eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile wytrzymujemy bez smartfona? Zobacz zaskakujące wyniki

Ile wytrzymujemy bez smartfona? Zobacz zaskakujące wyniki

2016-08-28 00:22

Ile wytrzymujemy bez smartfona? Zobacz zaskakujące wyniki

Mężczyzna ze smartfonem © fot. mat. prasowe

Ile czasu jesteśmy w stanie wytrzymać bez zerknięcia na ekran smartfona? Kwadrans, dziesięć minut, dwie, trzy? Okazuje się, że znacznie mniej. Zobaczcie zaskakujące wyniki badania, które Kaspersky Lab zlecił uniwersytetom w Würzburgu i Nottingham.

Przeczytaj także: Lenovo Moto G4, G4 Plus i G4 Play. Nowe smartfony już w Polsce

Badanie zrealizowane przez Uniwersytet w Würzburgu i Uniwersytet Nottingham Trent to swojego rodzaju eksperyment. Jego uczestnicy zostali pozostawieni samotnie w poczekalni. W tym czasie obserwowano ich aktywność związaną z użytkowaniem smartfona. Okazało się, że średnio sięgali oni po swój telefon już po 44 sekundach. Prawdziwymi rekordzistami są tu jednak mężczyźni - jeśli bowiem przyjrzeć się wynikom w podziale na płeć, to panowie wytrzymywali zaledwie połowę tego czasu (21 sekund), podczas gdy u kobiet czas ten wynosił 57 sekund.

Następnie po dziesięciu minutach zapytano uczestników, ile według nich upłynęło czasu, zanim sięgnęli po telefon. Większość z nich odpowiedziała, że potrzebowali na to dwie i trzy minuty, co udowadnia znaczną rozbieżność pomiędzy rzeczywistością a postrzeganiem jej.

Komentując wyniki badania, Jens Binder z Uniwersytetu Nottingham Trent powiedział:
„Eksperyment sugeruje, że ludzie są znacznie bardziej przywiązani do swoich urządzeń, niż im się wydaje, a używanie ich w samotności stało się naszą drugą naturą. Już nie czekamy. Możliwość natychmiastowego uzyskania informacji i interakcji przez te urządzenia mobilne sprawia, że nie są one tylko kawałkiem technologii, lecz traktujemy je jak cyfrowych towarzyszy i łącznik ze światem zewnętrznym”.

Dodatkowe badanie przeprowadzone przez uniwersytety sugeruje, że ten przymus sprawdzania telefonów może być wynikiem obawy, że coś nas ominie (tzw. syndrom FOMO). W innym badaniu uczestnicy, którzy używali swoich telefonów znacznie intensywniej, przyznali się do wysokiego poziomu syndromu FOMO.
„Im częściej uczestnicy używają swoich telefonów, tym bardziej się boją, że coś przegapiają, jeśli nie mają do tego dostępu. Trudno powiedzieć, co jest motorem takiego zachowania: czy ludzie używają swoich telefonów więcej, ponieważ boją się coś przeoczyć, czy martwią się, że coś im ucieka, więc często po nie sięgają” – dodał Astrid Carolus z Uniwersytetu w Würzburgu.

Badanie pokazało także, że im więcej używamy naszych telefonów, tym bardziej jesteśmy zestresowani. Co ciekawe, gdy zapytano uczestników o ich ogólne poczucie zadowolenia, pomiędzy użytkownikami korzystającymi z telefonów intensywniej i słabiej nie zaznaczyła się widoczna różnica. Wygląda więc na to, że stres wynikający z używania smartfona nie ma znacznego wpływu na nasze dobre samopoczucie.

W trakcie 10-minutowej sesji oczekiwania uczestnicy korzystali ze swoich smartfonów przeciętnie przez połowę czasu (5 minut). Jak pokazało poprzednie badanie Kaspersky Lab, w obecnych czasach mocno polegamy na swoich urządzeniach mobilnych, traktując je jako dodatek do naszych umysłów i używając jako narzędzi, dzięki czemu nie musimy już pamiętać faktów. Na przykład większość ankietowanych nie może sobie przypomnieć numeru telefonu do obecnego partnera, ale pamięta, jaki był numer do domu, gdy mieli 10 lat.

fot. mat. prasowe

Mężczyzna ze smartfonem

Badanie zrealizowane przez Kaspersky Lab dowodzi, że mężczyźni potrafią zaglądać do swojego telefonu nawet co 21 sekund.


„Dzisiaj smartfony stały się integralną częścią naszego życia, traktujemy je jako coś oczywistego. Jednak mając je wokół siebie przez cały czas, zapominamy, jak są dla nas cenne — w końcu przechowują osobiste wspomnienia i inne dane” — dodał David Emm, starszy badacz bezpieczeństwa, Kaspersky Lab. „Są one wartościowe nie tylko dla nas, ale także dla przestępców. Jeśli nasze informacje osobiste w jakiś sposób wyciekną, czy to w wyniku kradzieży, czy poprzez atak szkodliwego programu, ryzykujemy utratę kontaktu ze znajomymi i źródłami informacji”.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: smartfony, telefony, urządzenia mobilne

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: