eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2015

Nieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2015

2015-09-01 13:00

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Polsce w 2014 r.



NIERUCHOMOŚCI MAGAZYNOWE


W pierwszej połowie 2015 r. rynek magazynowy w Polsce kontynuował dynamiczny rozwój zarówno w zakresie podaży, jak popytu. Ilość powierzchni oddanej do użytku przekroczyła 450 000 mkw. (wzrost o 33% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku). Wysoki popyt (1,21 mln mkw.) spowodował kolejny spadek wskaźnika pustostanów z 6,8% do 6,2%. Dane szacunkowe pokazują, że ilość powierzchni dostarczonej na rynek w 2015 r. przekroczy poziom 1 mln mkw.

fot. mat. prasowe

Transakcje inwestycyjne na rynku magazynowym

W pierwszej połowie 2015 r. w sektorze magazynowym zawarto tylko trzy transakcje o łącznej wartości ok. 149 mln EUR, co przełożyło się na spadek wolumenu transakcji o 52% w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.


Wysoki popyt oraz fakt, że większość projektów, które są realizowane, to obiekty BTS i magazyny w dużej części objęte umowami przednajmu sprawia, że poziom powierzchni niewynajętej powinien utrzymać się na niskim poziomie.
Największym rynkiem magazynowym jest wciąż Warszawa i okolice, 77% powierzchni magazynowej zlokalizowane jest poza granicami administracyjnymi miasta. Dzięki coraz lepszej infrastrukturze transportowej wciąż rośnie atrakcyjność rynków regionalnych tj. Górnego Śląska, Polski Centralnej, Poznania oraz Wrocławia (60% zasobów kraju w porównaniu do 31% dla Warszawy).

Coraz więcej nowych projektów powstaje na rynkach mniejszych (Szczecin, Lublin, Kraków, Rzeszów, Trójmiasto) – w pierwszej połowie 2015 r. na tych rynkach oddano do użytku 167 000 mkw. powierzchni magazynowej, o 36% więcej niż na przestrzeni całego ubiegłego roku (123 000 mkw.). Dzięki coraz lepszej sieci dróg na popularności wśród najemców zyskują miasta średniej wielkości dysponujące odpowiednią siłą roboczą. Niektórzy deweloperzy rozbudowują portfele obiektów magazynowych i starają się pozyskiwać grunty inwestycyjne po przystępnych cenach za metr kwadratowy w tych miastach. Realizują nowe inwestycje, aby zaspokoić popyt najemców i dostarczyć w lokalizacjach o mniejszych zasobach powierzchni magazynowej nowoczesne nieruchomości magazynowo-logistyczne.

Na głównych rynkach magazynowych czynsze nie zmieniły się lub nieznacznie spadły. W dalszym ciągu najwyższe stawki obowiązują w strefie miejskiej Warszawy (4,2–5,5 EUR/mkw./miesiąc), a najniższe w regionie Polski Centralnej (2,4–3,95 EUR/mkw./ miesiąc) oraz na obrzeżach stolicy (2,4–3,8 EUR/mkw./miesiąc).
Dzięki budowie nowych parków magazynowo-logistycznych w miejscach dotychczas niedostępnych najemcy mają większe możliwości wyboru interesującej ich powierzchni. Z kolei deweloperzy uwalniają potencjał bardzo dobrych lokalizacji inwestując w nowoczesne obiekty powstające jako nieruchomości typu BTS lub przeznaczone dla wielu najemców. Klienci z różnych sektorów, w tym sektora operatorów logistycznych 3PL, mogą wówczas zwiększyć efektywność łańcucha dostaw, niekiedy wyprowadzić się z przestarzałych nieruchomości lub ulokować się w nowoczesnych i efektywnych obiektach w miastach, które uzupełniają mapę ich lokalizacji biznesowych i bazę dostawców oraz oferują odpowiednie zasoby ludzkie – mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce i relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: