eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Wirtualizacja: koszty cyberataków mogą przewyższyć korzyści

Wirtualizacja: koszty cyberataków mogą przewyższyć korzyści

2015-08-27 10:50

Wirtualizacja: koszty cyberataków mogą przewyższyć korzyści

Wirtualizacja © fot. mat. prasowe

Wspólne badane zrealizowane przez Kaspersky Lab i B2B International dowodzi, że ataki na środowiska zwirtualizowane kosztują firmy średnio 800 tysięcy dolarów amerykańskich. To dwa razy więcej niż koszt incydentów odnoszących się do infrastruktury fizycznej.

Przeczytaj także: Hakerzy - historia prawdziwa

Jak pokazuje raport z badania, ten sam schemat daje się zaobserwować zarówno w małych i średnich firmach, jak i w przedsiębiorstwach. W przypadku pierwszej grupy średnie koszty ataku na infrastrukturę fizyczną przekraczają 26 000 dolarów. Jeżeli jednak incydent dotyczy infrastruktury wirtualnej, to koszty te rosną do niemal 60 000 dolarów.

Tym, co w największym stopniu wpływa na wyższy koszt incydentu naruszenia bezpieczeństwa w środowiskach wirtualnych jest fakt, że lwia część firm wykorzystuje taką infrastrukturę do operacji największej wagi. 62% firm, które wykorzystywały już platformy wirtualizacji, jest skłonnych powierzyć im najbardziej istotne procesy biznesowe.

O ile atak na węzły fizyczne prowadzi do tymczasowej utraty dostępu do krytycznych informacji dla biznesu w przypadku 36% zgłoszonych incydentów, odsetek ten wzrasta do 66%, gdy incydent obejmuje wirtualne serwery i stacje robocze. Ataki na środowiska wirtualne również częściej wymagają dodatkowych nakładów na ekspertyzę osób trzecich. Firmy muszą korzystać z pomocy nie tylko konsultantów IT, ale również prawników, ekspertów ds. zarządzania ryzykiem i innych specjalistów.

Złożoność środków bezpieczeństwa w środowisku wirtualnym, jak również niewłaściwe postrzeganie krajobrazu zagrożeń to dwa dodatkowe elementy zwiększające koszt usuwania szkód po ataku w środowisku wirtualnym. Z raportu Kaspersky Lab wynika, że 42% firm uważa, że zagrożenia dla bezpieczeństwa w środowisku wirtualnym są znacznie mniejsze niż w środowisku fizycznym. 45% firm deklaruje, że zarządzanie bezpieczeństwem w środowiskach wirtualnych jest postrzegane jako problem. Co więcej, tylko 27% firm wdrożyło rozwiązanie bezpieczeństwa przeznaczone dla środowiska wirtualnego.

fot. mat. prasowe

Wirtualizacja

Koszty usunięcia szkód cyberataku są większe, jeśli dotyczy on infrastruktury wirtualnej


„Firmy spodziewają się, że wykorzystywanie wirtualizacji zmniejszy wydatki i usprawni funkcjonowanie infrastruktury IT. Jednak wyniki badania pokazują, że jeśli nie poświęci się wystarczająco dużej uwagi sprawom bezpieczeństwa w środowisku wirtualnym, koszty mogą przeważać korzyści. W naszej opinii firmy powinny wykorzystywać dostosowane do swoich potrzeb, ‘świadome wirtualizacji’ rozwiązania bezpieczeństwa zapewniające scentralizowane zarządzanie i raportowanie. Rozwiązanie powinno wywierać niewielki wpływ na zasoby, oferować wysoki współczynnik wykrywania zagrożeń oraz możliwość natychmiastowej identyfikacji podejrzanej aktywności. Taką wizję, jak również nasze najlepsze technologie zaimplementowaliśmy w rozwiązaniu Kaspersky Security for Virtualization” – powiedział Matiej Wojtow, menedżer grupy produktów korporacyjnych, Kaspersky Lab.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: