eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena I kw. 2015 i prognoza II kw. 2015

Sektor MŚP: ocena I kw. 2015 i prognoza II kw. 2015

2015-05-21 12:53

Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015


PROGNOZY KONDYCJI WŁASNEJ FIRMY – LEPIEJ W DRUGIM KWARTALE


Na drugi kwartał tego roku 35,5% przedsiębiorców zakłada polepszenie sytuacji swojej firmy. Jest to nieznacznie więcej, niż trzy miesiące temu (28,5%), choć należy podkreślić ogólnie tendencję wzrostową dla prognoz pozytywnych, utrzymującą się już trzeci pomiar z rzędu.

Bardzo podobnie jak rok temu, 12% przedsiębiorców oczekuje pogorszenia kondycji własnej firmy (w 2014 roku w 2 kw. 10% podzielało ten sam pogląd). Na utrzymanie status quo liczy 41,8 proc. firm. Ich zdaniem, kondycja firmy nie ulegnie istotnej zmianie w tym kwartale.

fot. mat. prasowe

Jak zmieni się sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa w ciągu kolejnych 3 m.?

12 procent badanych prognozuje, że sytuacja ekonomiczna ich firmy ulegnie pogorszeniu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik nastrojów Kerna

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 54,51 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza spory wzrost


Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 54,51 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza spory wzrost wobec poprzedniego kwartału (niemal 8 pkt. kw/kw), ale w porównaniu do nastrojów sprzed roku drugi kwartał oceniany jest gorzej (9,05 pkt. słabiej niż rok temu w analogicznym okresie). Na obecnym wyniku wskaźnika KERNA głównie zaważyły spore oczekiwanie poprawy w gospodarce i we własnej firmie, po tym jak pesymistycznie zaczęto rok 2015 (niska baza).

fot. mat. prasowe

Indeks ZAIR

W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR spadł do 75,2 pkt. na minusie, co oznacza zdecydowanie niższą skłonność inwestycyjną firm MŚP


Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR spadł do 75,2 pkt. na minusie, co oznacza zdecydowanie niższą skłonność inwestycyjną firm MŚP, niż kwartał wcześniej (ZAIR jest niższy o 8,1 pkt. wobec poprzedniego odczytu). Należy dodać, że wobec analogicznego okresu roku 2014 INDEX ZAIR jest również słabszy (aż o 14 pkt.), co wskazuje, że przedsiębiorcy w drugim kwartale będą się koncentrować bardziej na generowaniu wyższego wolumenu sprzedaży, niż podnoszeniu konkurencyjności poprzez zakupy do firmy. Spośród wszystkich wymienianych obszarów tylko i wyłącznie obszar zatrudnienia uzyskał lepszą wartość subindeksu, niż kwartał wcześniej (35,9 pkt. wobec poprzedniego 31,2 pkt.). Obszary pozostałe (jak np. inwestycje w kompetencje, inwestycje w maszyny i urządzenia, technologie, nieruchomości, samochody służbowe, a nawet w marketing i reklamę) mają aktualnie odczyty niższe, niż w pierwszym kwartale tego roku.

Informacje o badaniu
Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP w Polsce. Badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób. W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową.
Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę. Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: kwiecień 2015.Badanie prowadzone jest kwartalnie od 2009 roku.


Izabella Młynarczyk, analityk rynku

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: