eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 28/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 28/2016

2016-07-16 15:07

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 27/2016

  • Mimo rosnących przeszkód i wątpliwości w dalszym ciągu są prowadzone negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy USA i UE. W ostatnich dniach UE zaproponowała, aby w przygotowywanej umowie TTIP znalazł się rozdział o energii, a w nim zapis, że Stany Zjednoczone będą stosowały takie same cen dla odbiorców surowców z Europy i z USA.
  • Podczas spotkania przywódców Chin i Unii Europejskiej w Pekinie omawiano problem rozpoczęcia rozmów ws. dwustronnej umowy o wolnym handlu. Dziś na przeszkodzie stoi kilka spraw, w tym konieczność przyznania firmom europejskim takiego samego dostępu do chińskiego rynku, jaki firmy chińskie mają w Europie, a także sprawy przestrzegania przez Chiny praw autorskich.
  • S&P Global Ratings podtrzymał rating Niemiec na poziomie AAA/A-1+ z perspektywą stabilną. Warto dodać, że wg Federalnego Urzędu Statystycznego eksport Niemiec spadł w maju o 1,8 proc. m/m (po wzroście miesiąc wcześniej o 0,1 proc.)
  • Europosłowie komisji zdrowia PE chcą zapewnić łatwiejszy dostęp do leków obywatelom Unii Europejskiej. Chodzi tu o najnowocześniejsze leki, a także o obniżenia cen farmaceutyków. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie odgórnej regulacji cen we wszystkich krajach unijnych.
  • Wielka Brytania zmieniła premiera. Theresa May na tym stanowisku zastąpiła Davida Camerona (w jego rządzie była szefową MSW). Jest to już 76. premier Wielkiej Brytanii, ale też druga kobieta w historii na tym stanowisku. Ma przed sobą poważny cel. Jest nim sprawne opuszczenie Uni Europejskiej, ale też uczynienie tego przy minimalizacji strat, a nawet stworzenie nowych, lepszych perspektyw dla kraju. Spodziewana jest zmiana w polityce budżetowej (nowa premier usunęła z gabinetu kanclerza skarbu George'a Osborne'a, dotąd najważniejszą postać poprzedniego rządu). Amerykanie wywierają presję Unię Europejską i brytyjskich przywódców, by podczas negocjacji ws. Brexitu byli "pragmatyczni i elastyczni".
  • Mnożą się prognozy dotyczące przyszłości Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej bez Brytyjczyków. Pomijając polityczne, a nawet emocjonalne prognozy, zdecydowaliśmy się zaprezentować przewidywania Credit Suisse. Na 2016 r. szwajcarski bank prognozuje obniżenie wzrostu gospodarczego do 1 proc. (z wcześniejszej prognozy 1,8 proc.). Na 2017 r. przewiduje on "lekką recesję" w 2017 r. (minus 1 proc) i wzrost bezrobocia z 5 do 6,5 proc. oznacza to wzrost liczby bezrobotnych o ok. 500 tysięcy osób. Ma to także wpłynąć na wysokość płac i doprowadzić do redukcji nominalnego dochodu. Ostatnio bezrobocie spadło ono do 5 proc. i było najniższe od 2005 r.
  • Według Eurostat-u produkcja przemysłowa w strefie euro w maju spadła o 1,2 proc. m/m, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,4 proc. m/m.
  • Według unijnych ministrów finansów Hiszpania i Portugalia nie podjęły odpowiednich (w odpowiednim czasie) działań w reakcji na zalecenia dotyczące korekty ich deficytów budżetowych. W tej sytuacji grożą im sankcje. Madryt już wystąpił do Brukseli, by ta nie obciążyła Hiszpanii karami finansowymi.
  • Unijni ministrowie finansów państw UE zatwierdzili przepisy mające na celu utrudnienie międzynarodowym korporacjom unikania płacenia podatków. Głównym celem nowych przepisów jest likwidacja niektórych luk między poszczególnymi systemami podatkowymi w krajach unijnych, które są dotąd wykorzystywane ze szkodą dla budżetów unijnych krajów.
  • Coraz głośniejsze są ostrzeżenia o złym stanie włoskiego systemu bankowego, który ma coraz większe problemy ze złymi kredytami. Niepewność rośnie, sytuacja może się pogorszyć gdyby doszło do bankructwa któregoś z większych banków.
  • Według włoskiego Instytutu Statystycznego Istat od 2005 roku we Włoszech systematycznie wzrasta liczba ubogich. W 2015 roku w skrajnym ubóstwie żyło ponad 4,5 mln ludzi (tzn. 7,6 proc. mieszkańców kraju). W porównaniu z 2014 rokiem liczba ta wzrosła w uprzemysłowionych regionach na północy kraju (z 5,7 do 6,7 proc. mieszkańców), jak i na słabiej rozwiniętym południu (z 9 do 10 proc.)

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POLACY POWALCZĄ W MISTRZOSTWACH EUROPY W UKŁADANIU KOSTKI RUBIKA. W ZAWODACH KONKUROWAĆ BĘDZIE 525 ZAWODNIKÓW Z 43 KRAJÓW ŚWIATA

79 reprezentantów Polski weźmie udział w Rubik's Cube European Championship 2016 organizowanych 15-17 lipca w czeskiej Pradze. Do Czech pojadą m.in. Michał Rzewuski, który wspólnie z kolegami zasłynął ułożeniem wizerunku Michała Pazdana z prawie tysiąca kostek Rubika, Michał Pleskowicz, aktualny mistrz Europy w "speedcubingu" jedną ręką czy Marcin Kowalczyk – rekordzista świata w układaniu wielu kostek pod rząd z zamkniętymi oczami.

Sponsorem wydarzenia jest polska firma TM Toys sp. z o.o., wyłączny dystrybutor kostki Rubika w naszym regionie. W trakcie imprezy dla najlepszych uczestników przygotowano pulę nagród w wysokości 10 000 euro. Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach mogą otrzymać nawet 1000 euro nagrody. To spora kwota biorąc pod uwagę, że średnia wieku uczestników tegorocznych mistrzostw nie przekracza 21 lat, przy czym najmłodszy „speedcuber” (osoba profesjonalnie zajmująca się wyczynowym układaniem kostki Rubika) biorący udział w wydarzeniu to sześciolatek.

Mistrzostwa Europy 2016

W mistrzostwach weźmie udział ponad 525 zawodników z 43 krajów świata. „Speedcuberzy” zmierzą się w 18 konkurencjach, które różnią się od siebie np. wielkością i rodzajem kostki ale także sposobem jej układania. Oprócz wspomnianych metod kostkę można układać np. za pomocą stóp. Punktem kulminacyjnym zawodów będzie finał w układaniu kostki 3x3, który odbędzie się w sobotę 17 lipca. W tej konkurencji każdy z zawodników układa łamigłówkę pięciokrotnie. Najkrótszy i najdłuższy czas nie są brane pod uwagę przy liczeniu punktacji, która jest średnią z trzech pozostałych prób.

Rozwiązywanie łamigłówki polega na stosowaniu odpowiednich algorytmów. Początkujący potrzebują do 10 kombinacji, by ułożyć kostkę w około 5 minut. Profesjonalistom, którym wystarczają sekundy na uporanie się z łamigłówką, potrzebna jest znajomość setek schematów oraz godziny intensywnych ćwiczeń sprawnościowych i umysłowych. Rekordziści układają kostkę Rubika w 21 sekund z zamkniętymi oczami. Z otwartymi potrafią rozwiązać łamigłówkę jeszcze szybciej - nawet w 5 sekund.
Najpopularniejsza łamigłówka świata

- Popularność kostki Rubika nie słabnie, szczególnie w Europie środkowej. Szacujemy, że tylko w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech sprzedaje się około 350 tys. sztuk produktów na licencji Rubik’s rocznie – przekonuje Radosław Hec – dyrektor ds. sprzedaży w firmie TM Toys sp. z o.o., sponsora Rubik’s Cube European Championship 2016.

Na całym świecie sprzedano ponad 400 milionów sztuk kostki Rubika, co czyni ją najpopularniejszą łamigłówką świata. W domowym zaciszu układają ją m.in. Justin Bieber oraz Will Smith, a w ostatnim roku kostka odnotowuje prawdziwy renesans popularności.

Łamigłówka została stworzona w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernö Rubika i na początku nazywana była „Magiczną kostką”. Powstała, by pomóc studentom architektury w doskonaleniu wyobraźni przestrzennej. Okazała się hitem sprzedażowym i przez ponad 40 lat jej produkcji kostkę kupiło powyżej 250 milionów fanów łamigłówek.

Mistrzostwa Europy w układaniu kostki Rubika 2016 odbędą się w dniach 15-17 lipca w Radotín – dzielnicy czeskiej Pragi. Więcej informacji na ich temat znaleźć można na: euro2016.cubing.net.

Zobacz, jak mistrz świata - Feliks Zemdegs – układa kostkę w 6,45 sekundy!

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: