eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2013

Koniunktura przemysłowa XII 2013

2013-12-23 11:57

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2013


W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 25 (przed miesiącem plus 20). Poprawę koniunktury odnotowuje 30% badanych firm, a jej pogorszenie 5% (w listopadzie odpowiednio 26% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek zgłaszają korzystne oceny bieżącego i przewidywanego popytu oraz sprzedaży. Również pozytywnie oceniana jest aktualna i przyszła sytuacja finansowa. Odnotowany jest mniejszy niż w listopadzie spadek bieżących cen usług. W najbliższych miesiącach można się spodziewać niewielkiego ich wzrostu. Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia mogą być większe od zapowiadanych w listopadzie.

W grudniu podmioty z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują spadek popytu na usługi, największy – jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I), działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R) oraz pozostała działalność usługowa (sekcja S). Wzrost popytu na oferowane usługi zgłaszają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q).

W najbliższych trzech miesiącach najbardziej korzystne prognozy popytu, zbliżone do przewidywań z listopada, formułują jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K). Najbardziej znaczącego spadku popytu oczekują podmioty z sekcji transport i gospodarka magazynowa (sekcja H).

W grudniu firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują spadek sprzedaży, najbardziej znaczący – jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I), działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R) oraz pozostała działalność usługowa (sekcja S). Wzrost sprzedaży zgłaszają tylko podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

W najbliższych trzech miesiącach większość firm objętych badaniem spodziewa się spadku sprzedaży, w największym stopniu – jednostki z sekcji transport i gospodarka magazynowa (sekcja H). Najbardziej korzystne oceny formułują podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

W grudniu firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują pogorszenie swojej sytuacji finansowej, największe – z sekcji administrowanie i działalność wspierająca (sekcja N). Pozytywnie sytuację finansową oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz – w mniejszym stopniu – informacja i komunikacja (sekcja J).

Na najbliższe trzy miesiące większość firm objętych badaniem formułuje negatywne prognozy sytuacji finansowej. Najbardziej znaczącego pogorszenia w tym zakresie spodziewają się podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I), administrowanie i działalność wspierająca (sekcja N) oraz transport i gospodarka magazynowa (sekcja H). Najbardziej optymistyczne prognozy w tym zakresie zgłaszają dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

W najbliższych miesiącach największy wzrost cen usług przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji obsługa rynku nieruchomości (sekcja L). Najbardziej istotnego spadku cen spodziewają się kierujący firmami z sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (sekcja M).

Jednostki należące do większości badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonanie redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień deklarują dyrektorzy jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Niewielki wzrost zatrudnienia zapowiadają kierujący podmiotami z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S) oraz informacja i komunikacja (sekcja J).

W grudniu 5,7% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 5,6%). Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (56% w grudniu br., 59% przed rokiem). W porównaniu z grudniem ub. r. w największym stopniu spadło znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 46% do 39%), a wzrosło – bariery związanej z konkurencją firm krajowych (z 49% do 52%) oraz niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 12% do 15%).

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: