eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gwałtowne zjawiska atmosferyczne przestraszyły Polaków

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne przestraszyły Polaków

2017-11-14 13:30

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne przestraszyły Polaków

63% Polaków obawia się ekstremalnych zjawisk pogodowych © Nightman1965 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Tego lata nad Polską co rusz przetaczały się gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Wystarczył tylko jeden sierpniowy weekend, aby w czterech województwach straż pożarna interweniowała aż 480 tys. razy. Z kolei dane resortu rolnictwa wskazują na zniszczenie 6,5 tys. gospodarstw rolnych. W świetle tych statystyk wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie InterRisk nie powinny budzić zaskoczenia - okazuje się bowiem, że w ciągu ostatniego roku wśród Polaków znacznie wzrósł strach przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi jak burze i nawałnice.

Przeczytaj także: Likwidacja szkody po burzach i nawałnicach – 6 pytań i odpowiedzi

Respondentów badania InterRisk zapytano m.in. o wzrost ryzyka związanego z którąś z głównych przyczyn zagrożenia dla ich nieruchomości lub mienia. Przy możliwości wytypowania dwóch przyczyn aż 63% ankietowanych wskazało na gwałtowne zjawiska pogodowe jak burze i wichury. Biorąc pod uwagę liczbę wskazań, jakie uzyskały włamanie, powódź i pożar (odpowiednio 16%, 15% oraz 9%) był to dość wyróżniający się wynik. 27% osób zadeklarowało, że nie widzi powiększających się zagrożeń dla ich domów, mieszkań oraz majątków.

„Burzliwy” rok 2017


Rok 2017 należał do wyjątkowo intensywnych, jeśli chodzi o gwałtowne zjawiska pogodowe. Nad Polską szalały deszcze burze, nawałnice oraz orkany, które pozostawiły po sobie olbrzymie straty i kłopoty poszkodowanych. Według ekspertów InterRisk zwiększone obawy Polaków przed szkodami, jakie mogą spowodować gwałtowne zjawiska atmosferyczne, nie są bezpodstawne.
– Ten rok, a szczególnie sezon letni, jest absolutnie wyjątkowy pod względem zgłoszeń szkód spowodowanych działalnością żywiołów. Łącznie w okresie od lipca do września odebraliśmy ich aż o 40% więcej niż w podobnym okresie rok wcześniej. Dodatkowo, na wyobraźnię Polaków oddziałują także wiadomości o niszczycielskich zjawiskach pogodowych na świecie, jak huragany, które spustoszyły Karaiby czy wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W dodatku 2017 rok nadal się nie skończył i nie możemy zamknąć jeszcze pogodowego bilansu – zaznacza Anna Olejarczyk, dyrektor Departamentu Taryfowych Ubezpieczeń Majątkowych w InterRisk.
Również Polska Izba Ubezpieczeń odnotowała wzrost wartości odszkodowań za szkody spowodowane żywiołami. Według jej danych ich suma w II kw. 2017 r. wyniosła 696,6 mln zł, o 16,8% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Polacy o wzroście ryzyka

Zdecydowanie największy wzrost obaw dotyczył gwałtownych zjawisk pogodowych.


Polak może być mądry przed szkodą


Przed samym ryzykiem dotknięcia naszego domu, czy mienia szkodami wywołanymi pogodą nie da się całkowicie zabezpieczyć. Od samych strat są oczywiście ubezpieczenia.
– Wciąż wiele domów i zabudowań w Polsce nie jest ubezpieczone lub jeśli jest, to w minimalnym zakresie. Wzrost obaw w ogóle społeczeństwa sugeruje, że coraz więcej osób uświadamia sobie ryzyko i wyjątkową nieprzewidywalność zjawisk pogodowych. To może skłonić część z nich do rozważenia ubezpieczenia swojej nieruchomości i mienia lub do rewizji oferty, z której już korzystają, np. urealnienia sum ubezpieczenia na polisie albo wykupienia wariantu ubezpieczenia zapewniającego pokrycie kosztów lokalu zastępczego, gdy dom nie nadaje się do zamieszkania – mówi Anna Olejarczyk.

Osoby, które już ubezpieczyły swój dom i dobytek przed żywiołami, powinny zwrócić uwagę na sposób postępowania po szkodzie. W przypadku wielu z nich stosuje się uproszczony proces likwidacji, który pozwala przystąpić do naprawy uszkodzonego mienia bez czekania na przyjazd naszego rzeczoznawcy. W takim przypadku należy jednak koniecznie udokumentować szkody, np. zrobić zdjęcia, które pozwolą na obliczenie wysokości odszkodowania przez ubezpieczyciela.
– Po udokumentowaniu szkód, możemy przystąpić do zabezpieczenia naszego dobytku przed dalszym uszkodzeniem, np. poprzez usuniecie wody z pomieszczeń i wietrzenie ich. Warto także pamiętać, aby usuniętych uszkodzonych przedmiotów, jak wypaczone pod wpływem wody drzwi, nie wyrzucać. Należy je odłożyć do czasu oględzin rzeczoznawcy lub uzyskania odszkodowania. Zbierajmy też rachunki i faktury za robociznę i ewentualnie wymienione przedmioty, to wszystko usprawni proces uzyskania odszkodowania – wyjaśnia Piotr Żuk, dyrektor Departamentu Likwidacji Szkód w InterRisk.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: