eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy - prognozy II kw. 2015

Małe firmy - prognozy II kw. 2015

2015-07-23 11:48

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy I kw. 2015


O wiele bardziej przemyślane są deklaracje, dotyczące zwiększenia zatrudnienia, wśród osób, które już zatrudniają pracowników. Ale tutaj także widać spory optymizm. Spośród przedsiębiorców, biorących udział w ankiecie Idea Banku, którzy mają pracowników, chęć dodatkowego zwiększenia zatrudnienia zgłosiło ponad 52% ankietowanych. O braku planów dotyczących nowych pracowników mówiło zaś tylko nieco ponad 43,1% ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Dokonane i planowane zmiany zatrudnienia w firmach mających pracowników w bieżącym roku

Odsetek planujących zwolnienia wśród zatrudniających pracowników, jest niewielki. Taki zamiar zgłosiło 2,8% przedsiębiorców

I znowu – odsetek planujących zwolnienia wśród zatrudniających pracowników, jest niewielki. Taki zamiar zgłosiło 2,8% przedsiębiorców. To także potwierdza, że zatrudnieni w najmniejszych firmach mogą liczyć w tym roku na stabilizację miejsc pracy.

Pozytywne prognozy Ministerstwa Finansów


Z badania nastrojów w II kwartale 2015 r. wyłania się obraz mikrobiznesu, który odczuwa poprawę koniunktury gospodarczej i który liczy na dobry rok. I te nadzieje utrzymują się od początku roku, co oznacza, że pozytywny trend jest silny i wyraźny.

Poprawa jest na tyle wyraźna, że dostrzegło ją także Ministerstwo Finansów. W założeniach do projektu budżetu na 2016 r. czytamy, że „w horyzoncie prognozy wsparciem dla dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych będzie oczekiwany relatywnie szybki wzrost nadwyżki operacyjnej w tym sektorze, czyli dochodu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, którego zmiany w większym stopniu powinny być powiązane z dynamiką rozwoju sektora rynkowego niż z dynamiką całego PKB”.

Innymi słowy, w latach 2015-2016 (bo taki właśnie jest horyzont prognozy) resort finansów spodziewa się wzrostu dochodów przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na poziomie szybszym niż dotychczas oraz szybszym niż wzrost PKB (wg założeń, wzrost gospodarczy ma wynieść 3,4% w 2015 r. i 3,8% w 2016 r.). Resort, wiążąc dynamikę wzrostu dochodów jednoosobowych działalności gospodarczych bardziej z tempem wzrostu sektora rynkowego niż całego produktu krajowego brutto, potwierdza także obserwacje, wynikające z dotychczasowych edycji badań nastrojów mikroprzedsiębiorców, prowadzonych przez Grupę Idea Banku – że najmniejsi przedsiębiorcy nie postrzegają gospodarki przez pryzmat wskaźników, ale przez sytuację klientów i kontrahentów. To kondycja i zamożność osób i firm, z którymi współpracują na lokalnych rynkach, jest dla mikrofirm podstawą, na której budowane są prognozy na przyszłość. I dlatego też małe firmy wyraźniej niż wynikałoby to ze wskaźników gospodarczych odczuwają spowolnienie, ale także lepiej niż cała gospodarka radzą sobie, kiedy trwa pozytywny trend ekonomiczny.

Informacje o badaniu
Co kwartał pytamy drobnych przedsiębiorców czy w bieżącym roku: spodziewają się utrzymania, wzrostu czy spadku obrotów w swojej firmie, oczekują utrzymania obecnego tempa rozwoju gospodarczego, jego przyspieszenia czy raczej recesji gospodarczej, zamierzają utrzymać zatrudnienie, zatrudniać czy zwalniać pracowników, planują inwestycje w swojej firmie, zamierzają podnieść, utrzymać czy obniżyć ceny sprzedawanych dóbr i usług, zamierzają finansować kredytem swoją działalność bieżącą albo inwestycje.

Tradycyjnie zadajemy też kilka pytań pomocniczych – pozwalających ustalić czy firma działa w produkcji czy w sektorze usług, ilu pracowników zatrudnia i czy prowadzi działalność na rzecz jednego, czy większej liczby kontrahentów.

Uczestnikami badania są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, czyli właściciele mikrofirm. Badanie obejmuje więc unikalny segment mikrobiznesu, który nie jest ujmowany w oficjalnych statystykach makroekonomicznych. W najnowszym badaniu 49% respondentów stanowili przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników, a w przypadku 35% ankietowanych firm zatrudnienie nie przekraczało 5 osób. Zaledwie 6% badanych zatrudniało więcej niż 10 pracowników. Znakomita większość ankietowanych reprezentowała sektor usług, choć aż 10% łączy działalność usługową i wytwórczą. Aż 11% - czyli co dziewiąty badany – ma tylko jednego kontrahenta. Spośród ankietowanych aż 24% sprzedaje swoje usługi lub produkty za granicę.

Uwaga! Począwszy od tej edycji badania zmniejszono liczbę ankietowanych firm z 1000 do 500. Decyzję tę podjęto ze względu na fakt, że wyniki uzyskiwane dla próby 500 w pełni pokrywały się z wynikami dla próby 1000. Trzeba jednak o tym pamiętać porównując wyniki historycznie.


poprzednia  

1 ... 3 4

Światowi CEO i ich wyzwania

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: