eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Popyt na drony wzrośnie

Popyt na drony wzrośnie

2015-05-18 12:05

Popyt na drony wzrośnie

Dron © Yarche - Fotolia.com

W ramach konwersatorium programu „Pięć żywiołów” – „Dron w dom” kluczowe polskie firmy i instytucje publiczne podzieliły się swoimi opiniami na temat zapotrzebowania systemów bezzałogowych. Wynika z nich, że w przeciągu trzech najbliższy lat nastąpi gwałtowny wzrost wykorzystania dronów i robotów w codziennej pracy wielu firm. O tym dlaczego warto zdecydować się na systemy inteligentne mówi m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przeczytaj także: 1/3 Polaków doświadczyła redukcji etatów z powodu AI. Czy sztuczna inteligencja już odbiera nam pracę?

Efektywność, wydajność i ekonomiczność to jedne z najczęściej podawanych zalet wykorzystania systemów bezzałogowych w codziennej pracy polskich przedsiębiorstw i instytucji publicznych. Jednak pomimo wielu zalet jakie niesie za sobą zastosowanie tego rodzaju robotów, w dalszym ciągu czynnikiem spowalniającym decyzje biznesowe jest brak norm prawnych, stabilizujących zastosowanie inteligentnych maszyn. W ramach konwersatorium programu „Pięć żywiołów” – „Dron w dom” – Fundacja „Instytutu Mikromakro” rozmawiała z przedstawicielami centralnych ośrodków bezpośrednio odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa. Na tej podstawie zostały wyodrębnione priorytetowe kwestie, które w najbliższym czasie powinny zostać unormowane. Okazuje się, że zaraz obok braku ustaw regulujących wykorzystanie dronów, najważniejsza jest edukacja społeczeństwa i popularyzacja tego tematu w kręgach decyzyjnych. Obecnie podejmowane są inicjatywy, które mają pomóc przełamać społeczne obawy.

„Uznaliśmy, że naszą misją jest pozyskanie społecznej akceptacji dronów, robotów i systemów fuzji informacji. Tak powstał nasz fundacyjny program „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo”, który zwieńczymy po raz drugi Paradą Robotów, organizowaną w dniach 19 - 20 czerwca 2015 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie” – tłumaczy Sławomir Kosieliński, pomysłodawca i główny organizator przedsięwzięcia (www.5zywiolow.pl).

Warto tutaj podkreślić, że wydarzenie jakim jest Parada Robotów inicjuje debatę społeczną na temat wyzwań jakie niesie za sobą rozwój robotyki. Ze względu na pozytywny wpływ systemów inteligentnych na funkcjonowanie wielu instytucji odpowiedzialnych m.in. za bezpieczeństwo i rozwój polskich przedsiębiorstw, potrzebna jest ich akceptacja społeczna. „Podczas finałowej konferencji programu – „Gospodarka czasu robotów” przedstawimy wpływ robotyzacji na rynek pracy i innowacyjność europejskiej gospodarki” – informuje Kosieliński.

Regulacja prawna i edukacja w zakresie systemów bezzałogowych powinny przynieść zadawalająca poprawę w odbiorze dronów i maszyn inteligentnych już w najbliższych trzech latach. Aby jednak tak się stało, ważne jest również określenie potrzeb informacyjnych ze strony popytowej, która pozwoli wyodrębnić sytuacje, w których praca człowieka może zostać zastąpiona przez systemy bezzałogowe.

Co więcej, kluczowe również jest obalenie mitów, których istnienie podważa zasadność wykorzystywania dronów. Do najczęściej powtarzanych tego rodzaju przekonań można zaliczyć stwierdzenie, że systemy bezzałogowe powinny zabierać tyle samo sprzętu, co śmigłowce i samoloty załogowe. Takie stwierdzenia podważają wiarę w rozwój techniki, której postęp i wzrost możliwości powinien wyeliminować zapotrzebowanie na ciężki sprzęt do wykonywania misji.

fot. Yarche - Fotolia.com

Dron

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz PGL Lasy Państwowe deklarują, że w najbliższych trzech latach zwiększą swoje zapotrzebowanie na systemy bezzałogowe.


Popyt na drony wzrośnie w najbliższych trzech latach


Polskie przedsiębiorstwa i instytucje publiczne zauważają korzyści, które wynikają z zastosowania dronów i robotów. Stąd też m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz PGL Lasy Państwowe deklarują, że w najbliższych trzech latach zwiększą swoje zapotrzebowanie na systemy bezzałogowe. W przypadku ARiMR najważniejsze jest to, aby drony pozwoliły na efektywniejszą kontrolę sprawdzenia i weryfikacji faktów, stanowiących podstawę przyznania płatności, potwierdzenia zgodności danych i informacji zawartych we wnioskach pomocowych ze stanem faktycznym. Tutaj nie bez znaczenia pozostaje możliwość zdalnego pobierania próbek i analiza online czy uprawa jest prowadzone zgodnie z wymaganiami środowiskowymi.

Natomiast kadry menadżerskie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych chętnie wykorzystałyby systemy inteligentne w szeroko rozumianym monitoringu. Wykorzystanie dronów w tym zakresie z pewnością przyczyniłoby się do spowodowania widocznych korzyści finansowych. Podobne zapotrzebowanie zgłaszają Operatorzy Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, którzy traktują drony jako jeden ze sposobów na ograniczenie kosztów w zakresie kontroli sieci przesyłowej, sprawdzającej czy na trasie przebiegu gazociągu nie pojawiły się jakieś zabudowania, drzewa, krzewy, gruzowiska, mikronieszczelności.

Jak zatem widzimy polskie instytucje i przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać potencjał jaki niesie za sobą system informacyjny przekazywany przy pomocy dronów. Ważny pozostaje także fakt, iż potencjał systemów bezzałogowych nierozerwalnie wiąże się z realnymi ograniczeniami kosztów i czasu pracy dotąd potrzebnej do wykonania prac. Stąd też nie pozostaje nic innego jak dążyć do edukacji społeczeństwa w zakresie robotyzacji, tak aby za trzy lata móc powiedzieć, że założenie wyjściowe zostało spełnione.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: