eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wydatki na IT w największych firmach 2004

Wydatki na IT w największych firmach 2004

2005-11-07 01:00

Przeczytaj także: Wydatki na IT w dużych firmach 2007


W telekomunikacji nieco spadła liczba stanowisk: z 40 900 do 39 350. Jednocześnie wzrosła w tej branży gęstość komputerów z 81,7/100 do 84,8/100. Statystykę firm telekomunikacyjnych podnosi przede wszystkim TPSA, która nadrabiając wieloletnie opóźnienia kupuje dużo komputerów, a jednocześnie częściej zwalnia te osoby, które nie stosowały komputerów w swojej pracy. Operatorzy komórkowi w dalszym ciągu rozwijają swoje zaplecze informatyczne, utrzymując bardzo wysokie wskaźniki komputeryzacji, przekraczające liczbę 100/100.

Łączne wydatki 100 największych przedsiębiorstw na informatykę wyniosły w 2004 r. 5096,9 mln zł (1394,9 mln USD). Oznacza to, że podobnie jak w 2003 r., 100 największych przedsiębiorstw w Polsce w 2004 r. zrealizowało 32,3% wszystkich nakładów na informatykę na terenie kraju. Świadczy to o dużej, choć nieco spowolnionej koncentracji rynku IT względem 2003 r.

Koncentracji nakładów na informatykę towarzyszy koncentracja dostawców. Coraz silniejszą pozycję wśród dostawców serwerów do zastosowań krytycznych utrzymuje w tej grupie przedsiębiorstw firma IBM (kilka lat temu HP), umacnia się też w tej kategorii zastosowań siła systemów baz danych Oracle. Dynamicznie za nimi wzrasta też rola baz IBM DB2.

Rozwój systemów zarządzania pozwala na coraz sprawniejszą konsolidację przedsiębiorstw. Coraz częściej przedsiębiorstwa stawiają na uznane rynkowo aplikacyjne systemy zarządzania, nawet jeśli wiąże się to z dużymi nakładami inwestycyjnymi. W dużych przedsiębiorstwach do informatycznego wspomagania zarządzania najczęściej są stosowane pakiety firm: SAP, Oracle (po fuzjach światowych oferujący OEBS, JDEdwards oraz PeopleSoft) oraz Prokom (ZSZ).

Rok 2004 był kolejnym okresem, kiedy analizowana grupa 100 przedsiębiorstw pogłębiła swoje zaangażowanie w outsourcing informatyki. Według badań DiS, w grupie 100 największych przedsiębiorstw w 2004 r. aż 71 z nich (rok wcześniej 49) korzystało z jakiejś formy outsourcingu, rozumianego jako wieloletnia umowa na świadczenie określonego typu usług.

W największych przedsiębiorstwach informatyzacja jest procesem permanentnym, nie ma przerw i nie może mieć końca. Wiele przedsięwzięć informatycznych odbywa się w nich równolegle i zazwyczaj są prowadzone na całkiem sporą skalę. Warto jednak przypomnieć także to, co zauważył Nicholas G. Carr w swoim sławnym artykule "IT doesn't Matter" z 2003 r. Uświadomił on wtedy wielu przedsiębiorstwom, że informatyka poprzez swoją popularność stała się infrastrukturą tak oczywistą, jak drogi, koleje czy dostęp do elektryczności.

fot. mat. prasowe


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: