eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polak jedzie na wakacje, ale jak?

Polak jedzie na wakacje, ale jak?

2017-07-06 10:34

Polak jedzie na wakacje, ale jak?

Na wakacje - samochodem © GTeam - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jeśli wakacje, to samochodem. Ten sposób lokomocji wybiera aż 6 na 10 z nas - wynika ze zrealizowanego na zlecenie firmy Kongsberg Automotive raportu "Polak jedzie na wakacje". Na drugim miejscu plasuje się podróż samolotem, ale tę wybiera już zaledwie 12 proc. badanych. Na wybór środka transportu wpływa przede wszystkim szybkość przemieszczania się, ale niebagatelne znaczenie ma również komfort podróży i niezależność od innych podróżujących.

Przeczytaj także: Wakacje w Polsce. Poznaj tegoroczne hity

Jak dowodzi raport „Polak jedzie na wakacje”, 6 na 10 Polaków na urlop dociera samochodem. Cztery kółka częściej wybierają kobiety niż mężczyźni (63 proc. vs 57 proc.). Widać również, że ich popularność wzrasta wraz z wiekiem ankietowanych - w grupie wiekowej 45-55 lat na wakacje samochodem decyduje się już 64 proc. respondentów. Jednocześnie zaskakująco niska okazuje się popularność innych środków lokomocji. Zaledwie 12 proc. z nas wybiera podróż samolotem, a pociąg, autokar, rower czy statek wybiera właściwie tylko garstka badanych. Co interesujące, z deklaracji respondentów badania „Polak jedzie na wakacje” wynika, że 6 proc. z nas w ogóle nie podróżuje w czasie wakacji i chodzi tu zwłaszcza o osoby zamieszkujące tereny wiejskie oraz miasta poniżej 20 tys. mieszkańców.

Czy kierujemy się wybierając środek transportu? Okazuje się, że dla przeszło 40 proc. ankietowanych znaczenie ma szybkość przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego oraz komfort podróży. Nieco mniejszy odsetek respondentów przywiązuje wagę do takich kwestii jak: niskie koszty podróży, możliwość zabrania ze sobą dużego bagażu czy też niezależność od innych podróżujących (odpowiednio: 30 proc., 32 proc., 35 proc.).

Od ubiegłego roku przeprowadzamy badania na ogólnopolskiej próbie Polaków, które pozwalają nam dowiedzieć się, jak nasi rodacy zachowują się w podróży. Okres wakacyjny jest o tyle interesujący, że odnotowujemy wtedy znacznie więcej wyjazdów krajowych oraz zagranicznych. Jak wynika z naszego tegorocznego badania, samochód nadal pozostaje najczęściej wybieranym środkiem transportu podczas lata. Co istotne, Polacy doceniają w autach szybkość przemieszczania się oraz komfort jazdy. Z danych tych możemy wnioskować, że samochody, którymi podróżujemy są coraz lepiej wyposażone, a dodatkowe funkcje, takie jak: klimatyzacja, masaż oraz wentylacja foteli, stanowią o przewadze nad transportem autokarowym czy kolejowym. Badanie pokazało również, że prawie co trzeci Polak przywiązuje wagę do niskich kosztów podróży wakacyjnych, co może mieć przełożenie na nieduży odsetek podróżujących samolotem czy statkiem – komentuje Michał Jaśkiewicz, Engineering Director w Kongsberg Automotive.

Co zaskakujące, tylko co piąty badany, planując wakacyjny wyjazd, zwraca uwagę na bezpieczeństwo podczas podróży. Polacy zapytani jednak o to, w którym, że środków transportu czują się najbezpieczniej, najczęściej wskazywali na samochód. Prawie 80 proc. z nich deklaruje, że auto daje im poczucie bezpieczeństwa (odpowiedzi: „Czuję się bardzo bezpiecznie” i „Czuję się bezpiecznie”). Największą niepewność wśród respondentów budzi natomiast samolot, co przekłada się bezpośrednio na znacznie mniejszy odsetek osób, które decydują się na „podniebne” podróżowanie.

fot. mat. prasowe

Czym Polacy wybiorą się na wakacje?

60% Polaków na wakacje wybierze się samochodem.


Wyniki potwierdzają, że paradoksalnie pomimo ogromnych różnic w liczbie wypadków samochodowych a katastrof lotniczych, Polacy nadal bardziej obawiają się podróży samolotem. Statystyki dotyczące ofiar wypadków drogowych nie przekładają się na nasze poczucie bezpieczeństwa. Aż 40 proc. Polaków deklaruje, że czuje się bardzo bezpiecznie w swoich samochodach. Może to być związane bezpośrednio z coraz wyższym komfortem jazdy. Kierowca, który korzysta ze specjalnego wyposażenia dodatkowego, np. systemów pneumatycznego wsparcia w siedzeniu lub masażu, nie obawia się zmęczenia za kierownicą, a co za tym idzie, ma poczucie niezależności i swobody w podejmowaniu decyzji o sposobie jazdy. Samodzielnie postanawia o prędkości pojazdu czy długości jednorazowego przejazdu. To bardzo ważne kwestie, które wpływają na bezpieczeństwo kierowcy oraz współpasażerów – podsumowuje Michał Jaśkiewicz.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: