eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mistrzostwa Świata a gospodarka Brazylii

Mistrzostwa Świata a gospodarka Brazylii

2014-06-12 13:06

Przeczytaj także: Czy Polacy polecą na Mundial 2014?



Wpływ na PKB i wzrost inwestycji w Brazylii

Całkowity poziom inwestycji infrastrukturalnych związanych z Mistrzostwami Świata może wynieść 26 miliardów BRL (0.5% PKB) w latach 2009-2014, natomiast wydatki na Igrzyska Olimpijskie – ok. 12 miliardów BRL (0.2% PKB) w latach 2010-2016, co stanowi niewielkie sumy w odniesieniu do całości gospodarki. Według szacunków, w latach 2009-2013 przełożyły się one średnio na zaledwie +0.5-0.8pp rocznie w stosunku to rzeczywistego poziomu wzrostu inwestycji, oraz jedynie +0.1do +0.15 pp rocznie w stosunku do rzeczywistego tempa wzrostu PKB.

W roku 2014 udział organizacji Mistrzostw w rzeczywistym tempie wzrostu PKB może wynikać z dodatkowej konsumpcji towarów i usług przez turystów. Z drugiej strony, ten pozytywny wpływ zostanie zrównoważony spowolnieniem pozostałych sektorów – ucierpią szczególnie branże przemysłowa i budowlana ze względu na znaczny spadek produkcyjności. Dlatego po 2014 nawet ten minimalny dodatni bodziec wzrostu PKB Brazylii będzie stopniowo zanikał.

fot. mat. prasowe

Wpływ na rzeczywisty PKB i poziom inwestycji

W roku 2014 udział organizacji Mistrzostw w rzeczywistym tempie wzrostu PKB może wynikać z dodatkowej konsumpcji towarów i usług przez turystów


Chwilowy wzrost zatrudnienia

Władze mają nadzieję, że przy okazji przygotowań do MŚ powstanie ok. 330 000 nowych miejsc pracy, w samym zaś roku 2014 – kolejne 380 000 (do obsługi mistrzostw). W stosunku do ogółu brazylijskiej siły roboczej, szacowanej na ponad 100 mln ludzi, powstanie 700 000 miejsc pracy nie jest znaczącą zmianą. Zwłaszcza, że zostaną one zlikwidowane po skończeniu mistrzostw.

Wzrost upadłości

W wyniku spadku tempa wzrostu gospodarczego, od roku 2011 rośnie liczba upadłości. Trend ten prawdopodobnie utrzyma się w kolejnych latach, szczególnie jako efekt osłabienia krajowego popytu wskutek utrzymującej się presji inflacyjnej i zaostrzenia polityki monetarnej (co przekłada się na pogorszenie warunków finansowania przedsiębiorstw).

Długoterminowa presja inflacyjna

Trwała presja inflacyjna stanowi źródło narastających w ostatnich miesiącach niepokojów społecznych, powoduje również spadek poziomu poparcia dla organizacji MŚ. To z kolei może przełożyć się na obniżenie korzyści związanych z czynnikiem reputacyjnym na poziomie międzynarodowym. Organizacja MŚ i IO nie wiązała się jak dotąd ze wzrostem w zakresie FDI (bezpośrednich inwestycji zagranicznych) – wartość tego czynnika pozostała niezmieniona od roku 2012.

Istnieje spora szansa, że wysoka podatność firm brazylijskich na wahania zewnętrzne utrzyma się. Ważnym czynnikiem ryzyka w latach 2014-2015 pozostaną zmieniające się kursy wymiany walut . Według prognoz, liczba przypadków niewypłacalności korporacyjnej wzrośnie o ok. 9% w roku 2014, oraz 3% w roku 2015. Na plus zaliczyć można fakt, iż bańka na rynku nieruchomości praktycznie nie wystąpiła. Podobnie wydatki na organizację obydwu imprez – mimo iż finansowane w 75-85% z budżetu, nie osłabiły znacząco finansów publicznych.

Podsumowanie
  • Organizacja największych imprez sportowych przynosi co najwyżej efekt promocyjny – bieżąco wyższe wydatki inwestycyjne zazwyczaj odciskają swoje negatywne piętno w kolejnych latach
  • Ani Mistrzostwa Świata, ani Igrzyska Olimpijskie nie wpłyną dodatnio na stan brazylijskiej gospodarki. Prognozy EH wskazują, że tempo wzrostu pozostanie niskie i wyniesie +1.8% w roku 2014 oraz +2.1% w roku 2015.
  • Rynek brazylijski – jego skala i perspektywy szybkiego rozwoju są kuszące, ale w perspektywie krótkoterminowej zapomina się o bieżących kłopotach: inflacji, niepokojach społecznych, protekcjonizmie i wysokich podatkach, co może studzić zapał inwestorów.

poprzednia  

1 2

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: