eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 40/2005 (03-09.10.2005)

Tydzień 40/2005 (03-09.10.2005)

2005-10-09 20:13

Przeczytaj także: Tydzień 39/2005 (26.09-02.10.2005)

  • Trwają dyplomatyczne rozmowy w sprawie przyjęcia budżetu unijnego na lata 2007-2013. Do przedstawienia propozycji kompromisowych jest zobowiązana Wielka Brytania. Wygląda na to, że finalna propozycja niewiele będze się różnić od luksemburgskiej. Zamrożony na poziomie ok. 5 mld euro będzie rabat brytyjski. Przewiduje się też przegląd wydatków rolnych w latach 2008-2009. Specjaliści przewidują reformę polityki rolnej dopiero po 2013 roku.
  • Kolejna korekta tempa wzrostu gospodarczego w Eurolandzie. Tym razem Komisja Europejska analizując stan gospodarki tej grupy krajów zmieniła swoją prognozę z 1,6% na 1,2%.
  • Pojawiły się sygnały, że EBC może podwyższyć stopy procentowe po raz pierwszy od 2000 roku. Źródłem tych informacji był JP. Trichet.
  • Wartość szarej strefy w Rosji jest szacowana na 40% PKB. Sygnalizuje się też szybki wzrost poziomu łapówek.
  • Czołowy europejski koncern stalowy Arcelor wraz z ukraińskim Związkiem Przemysłowym Donbasu wspólnie złożyli ofertę na zakup Kombinatu Kriworożstal. W Tym duecie ukraiński potentat ma 40%.
  • Rosja ma obecnie rezerwy złota i walut na poziomie ok. 163 mld USD.
  • W tym roku Airbus planuje sprzedaż 360-370 maszyn, a w 2006 roku ma ich być 360-370. W ciągu pierwszych trzech kwartałów wykonano 271 maszyn (w roku ubiegłym 224 szt).
  • Airbus rozpoczyna produkcję A350, który jest rywalem Boeinga 787. Koszt projektu 4,35 mld euro. W realizacji projektu uczestniczy szereg międzynarodowych firm, w tym z Rosji i Chin. To drugi projekt Po A-380, który jest największym na świecie samolotem pasażerskim. A350 będzie produkowany w 2 wersjach: mniejszej -A350/800 (253 pasażerów) o zasięgu 16,3 tys. km oraz A-350/900 (300 pasażerów) o zasięgu 13,9 tys. km. A350 będzie produkowany od 2010 roku, a zapotrzebowanie rynku w ciągu 20 lat szacowane jest na 3,3 tys. maszyn.
  • Ukraina postawiła sobie za cel stać się członkiem WTO. Jej parlament przyjął 8 z 14 ustaw niezbędnych, by wejść do tej międzynardowej organizacji.
  • Według Eurostatu poziom bezrobocia w Słowacji wynosi 15,2%, Grecja - 9,9%, Niemcy i Francja – 9,6%, Hiszpania-9,4%. W całej Unii wynosi ono 8,7%, a w strefie euro 8,6%.
  • Węgierscy politycy przewidują wprowadzenie waluty unijnej po 2010 roku.
  • Francuska sieć Carrefour sprzedaje sieć swoich hipermarketów w Czechach i na Słowacji grupie Tesco. Równocześnie Carrefour umocnił swoja pozycję w Polsce poprzez przejęcie sieci Hypernova.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O NOWEJ STRATEGII WSPIERANIA UNIJNEGO PRZEMYSŁU I O WSPARCIU BUDOWY GAZOCIĄGU PO DNIE BAŁTYKU PRZEZ KOMISJĘ EUROPEJSKĄ

Komisja Europejska przedstawiła swoją koncepcję wspierania wspólnotowego przemysłu. Nie znalazło się w niej ani jedno słowo o protekcjonizmie i subsydiach, nie mówiono o pomocy publicznej i ochronnych taryfach celnych. A więc Unia jest w dalszym ciągu na drodze prowadzącej do dalszej liberalizacji. Był natomiast w tej koncepcji zamiar stwarzania warunków dla dalszego zwiększania unijnego eksportu, który jednak wymaga (co jest oczywiste) zapłacenia za to ceny w postaci otwarcia Unii na produkty z innych krajów. Wydaje się, że warto zwrócić uwagę na to, co KE zamierza forsować, by zrealizować te cele. Chce ona zapewnić jeszcze większą ochronę unijnego kapitału intelektualnego, przeciwstawiając się kopiowaniu wyrobów tak w zakresie rozwiązań technicznych, jak i wzornictwa. KE chce też zwiększyć nakłady na badania i rozwój, szczególnie inwestując w dziedziny o najwyższym zaawansowaniu technologicznym (przemysł kosmiczny i lotniczy). Chce także przyspieszyć rozwój biotechnologii, które są hitem ostatniego dziesięciolecia. Priorytet rozwojowy w Unii będzie miał przemysł chemiczny i farmaceutyczny, obronny i samochodowy.

Jednak nie można zapominać, że niebezpieczeństwo dla unijnego przemysłu wzrasta, szczególnie ze strony firm dalekowschodnich, z Indii i Chin. Towary z tych krajów są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, coraz lepsze jakościowo i zdecydowanie korzystniejsze cenowo. W rezultacie w ciągu pierwszych 7 miesięcy roku unijny import wzrósł o 10% r/r do ok. 548 mld euro, a eksport o 8% r/r do ok. 502 mld euro. W tym okresie import z Chin wzrósł o 21% r/r. Jakie rezultaty w praktyce przyniesie ta koncepcja KE, zobaczymy w przyszłości...

Odbył się też rosyjsko-unijny szczyt w Londynie. Głównym problemem rozmów była wymiana poglądów na temat treści nowej umowy o współpracy i partnerstwie pomiędzy Unią i Rosją, bo obecna wygasa w 2007 roku. Wysoko oceniono rezultaty dotychczasowej współpracy. W trakcie spotkania Unia potwierdziła poparcie starań Rosji o jej wejście do WTO w 2006 roku (przygotowania w tym zakresie trwają już od przeszło 10 lat). Tej wymiany poglądów nie popsuły ostatnie nerwowe reakcje Polski i krajów bałtyckich na projekt gazociągu po dnie Bałtyku. Londyńskie rozmowy dały nam też odpowiedź na to ważne pytanie. Komisja Europejska uznała projekt gazociągu za racjonalny i poparła jego budowę. Ma on doprowadzić gaz do Niemiec, Skandynawii i Wielkiej Brytanii. A więc...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: