eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności VII 2016

Polskie firmy: portfel należności VII 2016

2016-08-11 12:14

Polskie firmy: portfel należności VII 2016

Polskie firmy: portfel należności VII 2016 © zhu difeng - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Lipcowy odczyt Indeksu Należności Przedsiębiorstw (INP) (wskaźnika, który w syntetyczny sposób ukazuje sytuację w obszarze należności polskich firm), przyniósł bardzo dobre wieści. 91,6 pkt to wynik dający spore powody do zadowolenia - zaledwie odrobinę niższy od poprzedniego rekordu (91,7 pkt.). Za taki obrót spraw odpowiada przede wszystkim dobra sytuacja gospodarcza - czytamy w raporcie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, które już od siedmiu lat realizowane jest przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i KRD BIG S.A.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności IV 2016

Wzrost wartości wskaźnika w bieżącym badaniu jest wyrazem zaufania przedsiębiorców do gospodarki. Jest on odbiciem przekonania, że po dwóch latach stałego przyspieszania dynamiki PKB, możliwe są dalsze wzrosty, a przynajmniej utrzymanie obecnego ich poziomu w kolejnych kwartałach.

Analizując komponenty INP, poprawa sytuacji nie jest jednak uniwersalna. Trzy spośród sześciu komponentów INP spadają, a trzy odnotowują wzrost. W bieżącym kwartale w kierunku wzrostu INP w największym stopniu oddziaływały: udział przeterminowanych należności w portfelu, przeciętny okres oczekiwania oraz zmniejszenie skali kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców, a związanych z przeterminowanymi należnościami. W kierunku pogorszenia oddziaływały natomiast subiektywne wskaźniki jakości portfela należności – stanu i prognozy, a także odsetek firm mających problemy z terminowym regulowaniem własnych zobowiązań. W badaniach opinii jednak naturalnie po dłuższym okresie korzystnej sytuacji nastroje zaczynają się pogarszać. Kolejne kwartały pokażą, czy te subiektywne obawy przełożą się na obiektywne miary problemów z opóźnieniami i wzrost gospodarczy zacznie hamować. Na razie jednak nic na to nie wskazuje.

Jak wspomniano przy opisie INP, badanie przeprowadzone w lipcu 2016 r. wykazało pogorszenie subiektywnej oceny sytuacji w obszarze portfela należności. Grupa przedsiębiorstw wskazujących, że problem należności u nich nie występuje albo się zmniejsza skurczyła się z 43,8% do 39%. Jednocześnie większy odsetek badanych firm deklaruje wzrost skali problemu przeterminowanych należności w ostatnim kwartale. Obecnie jest to 13,7%, podczas gdy w poprzednim kwartale było to zaledwie 11,5% respondentów. Pomimo
pogorszenia bieżące dane dotyczące subiektywnej oceny portfela należności kształtują się na poziomie powyżej długookresowej średniej, co dobrze rokuje sytuacji gospodarczej w kolejnych kwartałach. Pesymizm respondentów w pytaniach o ich subiektywne odczucia jest naturalny po dłuższym okresie wzrostów. Konstrukcja pytań skłania również respondentów do porównań względem poprzedniego okresu. Długo utrzymująca się korzystna sytuacja gospodarcza wytwarza efekt wysokiej bazy utrudniając dalsze wzrosty.

fot. mat. prasowe

Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP)

W lipcu 2016 r. Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) zbliżył się do historycznego maksimum


Prognoza spływu należności również pogorszyła się względem poprzedniego kwartału. Udział przedsiębiorców, którzy spodziewają się wzrostu problemów z należnościami w nadchodzących miesiącach wzrósł z 13,9% do 17,8%. Niemniej jednak, również w obszarze prognoz obecny wynik jest korzystny na tle wartości historycznych. Warto odnotować, że prognozy również odnoszą się do poprzedniego kwartału i stąd bardzo wysoki udział firm spodziewających się utrzymania bieżącej sytuacji – 61,6% – powinien cieszyć.

W lipcu 2016 r. wskaźniki obiektywne jakości portfeli należności polskich przedsiębiorstw osiągnęły historycznie najlepsze poziomy. W grupie firm mających problemy z egzekucją długów odsetek przeterminowanych spadł z 22,8% do 20,8%. Obecnie obserwowana wartość jest o prawie 1 pp. niższa od poprzedniego minimum odnotowanego w styczniu 2016 r., a także o ponad 4 pp. poniżej długookresowej średniej. Tak znaczący spadek opóźnionych należności wpływa na zmniejszenie kosztów, a także zmniejszenie zaangażowania przedsiębiorstw przy ściąganiu należności. W długim okresie może stać się podstawą wytworzenia kapitału społecznego w obrocie gospodarczym i wpłynąć na dalszą redukcję kosztów. Spadek odsetka opóźnionych faktur jest zapewne w głównej mierze spowodowany utrzymującym się wzrostem gospodarczym. Niemniej jednak, należy pamiętać o znaczącej roli jaką odgrywają biura informacji gospodarczej (KRD), które umożliwiają wyłuskanie nierzetelnych kontrahentów. Korzystnym wynikiem jest znaczący spadek udziału firm, które w portfelu mają ponad 30% opóźnionych faktur. Jeszcze poprzednio grupa ta stanowiła 33,8%, a w bieżącym badaniu już zaledwie 30,1%.

fot. mat. prasowe

Odsetek należności przeterminowanych i ich struktura terminowa

Przeciętny okres przeterminowania należności w obecnym badaniu spadł z 3 miesięcy i 17 dni do równych 3 miesięcy.


Przeciętny okres przeterminowania należności w obecnym badaniu spadł z 3 miesięcy i 17 dni do równych 3 miesięcy. Jest to wskazanie o prawie 1 miesiąc krótsze od długookresowej średniej i, co więcej, obecnie firmy oczekują najkrócej w całej historii badania Portfel należności polskich przedsiębiorstw. Na ten spadek największy wpływ miało znaczące zredukowanie udziału należności przeterminowanych o ponad rok. Po raz pierwszy w historii stanowią one mniej niż 10% ogółu należności w portfelach polskich firm. Zdecydowanie dominują należności opóźnione do trzech miesięcy. W tej grupie należności odzyskiwane są z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, co również zwiększa pewność obrotu gospodarczego, gdyż w ostatecznym rozrachunku mniej należności jest straconych.

fot. mat. prasowe

Odsetek należności przeterminowanych i ich struktura terminowa

Przeciętny okres przeterminowania należności w obecnym badaniu spadł z 3 miesięcy i 17 dni do równych 3 miesięcy.


W ocenie dolegliwości problemów wynikających z opóźnień w spływie należności, drugi kwartał z rzędu na pierwszym miejscu znalazły się trudności z regulowaniem własnych
zobowiązań, czego skutkiem było pogorszenie warunków finansowych dostaw od kontrahentów. W lipcu 2016 r. 28,1% polskich firm deklarowało taki problem. Pomimo, że dolegliwość tej bariery wzrosła względem poprzedniego kwartału, to w długiej perspektywie obecnie obserwowany odsetek jest znacząco poniżej długookresowej średniej wynoszącej 35%.W grupie przedsiębiorstw ogółem po raz kolejny spadło natomiast znaczenie negatywnego wpływu opóźnień na inwestycje.

Obecnie 22,2% firm w gospodarce deklaruje, że występujące opóźnienia przekładają się negatywnie na możliwość realizowania projektów inwestycyjnych, co stanowi najniższy odsetek w historii badania. Bariera związana z opóźnieniami oraz bariera inwestycyjna zdecydowanie dominują. Bardzo znaczący spadek odnotowano w obszarze bariery związanej z zatrudnieniem. Poniżej 5% firm deklaruje, że opóźnienia w otrzymywaniu należności stanowią barierę dla zatrudnienia. W przypadku bariery związanej z wprowadzaniem nowych produktów na rynek również odnotowano wzrost. Ograniczenia o takim charakterze deklaruje prawie 8% przedsiębiorców.

Wydatki na cele związane ze skutkami i przeciwdziałaniem opóźnieniom stanowią obecnie przeciętnie 5,7% ogółu kosztów przedsiębiorstw i są na poziomie najniższym w całej historii badania, a także o prawie 2 punkty procentowe poniżej długookresowej średniej. Utrzymujące się korzystne tendencje w obszarze opóźnień przekładają się bezpośrednio na wysokość kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców. Kolejne miesiące mogą przynieść dalsze obniżenie tych kosztów i w konsekwencji może to skutkować zwiększeniem
środków, które będą mogły zostać przeznaczone na inwestycje.

dr Piotr Białowolski


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: