eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatory płatnicze: uwaga na francuskie firmy

Zatory płatnicze: uwaga na francuskie firmy

2013-11-18 10:32

Przeczytaj także: Przeterminowane należności a liczba upadłości


A co jeśli poziom inwestycji będzie niespodziewanie wysoki?

Jeśli wspomniane środki służące ożywienie konsumpcji i inwestycji okażą się skuteczne to wzrost inwestycji ogółem wynieść może 0,6%, a poziom inwestycji w sektorze prywatnym przekroczy 1%. W efekcie wzrost francuskiej gospodarki w 2014 r. może sięgnąć 0,8%.

Zagrożenia dla wzrostu inwestycji i wzrostu ogółem PKB Francji – konkurowanie o nie z innymi krajami oraz wzrost obciążeń fiskalnych

Problem niskich inwestycji nie dotyczy wyłącznie Francji. W 2013 r. Niemcy osiągnęły wzrost niższy od oczekiwanego i równie boleśnie co Francja odczuwają brak inwestycji przedsiębiorstw. Niemniej wyższe ulgi podatkowe w Niemczech (o 20 p.p.), niższy poziom zadłużenia (o 20 p.p.) i bardziej sprzyjające warunki dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych zaowocowały jak dotychczas różnicą 50 miliardów euro wartości inwestycji w 2012 r. na korzyść Niemiec.

Scenariusz pobudzenia inwestycji we Francji ze środków własnych również może być zaburzony przez proponowany podatek od dochodu operacyjnego brutto w wysokości 1,15%, który wygeneruje przychody budżetu państwa na poziomie 2,5 miliarda euro, ale będzie zniechęcał do inwestycji. Największymi przegranymi procesu odejścia od minimalnego rocznego podatku od osób prawnych na rzecz podatku od dochodu operacyjnego brutto są średnie przedsiębiorstwa produkcyjne, które odgrywają kluczową rolę w napędzaniu gospodarki i mają trzeci co do wielkości udział w krajowym dochodzie brutto. Ich chęć do inwestowania oraz dostęp do źródeł finansowania jest zależny od popytu, ale w jeszcze większym stopniu od obowiązującego systemu podatkowego.

Euler Hermes przewiduje, że deficyt francuskiego budżetu w 2014 r. wyniesie 3,8% PKB w porównaniu do 4,1% w 2013 r. Choć 80% działań podejmowanych w 2014 r. w celu obniżenia deficytu będzie polegało na zmniejszaniu wydatków sektora publicznego, nie można zapominać, że uchwalono też podwyżki podatków, które znacząco wpłynęły na sytuację przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Próby zredukowania deficytu do 3% PKB w 2015 r. będą prawdopodobnie wymagać dalszych podwyżek podatków.

- Korekta w 2014 r. nie będzie wystarczająca ze względu na ograniczone możliwości cięcia wydatków publicznych, a także – w drugiej kolejności – na skutek wyższych kosztów finansowania deficytu – tłumaczy Ludovic Subran.

Konsumpcja w 2014 r. będzie rosła (+0,4%), ale nieznacznie i przy wciąż wysokim ryzyku jej zahamowania

Po niewielkim wzroście w 2013 r. (+0,3%) w 2014 r. konsumpcja indywidualna we Francji utrzyma się na stabilnym poziomie, wykazując jedynie nieznaczne ożywienie (+0,4%). Wskaźnik nastrojów konsumenckich wykazuje tendencję wzrostową, ale sprzedaż detaliczna pozostaje znacznie poniżej trendu długoterminowego. Pozytywny wpływ konsumpcji na wzrost francuskiej gospodarki będzie ograniczony ze względu na:
  • skutki podatkowe, które hamują wydatki konsumenckie: przesunięcie progów podatkowych jako efekt eliminacji korekty z tytułu inflacji i podwyżka podatku VAT. Szacuje się, że wskutek tych zjawisk konsumpcja gospodarstw domowych w 2013 r. zmniejsza się o 0,2 p.p. (punktu procentowego)
  • przewidywany wzrost rentowności aktywów finansowych – wyższy koszt pozyskania środków pożyczkowych (przy założeniu wyższego oprocentowania 10-letnie francuskie obligacje rządowe zbliżyłyby się do progu 3-procentowego), który wraz z podwyżką VAT przełoży się większą skłonność do oszczędzania, podwyższenie stopy oszczędności z 15,6% w 2013 r. do 16% w 2014 r.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: