 36 do 45, a podium zamknęli kandydaci pomiędzy 18. a 26. rokiem życia (10%). Pracownicy powyżej 45 lat otrzymali 8% wszystkich wysłanych przez rekruterów zapytań.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?


Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (25%), śląskim (12%), dolnośląskim (12%), wielkopolskim (10%) oraz małopolskim (10%). Informacje te wskazują, że w 2017 roku najwięcej pracowników poszukiwanych było w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Jacy pracownicy byli poszukiwani w 2017 roku?

W 2017 roku rekruterzy szukali kandydatów z obszarów: IT - Rozwój oprogramowania, Sprzedaż, Ekonomia/Finanse oraz Marketing.


Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


W 2017 roku większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiadała umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość programu AutoCAD (10%), znajomość języka programowania SQL (7%), JavaScript (7%), a także znajomość systemu SAP (7%). Jak wynika z analiz GoldenLine, istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie zespołem (14%), zarządzanie projektami (11%) czy negocjacje (6%).

Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród 291 324 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 19% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (7% użytkowników).

Zwinne rekrutacje z Jobile


W 2017 roku za pomocą usługi rekrutacyjnej Jobile rekruterzy szukali kandydatów z obszarów: IT - Rozwój oprogramowania, Sprzedaż, Ekonomia/Finanse oraz Marketing. Jobile to usługa rekrutacyjna w portfolio GoldenLine, w której HR Researcher wykonuje direct search w imieniu firmy oraz przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. W efekcie pracodawca otrzymuje tylko profile kandydatów odpowiadających wymaganiom zawartym w ofercie pracy.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


W 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 157 844 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (17%), dolnośląskie (13%), małopolskie (11%), śląskie (9%), oraz wielkopolskie (8%).

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Sprzedaż - oferty dla tej specjalizacji to 21% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Produkcja (15% wszystkich ofert pracy), Obsługa klienta/Call Center (10%), Informatyka/Programowanie (9% ofert) oraz Finanse/Ekonomia (9%).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: