eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 4 sposoby na większe bezpieczeństwo w Internecie

4 sposoby na większe bezpieczeństwo w Internecie

2016-10-25 13:36

4 sposoby na większe bezpieczeństwo w Internecie

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie? © Gajus - Fotolia.com

Ogranicz szum reklamowy, włącz wirtualnego menadżera haseł i nie obnoś się z życiem prywatnym w mediach społecznościowych. Co jeszcze pozwoli nam zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie? Oto porady eksperta.

Przeczytaj także: Polityka prywatności w Internecie: nowe standardy

1. Blokuj reklamy


Przeglądanie stron internetowych z reklamami można czasem porównać do próby czytania książki w hałaśliwej dyskotece z włączonymi stroboskopami. Nie jest tak zawsze, jednak wiele reklam jest zaprojektowanych w taki sposób, by przyciągnąć naszą uwagę przekierowując ją na zawarty w niej przekaz. Firmy reklamowe od ponad dwudziestu lat pracują nad tym, by dowiedzieć się jak odciągnąć nas od rzeczy, nad którymi próbujemy się właśnie skupić. W tym czasie miały również czas by zadomowić się w sieci i dystrybuować reklamy na milionach stron internetowych, oraz śledzić i przewidywać zachowania odwiedzających je użytkowników. Czasami reklamy dystrybuowanena stronach www wykorzystywane są przez hakerów, którzy załączają do nich wirusy. Nie zdarza się to często, ale gdy się tak dzieje wirus z łatwością trafia do dużej liczby użytkowników.

Jeśli lubisz oglądać reklamy – świetnie, ale jeśli ci przeszkadzają włącz AdBlocker. Jest to najlepszy sposób na ograniczenie szumu reklamowego.

2. Włącz wirtualnego menadżera haseł


Czy w Internecie jest coś bardziej stresogennego niż zmaganie się z hasłami? Korzystanie z jednego hasła do wszystkich kont jest wygodne, ale bardzo niebezpieczne. Tworzenie wielu silnych haseł to jedyny sposób na solidne zabezpieczenie swoich kont.
Menadżer haseł taki jak np. LastPass, 1Password czy KeePass, tworzy unikalne hasła, magazynuje je, a nawet wpisuje je za użytkownika. Sprawia, że przeglądanie sieci jest łatwiejsze, wygodniejsze i płynniejsze, ponieważ menadżer haseł jest jak kamerdyner, który podąża za nami podczas wizyty na stronie i otwiera za nas wszystkie drzwi. Przede wszystkim jednak zwiększa nasze bezpieczeństwo tworząc bardzo skomplikowane i trudne do złamania hasła oraz utrudniając cyberprzestępcom wyłudzenie haseł za pomocą fałszywych stron.

fot. Gajus - Fotolia.com

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie?

Na pewno pomoże nam w tym blokowanie reklam, korzystanie z menadżera haseł i powściągliwość w mediach społecznościowych.


3. Nie przechwalaj się w mediach społecznościowych


Mimo, że Internet pełen jest przydatnych i pozytywnych treści, nie brakuje w nim także zachowań antyspołecznych. Niektóre z nich są oczywiste – jest tak z trollingiem i nękaniem online. Część z nich jest jednak subtelniejsza. Przechwalanie się swoimi dziećmi na Facebooku, obnoszenie się swoim życiem na Twitterze czy narcystyczne posty na Tumblr mają jeden cel – polepszenie samopoczucia autora przez porównanie z innymi. Badania przeprowadzone przez Wydział Behavioral Science Uniwersytetu w Utah wskazują, że osoby spędzające więcej czasu na Facebooku, uważają, że inni są szczęśliwsi i mają ciekawsze życie od nich. To zjawisko nie jest jednak generowane przez pojedyncze zachowania – są one raczej efektem szumu informacyjnego, który tworzą wszyscy użytkownicy Facebooka i wszyscy jesteśmy na niego narażeni.

4. Wyloguj się


Łatwo uzależnić się od poczucia, że jesteśmy w centrum uwagi. Gdy nasze ekrany upstrzone są niezliczonymi powiadomieniami, telefon wibruje co chwilę, a skrzynka jest zapchana nieprzeczytanymi mailami, mamy poczucie, że jesteśmy potrzebni innym.

Nie dajmy się jednak kontrolować powiadomieniom z portali. Przejmijmy kontrolę nad swoim życiem i skupy się na tym, co ważne. Zaplanujmy swoje działania, zgodnie z własnymi priorytetami. Gdy mamy czas na rozmowy, przeczytanie kilku maili, czy sprawdzenie co słychać u znajomych – zróby to. Gdy skończymy – wylogujmy się. Sprawi to, że życie będzie trochę mniej wygodne, ale pozwoli nam zwolnić i zastanowić cię co jest dla nas naprawdę ważne.

Wylogowanie się to większa prywatność i bezpieczeństwo w internecie. Jeśli wyrobimy w sobie nawyk wylogowywania się z portali, Facebook czy Twitter nie będąnas śledzić i przestaniemy być podatni na różne zagrożenia, na które jesteś narażeni będąc zawsze zalogowani. A wszystko jest możliwe za sprawą jednego kliknięcia.

5. Na koniec… Wypróbuj Sophos Home


Sophos Home to darmowy produkt chroniący komputery domowe, przeznaczony zarówno dla komputerów PC i Mac, a rejestracja jest łatwa i szybka. Dodatkowo ochroną można objąć jednocześnie do 10 komputerów, więc możliwe jest zabezpieczenie najbliższych i łatwo kontrolowanie wszystkiego za pomocą konsoli online. Program nie wysyła żadnych powiadomień i uciążliwych aktualizacji, oraz nie zawiera skomplikowanych ustawień zabezpieczeń.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: