eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 08/2003 (17-23.02.2003)

Tydzień 08/2003 (17-23.02.2003)

2003-02-23 19:45

  • W styczniu tempo wzrostu cen konsumenckich w USA wyniosło tylko 0,3%.

  • USA zakończyła 2002 rok deficytem w handlu zagranicznym. Wartość eksportu wyniosła 973mld USD(spadek o 25mld USD w porównaniu do 2002 roku), natomiast import sięgnął 1,408bln USD (wzrost o 51mld dol w porównaniu do 2002 roku).

  • W USA w styczniu tego roku rozpoczęto, aż o 8% więcej budów niż w tym samym okresie 2002 roku- jest to obecnie najpopularniejsza forma lokowania kapitału.

  • Kompania Altavista, jedna z najstarszych firm internetowych, została sprzedana firmie Overture za 140mln USD.

  • Daimler-Chrysler aż czterokrotnie zwiększył w 2002 roku zysk operacyjny do 5,8mld Euro.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Prezes Zarządu amerykańskich Rezerw Federalnych Alan Greenspan nie wypowiada się publicznie zbyt często. Jeśli jednak zdecyduje się, to tezy jego wystąpienia w całym świecie uważnie są analizowane.

W swoim ostatnim wystąpieniu szef FeD-u ostrzegł Biały Dom przed kontynuowaniem polityki gospodarczej, której efektem jest powiększanie amerykańskiego deficytu budżetowego. Stwierdził, że forsowany przez prezydenta G.W. Busha kosztowny plan obniżek podatków nie jest potrzebny. Zwrócił uwagę na to, że z roku na rok rosnący deficyt (w tym roku min. 304mld USD) - może na dłuższą metę zdławić wzrost gospodarczy i zmusić do podnoszenia stóp procentowych, by zapobiec wzrostowi inflacji. Przypomniał, że w najbliższych latach amerykański budżet czekają rosnące wydatki na federalny fundusz emerytalny i ubezpieczeniowy, bo amerykańskie społeczeństwo starzeje się.

Za główne przyczyny groźnego dla gospodarki USA deficytu budżetowego uznał znaczący wzrost wydatków na obronę i bezpieczeństwo wewnętrzne (walka z terroryzmem) oraz planowane cięcia podatkowe. Można więc powiedzieć, że Greenspan nie poparł ogłoszonego ostatnio planu gospodarczego Busha. Jedynym wyjątkiem jest jego pozytywna opinia o likwidacji podwójnego opodatkowania dywidend korporacji. Jednak równocześnie zaznaczył on, że wszelkie obniżki podatków winny być dokonywane w sposób "neutralny dla dochodów" państwa. Oznacza to, że administracja każdy spadek dochodów powinna równoważyć przez cięcia wydatków, a nawet, kiedy trzeba - przez podwyżki podatków, a nie przez powiększanie deficytu.

Prezes FED uznał niepewność co do sposobu rozwiązania konfliktu z Irakiem za obecnie główną przyczynę hamującą wzrost gospodarki. Jego zdaniem, gdy sprawa ta zostanie rozwiązana, tempo rozwoju gospodarki amerykańskiej przyspieszy i to bez dodatkowych bodźców w postaci redukcji podatków! Przewiduje on w tym roku wzrost PKB rzędu 3,25%-3,50% (w 2002 roku wyniósł on 2,8%).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: