eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › eBay frontem do hakerów. Mimo ostrzeżeń nie załatano luk w zabezpieczeniach

eBay frontem do hakerów. Mimo ostrzeżeń nie załatano luk w zabezpieczeniach

2016-02-10 10:44

eBay frontem do hakerów. Mimo ostrzeżeń nie załatano luk w zabezpieczeniach

eBay z lukami bezpieczeństwa © hvoenok - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Firma Check Point ostrzega eBay przed konsekwencjami, jakie może pociągnąć za sobą posiadanie nieszczelnego zabezpieczenia, które otwiera drzwi cyberprzestępcom i ułatwia im rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania oraz dokonywanie internetowych wyłudzeń.

Przeczytaj także: Włamanie do sieci: jak działają hakerzy?

eBay, międzynarodowy gigant rynku sprzedaży internetowej, obsługuje więcej niż 150 milionów aktywnych użytkowników w ponad 30 krajach na całym świecie. Nic dziwnego, że odnosząca sukcesy firma z rozległą bazą klientów jest celem ataków cyberprzestępców.

Checkpoint odkrył znaczne luki w platformie sprzedażowej serwisu eBay, które pozwalają hakerom na obejście etapu weryfikacji kodu i zdalne sterowanie wrażliwym kodem w celu wymierzenia ataku na użytkownika platformy za pomocą skryptu Java. Jeżeli eBay nie podejmie się załatania luki, klienci dalej będą narażeni na ataki phishingowe oraz utratę danych.

Żeby namierzyć użytkownika portalu i uśpić jego czujność, atakujący wysyła mu odnośnik do wiarygodnie wyglądającej strony ze zmodyfikowanym kodem. Jeżeli użytkownik otworzy link, przeglądarka bądź aplikacja mobilna uruchomi złośliwy kod, co pociągnie za sobą masę przykrych konsekwencji takich jak phishing czy nawet ściągnięcie pliku binarnego.

15 grudnia 2015 r., tuż po odkryciu luki, Check Point udzielił eBayowi szczegółowych informacji na temat znalezionej luki. Mimo tego, 16 stycznia 2016 r., portal wydał oświadczenie w którym zadeklarował, że nie planuje przeprowadzenia żadnej naprawy. Demo exploita jest cały czas dostępne.

Roman Zaikin, analityk pracujący dla Check Point Security, znalazł na eBayu lukę w zabezpieczeniach, która pozwala hakerom na uruchomienie złośliwego kodu na urządzeniu użytkownika serwisu poprzez wykorzystanie niestandardowej techniki „JSF**k”.

Luka umożliwia wirtualnym przestępcom wykorzystywanie eBaya jako narzędzia do phishingu oraz rozprowadzania złośliwego oprogramowania.

Żeby wykorzystać tę lukę, wystarczy otworzyć sklep internetowy na wspomnianej platformie handlowej. Następnie, w informacjach o sprzedawcy umieszcza się opis przedmiotu wraz ze złośliwym kodem.

eBay uniemożliwia użytkownikom wprowadzanie skryptów lub ramek typu iFrame poprzez filtry wyłapujące elementy kodu HTML. Jednak poprzez wykorzystanie „JSF**k”, można stworzyć kod, który załaduje dodatkowy skrypt Java z serwera osoby dokonującej ataku. Takie działanie pozwala jej na wstawienie zdalnie sterowanego JavaScriptu, który można dostosować do m.in. stworzenia danych przeznaczonych dla różnych rodzajów przeglądarek i systemów operacyjnych.
eBay dokonuje prostej weryfikacji polegającej jedynie na usuwaniu znaków alfanumerycznych z tagów zawartych w skrypcie. Wspomniana technika „JSF**k” pozwala na obejście tego zabezpieczenia poprzez użycie ograniczonego zbioru znaków.

fot. mat. prasowe

Okienko, które pokazuje się po załączeniu zdalnego skryptu Java na stronie internetowej

eBay dokonuje prostej weryfikacji polegającej jedynie na usuwaniu znaków alfanumerycznych z tagów zawartych w skrypcie.

fot. mat. prasowe

Fragment prostego skryptu JSF**k

Poprzez wykorzystanie „JSF**k”, można stworzyć kod, który załaduje dodatkowy skrypt Java z serwera osoby dokonującej ataku.


fot. mat. prasowe

Atak na użytkownika zakończony sukcesem

Na zrzucie ekranu widać okienko, które wyskakuje w aplikacji mobilnej eBaya, zachęcając niczego nie spodziewającego się użytkownika do ściągnięcia nowej aplikacji eBaya z opcją jednorazowego rabatu.


Na powyższym zrzucie ekranu widać okienko, które wyskakuje w aplikacji mobilnej eBaya (tutaj na witrynie sklepu należącego do wymierzającego atak), zachęcając niczego nie spodziewającego się użytkownika do ściągnięcia nowej aplikacji eBaya z opcją jednorazowego rabatu.
Przykładowo, jeżeli ofiara ataku kliknie przycisk „download”, rozpocznie się ściąganie złośliwego oprogramowania na urządzenie.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: