eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności IV 2014

Polskie firmy: portfel należności IV 2014

2014-05-09 12:40

Polskie firmy: portfel należności IV 2014

Polskie firmy: portfel należności IV 2014 © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W kwietniu 2014 r., po trzech kwartałach bardzo znaczącego wzrostu wartości Indeksu Należności Przedsiębiorstw (INP), odnotowano jego spadek. Wartość INP utrzymała się jednak na bardzo wysokim poziomie. Obecnie obserwowana wartość INP jest trzecią najwyższą w ponad pięcioletniej historii badania i jest o ponad 3 pp. wyższa od długookresowej średniej. Obecny spadek INP można również potraktować w kategorii korekty, gdyż w 2013 roku, w przeciągu trzech kwartałów wzrost wskaźnika wyniósł prawie 10 punktów, podczas gdy przeciętne zmiany z kwartału na kwartał w ostatnich pięciu latach wynosiły zaledwie 1,2 punktu.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności I 2014

Obserwując bardzo silne powiązanie między INP i dynamiką Produktu Krajowego Brutto można spodziewać się, że w drugim kwartale 2014 r. tempo wzrostu PKB liczone w ujęciu rocznym nie będzie aż tak silne, jak w pierwszym kwartale, ale wciąż oscylować będzie wokół poziomu 3%.

INP jest odzwierciedleniem stanu i opinii przedsiębiorców dotyczących sześciu obszarów związanych z należnościami: stanu i prognozy problemów z ich egzekwowaniem; przeciętnego odsetka przeterminowanych należności w portfelu firmy; średniego okresu przeterminowania; odsetka firm w gospodarce, które na skutek zatorów płatniczych nie mogą terminowo regulować swoich płatności; a także przeciętnego odsetka kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów/ kontrahentów. W bieżącym badaniu spadek INP związany był w największym stopniu z pogorszeniem oceny portfela należności. Warto jednak nadmienić, że ta ocena wciąż jest znacząco wyższa niż w październiku 2013 r. Niestety, wzrósł również odsetek firm, które odczuwają konsekwencje opóźnień w otrzymywaniu należności i mają w związku z tym problemy z regulowaniem własnych zobowiązań.

Można przypuszczać, że utrzymujące się pozytywne nastroje w obszarze należności będą odbijać się w zyskach przedsiębiorstw, a także będę sprzyjać aktywności inwestycyjnej polskich firm.

fot. mat. prasowe

Indeks Należności Przedsiębiorstw

W kwietniu 2014 r., po trzech kwartałach bardzo znaczącego wzrostu wartości Indeksu Należności Przedsiębiorstw (INP), odnotowano jego spadek.


Pomimo znaczącego pogorszenia względem poprzedniego kwartału, sytuacja przedsiębiorstw w obszarze należności utrzymuje się wciąż na bardzo dobrym poziomie. Z rosnącymi problemami z odzyskiwaniem należności boryka się w Polsce aktualnie 15,5% wszystkich firm, podczas gdy udział firm deklarujących spadek problemów z odzyskiwaniem należności lub ich całkowity brak wynosi 34,6%. Ten, w dalszym ciągu pozytywny, obraz sytuacji jest w głównej mierze wynikiem dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Sprawia ona, że wystawiane faktury rzadziej pozostają niezapłacone, a nawet jeżeli tak się dzieje, nie ma to znaczącego przełożenia na sytuację firmy. Dobra sytuacja w obszarze należności może też stymulować rozpoczynanie projektów inwestycyjnych w kolejnych kwartałach.

Pomimo niewielkiego pogorszenia bieżącej oceny problemów z należnościami w polskich firmach, perspektywy dotyczące spływu należności poprawiają się. Oczekiwania są obecnie na najwyższym poziomie w całej historii badania (od 2009 r.). W bieżącym badaniu saldo odpowiedzi na pytanie o prognozę portfela należności wzrosło do +15,6 pp., a warto podkreślić, że jeszcze na koniec 2012 roku wynosiło -20,9 pp. Wartość salda na obecnym poziomie wynika z faktu, że odsetek firm, które spodziewają się spadku problemów z odzyskiwaniem należności oraz tych, które spodziewają się, że takie problemy w ogóle nie będą występować, przewyższa o 15,6 pp. odsetek firm, które spodziewają się pogorszenia stanu należności. Wyniki odpowiedzi na pytanie o prognozę spływu należności pozwalają również sądzić, że bieżące pogorszenie wyników dotyczących stanu portfela należności ma przejściowy charakter, a wzrost gospodarczy będzie w kolejnych kwartałach wpływał na dalszą poprawę spływu należności.

fot. mat. prasowe

Skala problemów z regulowaniem zobowiązań przez klientów/kontrahentów

Pomimo znaczącego pogorszenia względem poprzedniego kwartału, sytuacja przedsiębiorstw w obszarze należności utrzymuje się wciąż na bardzo dobrym poziomie.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: