eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2016

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2016

2016-11-23 13:44

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP IV kw. 2016

Barometr EFL: słabe nastroje wśród przedsiębiorców © pathdoc - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Znamy najnowszy odczyt „Barometru EFL”, czyli wprowadzonego na początku minionego roku indeksu informującego o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju. Tym razem jego wskazówka powędrowała niestety w dół. Ankietowani wyrażają swój niepokój zarówno w odniesieniu do planowanych inwestycji jaki i sprzedaży oraz płynności finansowej. Optymizmem nie napawa również to, że w każdej z tych kategorii przeszło połowa badanych nie jest w stanie określić, co może ich czekać w nadchodzących 3 miesiącach.

Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP III kw. 2015

Optymiści w odwrocie, więcej przedsiębiorców bez zdania


Wskazanie „Barometru EFL” na ostatni kwartał tego roku sięgnęło 55,3 pkt. Mamy więc spadek wskaźnika oraz drugą, najniższą jego wartość w całej historii badania. Gorzej było jedynie w I kwartale tego roku. Co zadecydowało o tym spadku? Przede wszystkim zdecydowany spadek liczby optymistów, który odnotowano we wszystkich badanych kategoriach. Do tego, w przypadku inwestycji, sprzedaży oraz płynności finansowej mamy najgorsze wyniki w tym roku. Niepokojący jest również spory odsetek ankietowanych, którzy zupełnie nie wiedzą, co mogą im przynieść nadchodzące miesiące - w każdej z analizowanych kategorii ich udział przekroczył 50 proc.

Podłoże tej sytuacji wyjaśnia Radosław Kuczyński, prezes EFL:
– Wstępne szacunki GUS wskazują, że w przedostatnim kwartale tego roku nasza gospodarka podskoczyła zaledwie o 2,5 proc. rdr. Mamy zatem do czynienia z najniższym PKB od trzech lat i znacznym rozczarowaniem nie tylko rynku, ale i samych przedsiębiorców. Odzwierciedleniem tego jest ostatni odczyt Barometru, bo przecież to prezentowane przez firmy oceny własnej sytuacji oraz plany na przyszłość w znaczącym zakresie korespondują z tym, co dzieje się w otoczeniu społeczno-gospodarczym. I choć główny indeks za czwarty kwartał wciąż pozostaje wyższy od progu 50 pkt., więc warunki do rozwoju MŚP należy uznać za umiarkowanie korzystne, to jednak mamy do czynienia z trzecim kwartałem z rzędu, w którym kontynuowany jest trend spadkowy. Jeżeli powtórzy się sytuacja sprzed roku, możemy spodziewać rekordowo niskiej wartości Barometru na początku 2017 roku – mówi.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL w IV kw. 2016

„Barometr EFL” to syntetyczny wskaźnik, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju, który jest rozumiany jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków.


Odsetek optymistów dla inwestycji wyniósł w IV kwartale tylko 22 proc., podczas gdy trzy miesiące temu było to 28,7 proc. Również w przypadku oceny sprzedaży odsetek optymistów jest rekordowo niski (14,8 proc.), niższy nawet niż w I kw. 2016, gdy wartość całego Barometru osiągnęła najniższą dotychczasową wartość.

Szacowany spadek sprzedaży pociągnął za sobą mniej optymistyczne oceny dotyczące płynności finansowej w porównaniu nie tylko do ubiegłego kwartału, ale do wszystkich wartości subindeksu od początku realizacji pomiaru. Odsetek osób spodziewających się wzrostu płynności finansowej wyniósł zaledwie 10,3 proc. (o 4 p.p. mniej w ujęciu kwartalnym).

fot. mat. prasowe

Barometr EFL na przestrzeni kwartałów

Wyniki „Barometru EFL” mogą się wahać na skali od 0 do 100. Wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian


Po raz kolejny widać też wyraźną tendencję mówiącą, że im bardziej przedsiębiorcy obawiają się o płynność finansową, tym częściej przewidują zwiększenie zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne. Co prawda w ujęciu kwartalnym w tym obszarze liczba ankietowanych oczekujących większego zastrzyku gotówki spadła minimalnie (o 1,7 p.p), to jednak na tle wszystkich czterech tegorocznych wyników mamy do czynienia z drugim najwyższym odsetkiem optymistów.

Słaby początek 2017 roku?


Wskaźnik nastrojów sektora MŚP w IV kwartale 2016 roku kontynuuje tendencję spadkową. Barometr uzyskał wartość mniejszą niż w II i III kwartale, jednak nieco wyższą niż w kwartale I. Jest to powtórzenie tendencji z 2015 roku. Obserwując dane historyczne, w szczególności dane dla pierwszych kwartałów 2015 i 2016 roku, w kolejnym pomiarze należy się spodziewać dalszego spadku wartości wskaźnika i zbliżenia się do granicy 50 pkt.
- Takie wyniki niestety wskazują, że kondycja finansowa polskich firm ulega pogorszeniu. Na taki stan może mieć wpływ wiele czynników zaczynając od zapowiedzi polskiego rządu dotyczących m.in. zmian podatkowych, przez Brexit, na którego skutki musimy jeszcze długo poczekać, po nawet wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Z natury jestem jednak optymistą i mam nadzieję, że
z nadejściem nowego roku, również przyjdą nowe, lepsze nastroje wśród naszych przedsiębiorców – podkreśla Radosław Kuczyński z EFL.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: