eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 45/2017

Polska: wydarzenia tygodnia 45/2017

2017-11-12 14:31

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 44/2017

  • Reforma emerytalna. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłosiło się mniej uprawnionych do emerytury w ramach obniżonego wieku. System zaoszczędzi 500 milionów złotych na osobach, które mogą, ale nie zdecydowały się przejść na emeryturę. Od 1 stycznia 2019 r. ruszą Pracownicze Plany Kapitałowe. Według rządowych szacunków wpływy dodatkowych oszczędności z tego tytułu mają wynieść między 15 do 20 mld zł rocznie. Programem mają być automatycznie objęci tylko pracownicy w wieku 19-55 lat. Rząd zamierza zachęcić Polaków do oszczędzania na swoje emerytury. Jak dotąd nie ma jeszcze decyzji co do likwidacji OFE. Przewiduje się, że nastąpi to na początek 2019 roku.
  • 2 tys. największych polskich firm będzie musiało upubliczniać swoje dane podatkowe. Rząd przyjął też nowy projekt ustawy, który ma zwiększyć skuteczność walki z agresywną optymalizacją podatkową oraz ma przyczynić się do wzrostu przejrzystość firm. Dziś także pierwsze czytanie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przewiduje się, że od 1 stycznia 2018 r wprowadzone zostaną zasygnalizowane zmiany i obejmą one firmy o najwyższych przychodach, a także podatkowe grupy kapitałowe (bez względu na wysokości ich przychodów).
  • Co dalej z projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców. Koncepcja będąca u podstaw tego prezydenckiego projektu wzbudza silne emocje. Ostatnio opinię o tym projekcie przedstawił Europejski Bank Centralny (na wniosek Sejmu). EBC zwraca uwagę na to, że banki działające w Polsce stracą na nim nawet 20 proc. swoich zysków. Dotyczy to przede wszystkim kredytów hipotecznych zaciąganych we frankach. Istotną częścią opinii jest konkluzja, że wprowadzenie w życie tej ustawy co prawda będzie miało negatywny wpływ na sektor bankowy w Polsce, ale nie stanowi ryzyka dla stabilności całego sektora finansowego w Polsce. Warto tu dodać opinię bankowców, wg których spadek zysków banków może mieć wpływ na zdolności udzielania nowych kredytów przez banki.
  • Walka rządu z osobami wyłudzającymi VAT. Planuje się uruchomienie Centralnego Rejestru Faktur już w połowie. W zamierzeniu ma to ułatwić namierzanie podejrzanych transakcji.
  • Konsekwencje budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W sensie technicznym i organizacyjnym czeka nas niemal rewolucja. Ponieważ powstanie duży port lotniczy, a równocześnie planuje się zamknięcie kilku mniejszych, więc zmieni się system kontroli ruchu lotniczego i sposób pracy kontrolerów. Równocześnie przed branżą lotniczą stają wyzwania związane z szybko wzrastającą liczbą samolotów w przestrzeni, z dynamicznie rozwijającą się automatyzacją i z wymaganiami wynikającymi z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa dla całego systemu nadzoru nad ruchem lotniczym.
  • Czy zlikwidować zmianę czasu? Coraz więcej osób przemawia za likwidacją zmiany czasu z letniego na zimowy. Projekt ustawy autorstwa PSL został złożony do Sejmu. W uzasadnieniu autorzy wskazują na brak uzasadnienia ekonomicznego dla kontynuowania dotychczasowej dwukrotnej zmiany czasu w roku.
  • Polska motoryzacja. Liczba rejestracji aut w październiku wzrosła o ok. 25 proc. r/r i o 9,42 proc. m/m (dotyczy sektora nowych samochodów osobowych i dostawczych). Wg analityków jest to już 31 miesiąc nieprzerwanych wzrostów. Warto dodać, że od początku roku wzrosła 15,94 proc. sprzedaż samochodów.
  • Bank PKO BP planuje ekspansję poza granicami. W jego planach jest przejęcie banku Luminor, który funkcjonuje na Litwie, Łotwie i w Estonii. Luminor to bank powstały z fuzji efekt fuzji banków DNB (ok. 930 tys. klientów) i Nordea (ok. 350 tys. klientów).
  • Przeciętna pensja Polaków w trzecim kwartale 2017 roku. Rośnie ona stosunkowo szybko. Obecnie wg GUS wynosi 4 255,59 zł. I jest to wzrost o 4,9 proc. licząc r/r. (oraz o 0,8 proc. kw/kw.). Warto jednak dodać, że GUS nie bada wszystkich firm, obliczenia nie obejmują całego rynku. Oznacza to, że powyższa średnia krajowa uwzględnia ok. 5 proc. przedsiębiorstw w Polsce zatrudniających powyżej 9 osób.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

5 TECHNIK, KTÓRE POMOGĄ NIE STRESOWAĆ SIĘ POSZUKIWANIEM PRACY.

Siedzisz nad CV i listem motywacyjnym godzinami, nie potrafiąc znaleźć właściwych słów, by opisać swoje doświadczenie? Jesteś osobą wygadaną i pewną siebie, ale kiedy wchodzisz na rozmowę kwalifikacyjną, masz pustkę w głowie? A może przeglądasz bez końca oferty pracy i zaczynasz myśleć, że już nie wiesz, co właściwie chcesz robić?

To znaczy, że stresujesz się poszukiwaniem pracy. Weź głęboki oddech, zrelaksuj się i sprawdź techniki serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl, które pomogą się skupić (wtedy łatwiej np. napisać CV), przestać się stresować i usprawnić poszukiwania.

1. Śnij na jawie

Zbytnie skupianie się na zadaniu, może przynieść odwrotny skutek. Wydawałoby się, że jeśli spędzamy całe dnie na przeglądaniu i analizowaniu ogłoszeń o pracę albo redagowaniu idealnego CV w końcu osiągniemy skutek. Tymczasem zmniejszamy w ten sposób swoją spostrzegawczość i energię. Lepiej zrobić przerwę i spożytkować ją na pozytywne, konstruktywne śnienie na jawie (ang. positive constructive daydreaming).

To pomaga uruchomić część mózgu odpowiedzialną za kreatywne myślenia. Jak to zrobić?

Wyznaczamy sobie dogodną porę, najlepiej kiedy i tak jesteśmy nieco ospali – np. późnym porankiem, po obiedzie. Co ważne – nie śnimy bezczynnie. Łączymy to z jakąś dość prostą czynnością, np. robieniem zakupów, uprawianiem ogródka, spacerowaniem. Jeśli się położymy, nie zadziała. Uruchamiamy mózg pozytywną, wymarzoną myślą lub wyobrażeniem, np. o tym, że leżymy na plaży albo spacerujemy po lesie z psem. I pozwalamy naszym myślom błądzić. Po co? Badania pokazują, że to błądzenie wcale nie będzie takie przypadkowe, bo nasz mózg i tak sprowadzi nas na przydatne tory. Nagle, zupełnie nie widzieć skąd, przyjdzie nam do głowy to zdanie, które świetnie nas opisze w liście motywacyjnym albo CV. A może pojawi się także odpowiedź na pytanie, co właściwie chcemy robić w życiu.

2. Sposób na stres? Mów do siebie po imieniu

Nic w tym dziwnego, że sami ze sobą rozmawiamy. Każdy z nas codziennie prowadzi setki takich wewnętrznych monologów. Jednak sęk w tym, żeby robić to właściwie.

Kiedy chcemy podnieść własne morale przed rozmową rekrutacyjną, skupić się i odstresować, powinniśmy mówić do siebie po imieniu, jak do drugiej osoby – radzi Joanna Żukowska, ekspertka serwisu MonsterPolska.pl. Zamiast: „Będę nie do pokonania na tej rozmowie!”, mówimy: „Ewa (czy Marcin lub Tomasz), będziesz nie do pokonania na tej rozmowie!”. To dosłownie sprawia, że mózg inaczej pracuje – dodaje.

3. Nie mów „nie”

Nasz mózg to skomplikowana maszyneria. Zdarza się, że słyszy nie to, co mieliśmy na myśli. Jeśli coś, co chcemy osiągnąć, poprzedzimy zaprzeczeniem, tak usłyszy to nasz mózg. Kiedy mówimy sobie: „nie stresuj się na tej rozmowie”, czujemy się jeszcze bardziej zestresowani. To nasz umysł płata nam figla. Lepiej, więc powtarzać sobie: „Uspokój się, zrelaksuj”.

4. Postój w pozie superbohatera...

...a poczujesz się jak on. Brzmi śmiesznie? Może. Ale działa. Naukowcy z Harvardu udowodnili, że wystarczy postać tak 120 sekund, by podnieść sobie poziom testosteronu o około 20 proc., a kortyzolu (hormonu stresu) – obniżyć o 25 proc.

Wystarczy przed stresującą rozmową kwalifikacyjną przypomnieć sobie, jak po udanej akcji stawał Superman i to powtórzyć: nogi w lekkim rozkroku, wyprostowane plecy, pięści na biodrach, głowa lekko do góry. Zabiera stres, dodaje pewności siebie – mówi Żukowska.

5. Oddychaj

A jeśli dopadnie cię strach przed samą rozmową kwalifikacyjną, mętlik w głowie, poczucie że nie odpowiesz na żadne pytanie? Pamiętaj o oddychaniu. Spróbuj mocno wypuścić powietrze z klatki piersiowej. To musi być gwałtowne, mocne, z samego dna płuc. Możesz przy tym wydawać odgłosy. Potem wdech i znowu wydech – spokojnie, powoli. Powtarzaj tak kilka razy. Powinno pomóc.

Wykorzystaj te techniki i zobacz, że poszukiwanie pracy może być mniej stresujące.

MonsterPolska.pl

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: