eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatory płatnicze: Polska w ogonie Europy, Tajwan na czele stawki

Zatory płatnicze: Polska w ogonie Europy, Tajwan na czele stawki

2015-05-19 10:51

Przeczytaj także: Handel i przemysł narzekają na opóźnione płatności



Sytuacja niemal idealna, gdzie ponad 90 proc. faktur opłacanych jest w terminie. A pozostała część 9,6 proc. regulowana jest w terminie do 30 dni. Jednocześnie warto zaznaczyć, że tylko na przełomie ostatnich trzech lat Duńczycy poprawili swoją moralność płatniczą o ponad 14 proc. Dodatkowo w Danii nie notuje się przeterminowań dłuższych 60 dni. A i te występują niezmiernie rzadko i liczone są w dziesiątych częściach. Pod jednym względem Dania nie odbiega od pozostałych państw. Najlepszymi płatnikami są firmy mikro i małe. Tym samym najdłużej na zapłatę będziemy oczekiwać od firm dużych. Nieznacznie gorzej jest w Niemczech, w których przedsiębiorcy od lat słyną ze swojej rzetelności i terminowości. Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze pięć lat temu w Niemczech zaledwie połowa faktur regulowana była w terminie.

Zmiany w prawie i rozwiązanie problemu na szczeblu rządowym jak również współpraca instytucji państwowych z różnego rodzaju stowarzyszeniami, izbami gospodarczymi skupiającymi przedsiębiorców przełożyła się na widoczną i odczuwalną poprawę. Na koniec 2014 roku blisko 75 proc. faktur regulowanych było na czas, a kolejne 24 proc. było opłacanych w terminie do 30 dni. Praktycznie nie istnieje problem opóźnionych płatności w dłuższej – kilku miesięcznej perspektywie. Najlepiej płacą firmy mikro i małe oraz te działające w przemyśle ciężkim oraz handlu detalicznego i hurtowego.

Zestawienie moralności płatniczej de facto odzwierciedla dobrą sytuację gospodarek poszczególnych państw. Potwierdzeniem tego jest Turcja, która obecnie należy do najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Na koniec 2014 roku właśnie w Turcji, ponad 51,5 proc. płatności regulowanych było na czas, 33,2 proc. opłacanych jest w terminie do 30 dni, i 8,2 proc. w terminie od 30 do 60 dni.

W Turcji podobnie jak w Meksyku, moralność płatnicza firmy nie jest uzależniona od jej wielkości. Pod tym względem wszystkie one wypadają podobnie. Co ciekawe najlepszymi płatnikami w Turcji są podmioty działające w sektorze sprzedaży detalicznej, te płacą w terminie 62 proc. swoich zobowiązań.

Kolejną grupę państw stanowię te, w których terminowość oscyluje w granicach 50 – 40 proc. Do tych zaliczamy Polskę, Belgia, Holandię, Hiszpanię i Węgry.

Kraje Beneluksu od lat należą do tych najbardziej stabilnych gospodarczo. Pomimo odczuwalnego spowolnienia gospodarczego zarówno w Holandii jak również Belgii nie można mówić o kryzysie. Holenderscy przedsiębiorcy w połowie swoje zobowiązania płacą na czas. Belgowie w 41 proc. Przy czym w przypadku Holendrów, odnotowano 2 proc. poprawę moralności płatniczej. W Belgii przeciwnie, sytuacja uległa pogorszeniu o 4 proc. Jednocześnie, w Holandii drugi rok z rzędu odnotowano przeterminowane płatności powyżej 121 dni. Najlepszymi płatnikami są firmy działające w sektorze rolnictwa i produkcji przemysłowej roślin, nasion i kwiatów oraz sprzedaży detalicznej. Te płacą 57,5 proc. swoich zobowiązań w terminie. Holandia z rolnictwa zrobiła ogromny przemysł. W Belgii najlepszymi płatnikami są te najmniejsze podmioty, które swoje płacą trzy razy szybciej niż te duże firmy, zatrudniające powyżej 250 osób.

fot. mat. prasowe

Finlandia: Ogólne zwyczaje płatnicze

O skandynawskiej moralności płatniczą zwykło mówić się bardzo dobrze, tymczasem statystyki pokazują, że Finowie nie są najlepszymi płatnikami.


Dania jest najlepszym płatnikiem na świecie. Wydawać by się mogło, że to głównie za sprawą skandynawskiej kultury. Częściowo to prawda. Bowiem podobną sytuację obserwujemy zarówno w Norwegii, Szwecji czy Islandii. Wyjątkiem jest Finlandia. Tutaj bowiem, zaledwie 34 proc. płatności dokonywanych jest na czas. W porównaniu do roku ubiegłego stanowi to 4 proc. pogorszenie terminowości. Prawdą jest, że Finowie swoje zobowiązania realizują w kilku następnych dniach po uzgodnionym czasie.

W efekcie nie występuje problem kilku miesięcznego wstrzymywania płatności. Taki jaki obserwujemy w Grecji, w Polsce i Portugalii.

Państwa te od ponad trzech lat należą do najgorszych płatników w Europie pod względem najdłużej przetrzymywanych płatności. W Grecji zaledwie 32,3 proc. fakturę regulowanych jest na czas, w Portugalii – 17,4 proc., w Polsce – 44,2 proc. Jednocześnie nad Wisłą blisko 10 proc. faktur ma przeterminowanie powyżej 90 dni, w tym 7,7 proc. powyżej 121 dni.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: