eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy chcą odpoczynku. Wysokość emerytury ich nie przeraża

Polacy chcą odpoczynku. Wysokość emerytury ich nie przeraża

2017-02-14 10:31

Polacy chcą odpoczynku. Wysokość emerytury ich nie przeraża

Polacy chcą odpoczynku © gzorgz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O tym, że przyszłe świadczenia emerytalne będą głodowe, eksperci przekonują już nie od dziś. Zdaje się jednak, że wysokość emerytury nie jest kwestią, którą Polacy są specjalnie zaniepokojeni. Z najnowszej odsłony badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytutu Rozwoju Gospodarki SGH wynika, że większość z nas (59,1%) planuje przejście na emeryturę tuż po osiągnięciu odpowiedniego wieku, a co 9 - nawet wcześniej.

Przeczytaj także: Wysokość emerytury. Czy opłaca nam się dłużej pracować?

Autorzy najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance” postanowili zapytać Polaków w wieku produkcyjnym o planowany czas przejścia na emeryturę.

W odpowiedzi na pytanie: „Kiedy zamierza Pan/Pani przejść na emeryturę?” przeszło 59% ankietowanych stwierdziła, że najchętniej zrobi to zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego, a 11,1% zamierza poszukiwać możliwości odpoczynku od pracy jeszcze wcześniej i to nawet wówczas, gdyby miało to oznaczać niższe świadczenie emerytalne. Zaledwie 29,1% badanych chce podwyższyć wysokość emerytury pozostając na rynku pracy po osiągnięciu wieku uprawniającego do świadczenia.

Badanie dowodzi również, że skłonność do przechodzenia na emeryturę wzrasta wraz z wiekiem ankietowanych. Chęć przejścia na wcześniejszą emeryturę, nawet kosztem mniejszego świadczenia, deklaruje aż 43% respondentów pomiędzy 50 a 64 rokiem życia. Jedynie 14,3% badanych chce pracować na wysokość emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.
– Możliwe jest, że osoby ze starszego pokolenia mają inny stosunek do pracy i oczekują jak najszybszego przejścia na emeryturę – komentuje dr hab. Piotr Białowolski z IRG SHG. – Bardziej prawdopodobne jest jednak, że wraz z wiekiem zmienia się skłonność do podejmowania aktywności na rynku pracy, co przekłada się na częstszy wybór najprostszego rozwiązania – przejścia na emeryturę.

Wyniki badania wskazują też, że wyższy poziom dochodów sprzyja zwiększeniu aktywności na rynku pracy i skłania gospodarstwa domowe do wydłużania pracy celem uzyskania wyższej emerytury. Zupełnie przeciwnie niż w przypadku gospodarstw charakteryzujących się najniższym poziomem dochodów, choć w tej grupie jest to o tyle uzasadnione, że dodatkowy nakład pracy może nie spowodować wzrostu wysokości emerytury, gdyż wypracowana będzie i tak na poziomie emerytury minimalnej.

fot. mat. prasowe

Kiedy zamierza Pan/Pani przejść na emeryturę?

6 na 10 respondentów zadeklarowało chęć przejścia natychmiast po uzyskaniu odpowiedniego wieku.


W przypadku różnych grup zawodowych, zdecydowanie największą skłonnością do dłuższego pozostawania na rynku pracy cechują się osoby pracujące na stanowiskach nierobotniczych. W tej grupie ok. 40% badanych chce pracować nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Najmniejsza chęć do dalszej pracy charakteryzuje grupę osób pracujących w rolnictwie. W tej grupie jedynie 13% chce podnieść wysokość emerytury pracując po osiągnięciu wieku emerytalnego.

W obliczu skrócenia ustawowego wieku emerytalnego, aktywność gospodarstw domowych, zorientowana na dłuższe pozostawanie na rynku pracy, będzie odgrywać istotną rolę w utrzymaniu stabilności całego systemu emerytalnego. Na chwilę obecną skłonność do poszukiwania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest dość niska, a dodatkowo maleje ona wraz ze zbliżaniem się do granicy wieku emerytalnego.
– Aż 76 proc. Polaków uważa, że wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego nie zapewni im odpowiedniego poziomu życia – przypomina dr Mirosław Bieszki, Doradca ds. Ekonomicznych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. – Dlatego dziwić może fakt, że aż co dziewiąty ankietowany chce skorzystać z wcześniejszej emerytury, która będzie przecież jeszcze niższa. Skutki takiego stanu rzeczy z pewnością odczują nie tylko polskie gospodarstwa domowe, ale cała gospodarka. Samo przejście większości społeczeństwa na emeryturę w ustawowym czasie, wynoszącym obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, spowodowałoby obecnie spore wyzwania dla budżetu i rynku pracy. To, że potężna grupa osób planuje skorzystać z emerytury jeszcze wcześniej, może spowodować znacznie poważniejsze problemy, łącznie z obniżeniem tempa wzrostu gospodarczego, nie wspominając o potężnych kosztach społecznych. Zadaniem rządzących powinno być więc wypracowanie zachęt mających na celu zwiększanie skłonności do pozostawania na rynku pracy.

Przeczytaj także: 2 grosze emerytury? To realia 2 grosze emerytury? To realia

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Inflacja I 2017

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: