eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kraje rozwinięte społecznie: ranking 2015

Kraje rozwinięte społecznie: ranking 2015

2015-04-14 11:33

Przeczytaj także: Kraje rozwinięte społecznie: ranking 2014


Firma doradcza Deloitte od samego początku powstania inicjatywy opracowania indeksu jest jej partnerem strategicznym.
„Indeks jest znakomitym narzędziem wskazującym, na których konkretnie problemach społecznych należy się skoncentrować. Biznes nie tylko może, ale wręcz powinien angażować się w działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego. Z naszych obserwacji wynika, że realizacja inicjatyw wynikających ze strategii odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju może przekładać się nie tylko na lepsze wyniki firm i wzrost liczby klientów, ale także mieć wpływ na pozyskiwanie bardziej wykwalifikowanych i lojalnych pracowników, zwiększenie poziomu zaufania publicznego oraz może przynosić społeczeństwu realną wartość” - mówi Rafał Rudzki, Starszy Menedżer w zespole Sustainability Consulting Central Europe, Deloitte. „Jednak biznes nie może być jedynym, który wspiera dobrobyt społeczny. Social Progress Index to narzędzie, które pokazuje, w jaki sposób należy zintegrować wspólne działania biznesu, rządu oraz organizacji pozarządowych dla osiągnięcia wspólnego celu. Tylko współpraca tych trzech sektorów może przyczynić się do poprawy dobrobytu i jakości życia społeczeństwa” – mówi Rafał Rudzki.

fot. mat. prasowe

Social Progress Index – TOP 40

Z wynikiem 77,98 Polska obroniła 27 pozycję, przed nami m.in. Urugwaj, Chile i Portugalia.


Najważniejsze wnioski płynące z analizy tegorocznej edycji Social Progress Index:


  • W tym roku krajem o najwyższym poziomie rozwoju społecznego jest Norwegia.
  • Spośród krajów UE najlepiej wypada Szwecja.
  • W G7 przoduje Kanada.
  • Brazylia wypadła najlepiej spośród krajów BRICS, zajmując 42. miejsce. Rosja, która ma znacznie wyższy poziom PKB niż Brazylia, znalazła się dopiero na 71. pozycji.
  • Największe dysproporcje pomiędzy poziomem PKB a pozycją w rankingu widoczne są na przykładzie krajów Zatoki Perskiej: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu czy Arabii Saudyjskiej.
  • W tym roku wyliczono średnią dla całego świata, która wynosi 61, a to oznacza miejsce w rankingu pomiędzy Kubą i Kazachstanem (pozycja 83/84 na 133 miejsc).

fot. mat. prasowe

Kategorie, na podstawie których obliczany jest Social Progress Index

Wskaźnik Social Progress Index powstaje poprzez obliczenie średniej uzyskanej z analizy trzech kategorii.


Więcej o indeksie:
Indeks został opracowany przez organizację Social Progress Imperative (amerykańska organizacja non-profit, której misją jest poprawa warunków życia ludzi na całym świecie, szczególnie w najmniej zamożnych państwach) oraz prof. Michaela E. Portera. Indeks powstał również przy wsparciu czołowych przedsiębiorców, przedstawicieli biznesu, organizacji filantropijnych i uczelni wyższych, m.in. takich jak Cisco, Deloitte, Skoll Foundation, Fundación AVINA, The Rockefeller Foundation oraz Compartamos Banco.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: