eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ewolucja złośliwych programów

Ewolucja złośliwych programów

2005-08-08 00:45

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania 2008


Robaki IRC praktycznie zniknęły ze sceny. Większość z nich została wskrzeszona w postaci backdoorów. Jednoprocentowy spadek odnotowany przez tę grupę w roku 2005 wykazuje nie tyle okres stagnacji co zmierzch epoki. Robaki te osiągnęły granicę ewolucyjną. Rok 2004 można określić jako ostatni dla robaków IRC.

Robaki internetowe nie tylko utrzymały wcześniejszy współczynnik wzrostu, ale nawet zwiększyły go. Ten typ złośliwych programów zyskuje coraz większą popularność, ponieważ proces ich rozprzestrzeniania nie wymaga interakcji użytkownika. Nie trzeba się również martwić, czy użytkownik otrzyma zainfekowaną wiadomość, uruchomi zainfekowany załącznik; nie ma też potrzeby pisania sprytnych tekstów wykorzystujących socjotechnikę, aby zwiększyć prawdopodobieństwo uruchomienia robaka przez użytkownika.

Popularność robaków P2P wciąż spada i sięga już poziomu robaków IRC. Zniknięcie tej grupy robaków można w dużym stopniu przypisać kampanii w mediach mającej na celu kontrolę lub zamknięcie wielu sieci P2P w ramach przeciwdziałania piractwu.

Robaki wykazały znaczny wzrost w roku 2005 po niewielkim spadku w roku 2004. Nie jest to jednak spowodowane większą aktywnością twórców robaków; robaki znajdują po prostu nowe środowiska, np. Symbian wykorzystywany w urządzeniach przenośnych (zobacz poniżej).

Wirusy klasyczne, oryginalne złośliwe programy, prawie całkowicie zniknęły. Nietrudno to wyjaśnić: z jednej strony stworzenie klasycznych wirusów wymaga więcej pracy w porównaniu z innymi złośliwymi programami; z drugiej strony, niskie współczynniki rozprzestrzeniania przynoszą profesjonalnym twórcom wirusów niewielki zwrot inwestycji. W 2005 r. klasyczne wirusy po raz drugi z rzędu odnotowały znaczny spadek.

Znaczny wzrost (7%) odnotowany przez kategorię VirWare po dużym spadku współczynnika wzrostu (-37%) świadczy o przełomie w obrębie tej klasy. Wykres 1 wyraźnie pokazuje, że począwszy od roku 2004 ta kategoria złośliwego oprogramowania praktycznie wykazywała efekt plateau, przy czym wahania współczynnika wzrostu określonych typów złośliwego oprogramowania w tej kategorii były równoważone wahaniami szkodników innego typu. Dlatego, ogólny współczynnik wzrostu (lub jego brak) kategorii VirWare prawdopodobnie pozostanie stały.

TrojWare

Kategoria ta, obejmująca konie trojańskie wszelkiego typu, znajduje się w czołówce. Jak pokazuje wykres 2 - liczba nowych koni trojańskich dodanych do kolekcji wirusów firmy Kaspersky Lab od styczna 2003 r. - konie trojańskie stały się w minionych latach ulubionym narzędziem twórców złośliwego oprogramowania.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Współczynnik wzrostu kategorii TrojWare - liczba nowych koni trojańskich dodanych do kolek

Wykres 2. Współczynnik wzrostu kategorii TrojWare - liczba nowych koni trojańskich dodanych do kolekcji wirusów firmy Kaspersky Lab w okresie od styczna 2003 r do maja 2005.


Z wykresu wynika, że przełom w ewolucji kategorii TrojWare miał miejsce w drugiej połowie 2004. Obecnie współczynnik wzrostu utrzymuje się na wysokim poziomie przewyższając współczynniki wzrostu wykazywane przez pozostałe kategorie złośliwych programów.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: