eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ochrona danych w chmurze kluczowa dla firm

Ochrona danych w chmurze kluczowa dla firm

2015-02-19 00:55

Przeczytaj także: Nie bądź Jennifer Lawrence: 7 porad jak chronić dane w chmurze


Bezpieczeństwo sieci i aplikacji


Dla większości firm zarządzanie danymi za pomocą chmurowych rozwiązań rodzi największe obawy związane z bezpieczeństwem sieci i aplikacji. Czym zatem kierować się podczas wyboru odpowiedniego dla nas rozwiązania? Absolutnym minimum jest szyfrowanie komunikacji (SSL, najlepiej klucz 256bitowy), odpowiednie mechanizmy uwierzytelniające (bezpieczne hasła, kody sms), automatyczne wylogowanie po określonym czasie nieaktywności, czy certyfikaty bezpieczeństwa (np. ISO). Ważne, by dane przechowywane na serwerach były domyślnie szyfrowane po stronie usługodawcy, aby firma stosowała oprogramowania antywirusowe i poddawała się regularnym testom bezpieczeństwa (m.in. symulowane ataki hackerskie, testy penetracyjne).

Dostawcy systemów chmurowych typu Virtual Data Room idą o krok dalej – wyposażają swoje aplikacje w takie dodatkowe mechanizmy jak ograniczenie puli adresów IP, z których użytkownicy będą mogli się logować do systemu, czy ograniczenie ilości równoczesnych zalogowań przy wykorzystaniu tego samego loginu. Tego typu systemy służą do udostępniania poufnych dokumentów partnerom biznesowym, potencjalnym inwestorom, w wielu przypadkach firmom konkurencyjnym. Ich wyciek może rodzić bardzo poważne konsekwencje. Dlatego stosuje się takie mechanizmy jak blokada zapisywania dokumentów na dysku, blokada drukowania, brak możliwości robienia zrzutów ekranu, czy znaki wodne na dokumentach.

Wiarygodność, czyli nie zawsze darmowe znaczy dobre


Decydując się na rozwiązanie do wsparcia krytycznych procesów biznesowych, nie możemy pominąć tego aspektu. Gdy udostępniamy najbardziej wrażliwe dane, czy realizujemy prestiżowy proces, lub taki z napiętym harmonogramem, dosłownie liczy się możliwość polegania na dostawcy. W takich sytuacjach płacimy za nasz spokój ducha, za gwarancję, że dostawca rozumie nasze potrzeby i że będzie łatwo i szybko dostępny, gdy będziemy potrzebować pomocy lub wsparcia. Pamiętajmy, że darmowe najprawdopodobniej oznacza „self service”.

Aleksandra Prusator, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, współzałożyciel

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: