eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ewolucja złośliwego oprogramowania 2015

Ewolucja złośliwego oprogramowania 2015

2015-12-23 00:35

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania III kw. 2015


Ransomware – globalny koszmar


W 2015 r. oprogramowanie blokujące dostęp do danych (np. poprzez szyfrowanie) i żądające zapłacenia okupu zwiększyło swoją obecność na nowych platformach. Jeden na sześć (17%) ataków ransomware dotyczy obecnie urządzenia z systemem Android – zaledwie rok od pierwszego ataku na tę platformę. Eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali dwa istotne trendy dotyczące oprogramowania ransomware w 2015 r. Po pierwsze, łączna liczba użytkowników zaatakowanych przez to zagrożenie zwiększyła się do około 180 000 – to o 48,3% więcej niż w 2014 r. Po drugie, w wielu przypadkach programy szyfrujące dane użytkowników posiadają wiele modułów i poza blokowaniem dostępu potrafią także np. kraść informacje ofiar.

fot. mat. prasowe

Zagrożenia dla konsumentów w 2015

Ransomware coraz częściej uderza w platformę Android.


Najważniejsze dane liczbowe z 2015 r.

  • Rozwiązania Kaspersky Lab zablokowały próby uruchomienia szkodliwego oprogramowania potrafiącego kraść pieniądze za pośrednictwem bankowości online na niemal dwóch milionach komputerów na całym świecie, co stanowi wzrost o 2,8% w stosunku do 2014 r.
  • Wykryto cztery miliony unikatowych szkodliwych i potencjalnie niechcianych obiektów (zagrożeń lokalnych). W 2014 r. liczba ta wynosiła 1,84 mln.
  • Wykryto 1,2 miliarda unikatowych szkodliwych obiektów: skryptów, exploitów, plików wykonywalnych itd. – co stanowi spadek o 1,4% w porównaniu z 2014 r.

Rozkład geograficzny ataków online


80% powiadomień o atakach zablokowanych przez komponenty oprogramowania antywirusowego pochodziło z zasobów online zlokalizowanych w 10 krajach. Trzy państwa, w których zasoby online zawierały najwięcej szkodliwego oprogramowania, nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku: Stany Zjednoczone (24,2%), Niemcy (13%) oraz Holandia (10,7%). Ranking ten pokazuje, że cyberprzestępcy wolą działać i wykorzystywać usługi hostingowe w państwach, w których istnieje dobrze rozwinięty rynek hostingu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: