eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Opieka zdrowotna: globalne perspektywy 2017

Opieka zdrowotna: globalne perspektywy 2017

2017-04-12 12:59

Opieka zdrowotna: globalne perspektywy 2017

Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć © Rido - Fotolia.com

Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć - prognozuje opracowany przez Deloitte raport "2017 global health care outlook. Making progress against persistent challenges". Popyt na usługi zdrowotne oraz wyzwania finansowe sektora nie ulegną jednak istotnym zmianom. Na sytuację branży w największej mierze wpływać będzie przewidywana perspektywa starzejącego się społeczeństwa i wzrastającej liczby zachorowań na choroby przewlekłe. Pewnym zagrożeniem może okazać się rosnąca niepewność gospodarcza.

Przeczytaj także: Służba zdrowia: globalne perspektywy 2015

To, ile pieniędzy popłynie na opiekę zdrowotną, w dużej mierze zależy od regionu. Z raportu Deloitte wynika, że do 2020 roku tempo wzrostu wydatków w Europie Zachodniej sięgać będzie zaledwie 4 proc. Jeszcze skromniejszy wynik ma odnotować Ameryka Południowa (2,4 proc.). W Ameryce Północnej będzie to 4,3 proc., w Azji i Australii - 5 proc., a w przypadku gospodarek, które znajdują się obecnie w fazie transformacji aż 7,5 proc.
„Najbliższe lata nie powinny przynieść żadnych rewolucyjnych zmian w zakresie popytu na usługi zdrowotne. Szacuje się, że do 2020 roku średnia długość życia będzie o rok wyższa, w rezultacie czego liczba osób po 65 roku życia zwiększy się o 8 proc. (z 559 mln w 2015 roku do 604 mln w 2020). Z tym wiązać będzie się wzrost zapadalności na choroby przewlekłe, którym sprzyjają: szybkie tempo urbanizacji, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i otyłość” – mówi Oliver Murphy, Partner, Lider ds. Life Sciences & Health Care w Deloitte.

Prognozy wskazują również na rosnącą ilość przypadków demencji. W 2015 roku z tą przypadłością zmagało się 46,8 mln na całym świecie. Obecne przewidywania zakładają że liczba ta będzie się podwajać co 20 lat, aby w 2030 roku dotykać już 74,7 mln osób, a w 2050 - 131,5 mln.

Do roku 2020 połowa globalnych wydatków na służbę zdrowia (ok. 4 bln dolarów) będzie przeznaczana na walkę z trzema głównymi przyczynami zgonów: chorobami układu krążenia, nowotworami i chorobami układu oddechowego.

Z kolei Chiny i Indie to kraje o największej liczbie cukrzyków na świecie (odpowiednio 110 i 69 mln osób). Szacuje się, że na poziomie globalnym liczby te wzrosną z obecnych 415 mln do 642 mln w roku 2040.

fot. Rido - Fotolia.com

Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć

Do roku 2020 walka z nowotworami, chorobami układu krążenia i układu oddechowego będzie kosztować 4 bln dolarów.


Dużym zagrożeniem pozostają choroby zakaźne. Z HIV-AIDS żyje na świecie 36,9 mln ludzi, z czego ok. 70 proc. w Afrycie Subsaharyjskiej. Największym zagrożeniem w Ameryce Łacińskiej jest wirus Zika i związany z nim wzrost częstości występowania mikrocefalii.

Rynki opieki zdrowotnej na całym świecie mają wiele wspólnego, gdyż borykają się z podobnymi wyzwaniami w zakresie ograniczania kosztów, a jednocześnie zaspokajania rosnących oczekiwań pacjentów. Niektóre kraje przeszły lub przechodzą proces odejścia od scentralizowanego systemu zarządzania i finansowania ochrony zdrowia na rzecz jego decentralizacji (Australia, Wielka Brytania czy Meksyk). Uwaga osób zarządzających systemami opieki zdrowotnej powinna zwrócić się również w stronę tańszej profilaktyki i holistycznego podejścia do zdrowia oraz jego promocji niż doraźnego leczenia pojedynczych chorób.

Osobnym problemem pozostaje jak najszerszy dostęp do opieki zdrowotnej. Najlepszym dowodem na to, że z tym zagadnieniem nie uporały się nawet największe gospodarki świata jest USA, gdzie wciąż duża część społeczeństwa pozostaje poza systemem świadczenia usług medycznych. Jak dowodzi raport Deloitte praktycznie we wszystkich regionach świata, w tym w Europie Środkowej i Wschodniej, w ciągu najbliższych kilku lat będziemy mieć do czynienia ze zmniejszającą się liczbą łóżek szpitalnych. I tak w gospodarkach w fazie transformacji w 2010 roku na 1000 mieszkańców przypadało 8,29 łóżek, a w 2020 roku będzie to 7,7 łóżek. W Europie Zachodniej było to odpowiednio 5,14 i 4,81 łóżek, a w Ameryce Północnej 2,91 i 2,81 łóżek. Ich wzrost z 2,05 do 2,12 w omawianym okresie zostanie odnotowany jedynie w Ameryce Południowej. Poprawie sytuacji, także w kwestii niewystarczającej liczby personelu medycznego, nie sprzyjają niekontrolowane ruchy migracyjne, kryzys uchodźczy czy walka z szybko rozprzestrzeniającymi się chorobami, spowodowanymi przez wirusy Ebola czy Zika. Jednym ze sposobów na braki infrastrukturalne jest partnerstwo publiczno-prywatne (PPP), stosowane m.in. w Meksyku czy Australii.

Lekarstwem na bolączki w sektorze zdrowia są m.in. technologie. Raport Deloitte wymienia dziesięć innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym opieka zdrowotna ma szansę rozwijać się w dynamiczny tempie:
  1. Sekwencjonowanie DNA następnej generacji,
  2. Drukarki 3D,
  3. Immunoterapia,
  4. Sztuczna Inteligencja,
  5. Diagnostyka w miejscu udzielania świadczeń medycznych (POC)
  6. Wirtualna rzeczywistość,
  7. Media społecznościowe,
  8. Biosensory i czujniki przesyłające dane medyczne,
  9. Wygodna opieka medyczna, m.in. w „retail clinic”,
  10. Telemedycyna.

Z danych Deloitte wynika, że 58 proc. pacjentów w USA poprosiło lekarza o receptę za pomocą aplikacji w swoim telefonie komórkowym, a 49 proc. badanych interesuje się możliwościami, które oferuje telemedycyna w przypadku opieki po zabiegach chirurgicznych. Ich główną obawą jest jednak strach przed kradzieżą lub udostępnieniem ich danych medycznych osobom postronnym.

Osobnym zagadnieniem pozostaje zgodność z regulacjami. Na całym świecie opieka zdrowotna jest jednym z najbardziej uregulowanych i kontrolowanych środowisk, w którym kontroli podlegają, jakość i bezpieczeństwo usług, obrót podrabianymi lekami czy działania mogące mieć znamiona korupcji. W ostatnich latach do tego grona, ze względu na ogromną ilość zbieranych i przechowywanych danych medycznych, należy dodać również bezpieczeństwo cyfrowe.
- Efektem tak znacznego uregulowania jest niestety wolniejsze tempo wdrażania innowacji w służbie zdrowia niż w innych obszarach gospodarki. Obserwujemy już jednak pierwsze pozytywne sygnały w postaci rozpoczęcia finansowania pewnych obszarów telemedycyny – mówi Robert Kauf , Ekspert ds. Life Science and Health Care w Deloitte – Największych korzyści dla firm, z sektora Health Care upatrywałbym właśnie w obszarach innowacji zastępujących produkty lub kanały kontaktu obecnie stosowane, jak np. protezy drukowane w 3D lub właśnie telemedycyna, ponieważ nie wymagają one znaczącej ingerencji w kształt systemu służby zdrowia. Fakt ten może znacząco przyspieszyć możliwość ich adopcji przy zapewnieniu odpowiedniego finansowania – dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: