eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy - prognozy II kw. 2015

Małe firmy - prognozy II kw. 2015

2015-07-23 11:48

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy I kw. 2015


Jeśli porównać dane tegoroczne z wynikami z lat poprzednich, można stwierdzić, że zarówno odsetek optymistów jest niski (mniejszy odnotowano w III i IV kw. 2013 r.), jak i liczba pesymistów także utrzymuje się na niskim poziomie (mniej było ich tylko w II kw. 2014 r.). Za to sporo jest osób, które nie chcą się wypowiadać o prognozach wzrostu. Trudno powiedzieć, czy dlatego, że nie czują się kompetentni czy też procesy gospodarcze, jakie przebiegają w ich otoczeniu, nie mają przynajmniej na razie jednoznacznego oblicza.

Rekordowo wielu chętnych do inwestowania


Ale z tej różnicy pomiędzy optymizmem, dotyczącym przyszłości własnego biznesu, a stosunkowo dużą ostrożnością jeśli idzie o ocenę stanu gospodarki, nie można wyciągać wniosku, że wiara przedsiębiorców we własne powodzenie jest nieco na wyrost. Bo kolejne dane wskazują, że mikroprzedsiębiorcy w tym roku naprawdę radzą sobie bardzo dobrze.
Aż 76,1% z nich deklaruje, że dokonało inwestycji lub planuje wydatki na zakup środków trwałych. To najwyższy odsetek w historii badania - w rekordowym do tej pory I kw. 2014 r. takie deklaracje złożyło 75,3% przedsiębiorców.

fot. mat. prasowe

Przedsiębiorcy planujący inwestycje w bieżącym roku

W II kwartale br. inwestycje planowało aż 3/4 badanych przedsiębiorstw

Jednym z wyznaczników sytuacji finansowej przedsiębiorców jest ich skłonność do zakupu samochodów – im lepiej prosperują firmy, tym bardziej ich właściciele są gotowi do nabywania aut. W II kwartale br. przedsiębiorców deklarujących chęć zakupu samochodu było 42,2%. To najwyższy odsetek w historii badania.

fot. mat. prasowe

Planowane i zrealizowane inwestycje w środki trwałe w bieżącym roku

W II kwartale br. ponad 40% przedsiębiorców deklarowało chęć zakupu samochodu.

Najwyższy w historii jest także odsetek osób, chcących zainwestować w oprogramowanie. W pozostałych przypadkach skłonność przedsiębiorców do zakupów środków trwałych jest stosunkowo wysoka. To pozwala uznać – zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi okresami – że popyt inwestycyjny ze strony mikrofirm utrzymuje się i będzie się utrzymywał na stałym, wysokim poziomie.

Kredyt bankowy mile widziany


I zapewne taki też pozostanie, jako że przedsiębiorcy nie czują obawy przed korzystaniem z kredytu bankowego. Spośród ankietowanych 74,9% stwierdziła, że planuje skorzystanie z jakiejś formy finansowania bankowego.

fot. mat. prasowe

Plany kredytowe (w tym zrealizowane) w bieżącym roku

Najwięcej, bo 34,5% ankietowanych rozważa zaciągnięcie kredytu obrotowego lub w rachunku.

Najwięcej, bo 34,5% ankietowanych rozważa zaciągnięcie kredytu obrotowego lub w rachunku. Widać jednak także zainteresowanie finansowaniem inwestycyjnym – 31,6% rozważa wzięcie tego rodzaju kredyt. A 8,8% zamierza skorzystać z obu rodzajów kredytów.

Pod względem ogólnego poziomu zainteresowania finansowaniem bankowym, jak i pod względem chęci na zaciągnięcie poszczególnych rodzajów kredytów wyniki z II kwartału tego roku są lepsze niż w I kwartale. Jeśli idzie o zainteresowanie kredytem ogółem, jak i kredytem inwestycyjnym, to lepsze wyniki notowane były jedynie w I kwartale 2014 r.

Większa otwartość przedsiębiorców na finansowanie w bankach przekłada się także na wzrost portfela kredytowego. Od początku roku wartość portfela kredytów i pożyczek, udzielonych przez banki przedsiębiorcom indywidualnym, zwiększyła się o prawie 2,16 mld zł. Na koniec maja br. – ostatnie dostępne dane z NBP – łączna wartość kredytów i pożyczek dla przedsiębiorstw indywidualnych wyniosła prawie 59,2 mld zł.

fot. mat. prasowe

Kredyty i pożyczki udzielone przedsiębiorcom indywidualnym (w mld zł)

Od początku roku wartość udzielanych kredytów i pożyczek utrzymuje się na stałym poziomie.

Jednak deklarowane przez przedsiębiorców zainteresowanie kredytem inwestycyjnym nie przekłada się na zmianę struktury finansowania bankowego dla mikrofirm. Niezmiennie bowiem największą część portfela stanowią kredyty i pożyczki o charakterze bieżącym (blisko 53%), a te na inwestycje to niespełna 25%.

fot. mat. prasowe

Kredyty i pożyczki udzielone przedsiębiorcom indywidualnym (w mld zł)

Największą część portfela stanowią jak zwykle kredyty i pożyczki o charakterze bieżącym (blisko 53%), co czwarty kredyt przeznaczany jest na inwestycje.

zainteresowanie kredytem, mają na myśli cel finansowania, a nie rodzaj kredytu. Innymi słowy – kredyt bieżący, który przeznaczą na zakup maszyny czy urządzenia, będzie dla nich również kredytem inwestycyjnym, mimo że w statystykach banku centralnego będzie on inaczej ujmowany.

Poza tym najmniejsi przedsiębiorcy starają się inwestować przy użyciu środków własnych firmy, a nie z pomocą finansowania bankowego. Wynika to i z faktu, że uważają kredyt bankowy za rozwiązanie droższe, a poza tym biorą pod uwagę konsekwencje związane z ewentualnym niepowodzeniem. Z punktu widzenia mikroprzedsiębiorcy, najbardziej bezpieczne są środki własne.

Dane dotyczące rentowności mikrofirm pojawiają się z dużym opóźnieniem, ale pośrednim wskaźnikiem mogą być publikowane przez bank centralny informacje o wartości depozytów przedsiębiorców indywidualnych, zgromadzonych w bankach.
Światowi CEO i ich wyzwania

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: