eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PESEL Gate: czy czegoś się nauczyliśmy?

PESEL Gate: czy czegoś się nauczyliśmy?

2016-09-09 15:26

PESEL Gate: czy czegoś się nauczyliśmy?

Jak trwoga, to do Boga © STUDIO GRAND OUEST - Fotolia.com

Przez trzy dni serwery Krajowego Rejestru Długów przeżywały prawdziwą inwazję. W związku z informacjami na temat rzekomego wycieku z bazy PESEL Polacy masowo zaczęli sprawdzać, czy ich personalia nie trafiły w ręce oszustów. Dzisiaj wszystko już wróciło do normy, a zainteresowanie tym, czy ktoś postanowił zawłaszczyć nasze dane, znowu jest znikome.

Przeczytaj także: Wyciek danych osobowych? KRD pomoże uniknąć przykrych konsekwencji

Tak będzie do czasu wybuchu kolejnej paniki spowodowanej upadłością biura podróży, czy doniesieniami o oszustwie na szeroką skalę. Dlaczego? Otóż okazuje się, że statystyczny Kowalski zwykł reagować na zagrożenie dopiero wówczas, gdy dzieje się coś złego. Zgoła inną postawę reprezentują przedsiębiorcy, którzy wolą dmuchać na zimne. Skąd dwie tak różne postawy?

Upadłość biura podróży, bankructwo dewelopera, oszustwo na dużą skalę jakiegoś e-sklepu. To tylko niektóre z sytuacji, w których Polacy gwałtownie zaczynają poszukiwać danych o kondycji danego przedsiębiorstwa. Czasami reagują tak również wtedy, gdy na światło dzienne wychodzą informacje na temat większej firmy, która przestała opłacać swoich pracowników.
- Schemat zawsze jest taki sam. Informacje w mediach, gwałtowne 2-3 dniowe zainteresowanie i potem cisza, aż do kolejnej afery. Nie mamy nawyku stałego kontrolowania tego co się z nami, czy wokół nas dzieje. W przypadku firm nie obserwujemy takiej sinusoidy. Te z roku na rok coraz uważniej obserwują otoczenie. Tylko raz odnotowaliśmy taką panikę wśród przedsiębiorców – w II połowie 2007 roku, kiedy zaczął się kryzys finansowy w USA. We wrześniu pobrano od nas tyle raportów, ile przez poprzednie 8 miesięcy - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

W 2007 roku pobrano z KRD BIG niespełna 960 tysięcy raportów. Na koniec 2016 roku będą to prawdopodobnie 32 miliony. Tylko znikomy ułamek zostanie pobrany przez konsumentów.
- Te dwie różne postawy dają się wytłumaczyć różnymi doświadczeniami, jakie mają za sobą konsumenci i przedsiębiorcy. Ci pierwsi znacznie rzadziej padają ofiarą oszustów, są też bardziej skłonni do emocjonalnych zachowań. Reagują, kiedy pojawi się realne, bądź hipotetyczne zagrożenie, a kiedy ono ustanie lub sprawa się wyjaśni, przestają myśleć, że coś im może grozić. Przedsiębiorcy pracują w warunkach ciągłego zagrożenia – tłumaczy Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy, która pod patronatem Krajowego Rejestru Długów, prowadzi program promujący etyczne postawy w biznesie.

fot. STUDIO GRAND OUEST - Fotolia.com

Jak trwoga, to do Boga

Reagujemy na zagrożenie dopiero wówczas, gdy dzieje się coś złego.


Te obawy znalazły odzwierciedlenie w unikatowym badaniu „Kapitał społeczny i zaufanie w polskim biznesie” przygotowanego na zlecenie Rzetelnej Firmy i Krajowego Rejestru Długów przez grupę naukowców pod kierunkiem prof. Jana Fazlagicia. 73,5% biznesmenów uważa, że prowadząc działalność gospodarczą musi ciągle uważać, aby nie zostać oszukanym. Z drugiej strony, ponad połowa utrzymuje, że trzeba nieustannie gromadzić dowody swojej uczciwości, w przeciwnym razie partner będzie chciał udowodnić zaniedbania. Kruczki umowne są dobrym narzędziem do uzyskania korzyści z kontraktu kosztem drugiej strony. Dlatego też co drugi przedsiębiorca jest przekonany, że klienci mogą wykorzystać luki w umowie na jego niekorzyść.

Z ostatniego badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” wynika, że ponad 83% przedsiębiorców przyznaje, że ma problem z opóźnionymi płatnościami, ponad 11 % z nich widzi, że problem narasta. W tej sytuacji trudno się dziwić, że biznesmeni zaostrzają procedury weryfikacji kontrahentów. A jak widzimy w raporcie „Kapitał społeczny i zaufanie w polskim biznesie” prawie 30 % całkowicie zamyka się na współpracę z nieznanymi im firmami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: