eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zatory płatnicze: uwaga na francuskie firmy

Zatory płatnicze: uwaga na francuskie firmy

2013-11-18 10:32

Zatory płatnicze: uwaga na francuskie firmy

Uwaga na francuskie firmy © pixarno - Fotolia.com

W 2012 i 2013 r. Francja z trudem uniknęła recesji. Było to możliwe głównie dzięki proaktywnej polityce publicznej skoncentrowanej na ożywieniu konsumpcji i inwestycji. Dzięki wdrożeniu pakietu bodźców inwestycyjnych Francja wyróżniła się na tle sąsiednich gospodarek. Jak dotychczas inwestycje przedsiębiorstw wykazują jednak niewielki wzrost (0,4%), a ta tendencja utrzymuje się od 2010 r. Produkcja przemysłowa jest obecnie najniższa od 1995 r., co potwierdza słabą dynamikę gospodarki. Jednocześnie wzrost fiskalizmu we Francji (biorąc pod uwagę jedynie podwyżkę podatku VAT) spowolni w przyszłym roku popyt konsumencki a w efekcie także wzrost gospodarczy w podobnym stopniu, jak spodziewane upadłości blisko 62 tys. tamtejszych przedsiębiorstw … - podaje Euler Hermes.

Przeczytaj także: Przeterminowane należności a liczba upadłości

  • Przewidywany wzrost PKB w 2014 r. wyniesie od 0,6% do 0,8%, w zależności od poziomu inwestycji (od +0,2% do +0,6%).
  • Słaby wzrost konsumpcji gospodarstw domowych – tylko 0,4% w ujęciu rocznym.
  • Wciąż wysoka liczba upadłości spodziewanych w 2014 roku we Francji (61.800 przedsiębiorstw) mimo nieznacznego spadku ich liczby w porównaniu do roku bieżącego (-1%). Szacowany koszt tych upadłości to zmniejszenie wzrostu PKB Francji o 0,22% w ujęciu rocznym oraz likwidacja 165 tys. miejsc pracy (+0,5% wzrostu bezrobocia).
  • Korygowanie deficytu budżetowego od 3% PKB w 2015 roku wymaga podwyżki podatków…

- Zgodnie z naszym podstawowym scenariuszem wzrost PKB Francji utrzyma się w 2014 roku na poziomie 0,6%, wspierany przez czysto mechaniczne ożywienie w zakresie wydatków inwestycyjnych – mówi Ludovic Subran, Główny Ekonomista Euler Hermes. Drugi scenariusz zakłada nadspodziewanie wysoki wzrost wydatków inwestycyjnych, który przyspieszy wzrost PKB do 0,8%, czyli o 0,2 p.p. w stosunku do pierwszego scenariusza.

Polski eksport towarów skierowanych na francuski rynek konsumencki, jak żywność i meble jest efektem samodzielnej aktywności polskich przedsiębiorców, sprzedających w większości przypadków swoje towary bezpośrednio francuskim dystrybutorom. Tymczasem druga połowa polskiego eksportu do Francji to w dużej części towary sprzedawane w ramach wewnętrznej wymiany pomiędzy oddziałami koncernów, które zainwestowały w Polsce – są to m.in. maszyny i urządzenia, pojazdy samochodowe i sprzęt transportowy, narzędzia, art. elektryczne, RTV/AGD. Jak mówi Tomasz Starus, dyrektor Biura Oceny Ryzyka w Euler Hermes - Cieszyć może, ze rząd francuski stara się pobudzić zarówno konsumpcję, jak i inwestycje. Po lekkiej stagnacji a nawet minimalnym regresie w polsko-francuskiej wymianie handlowej jest więc szansa na zintensyfikowanie współpracy. Trzeba sobie jednocześnie zdawać sprawę, że spodziewana poprawa m.in. francuskiej konsumpcji jest wciąż krucha, a w związku z tym wymianie handlowej z francuskimi odbiorcami towarzyszy wciąż relatywnie duże ryzyko braku zapłaty. Powiększa je niejednolita polityka fiskalna – konieczność równoważenia budżetu sprawia, że obok preferencji podatkowych dla przedsiębiorców (m.in. ulgi podatkowe od wynagrodzeń) mamy też do czynienia z podwyżką VAT oraz z proponowanym podatkiem od dochodu operacyjnego brutto w miejsce minimalnego rocznego podatku od osób prawnych. Pamiętajmy, iż zarówno we Francji (jak i w Polsce) na poziom inwestycji i dostęp do źródeł finansowania wpływa popyt, ale w niemniejszym stopniu także obowiązujący system podatkowy.

fot. pixarno - Fotolia.com

Uwaga na francuskie firmy

Wciąż wysoka liczba upadłości spodziewanych w 2014 roku we Francji (61.800 przedsiębiorstw) mimo nieznacznego spadku ich liczby w porównaniu do roku bieżącego (-1%).


Ożywieniu inwestycji we Francji służą następujące inicjatywy:
  • Nowy system kredytowania związany z utworzeniem Banku Inwestycji Publicznych (BPI) oraz udzielenie zgody towarzystwom ubezpieczeń na bezpośrednie finansowanie przedsiębiorstw do wysokości 5% ich wartości bilansowej. To z pewnością otwiera nowe źródła finansowania dla inwestorów... Niemniej ze względu na złożone procedury uważamy, że ich wpływ będzie mniejszy, niż jest to zakładane.
  • Potencjalny wpływ programu CICE (ulgi podatkowe od wynagrodzeń) na marżę zysku przedsiębiorstw (jej wzrost o 0,2%) ma szansę przełożyć się na zwiększenie inwestycji o 0,2% - Jeśli doliczyć do tego wpływ ulgi podatkowej od wydatków na badania (CIR) oraz sponsorowanego przez rząd programu „Inwestycje w przyszłość” o wartości 12 miliardów euro, roczny wzrost inwestycji może się nawet potroić -mówi Ludovic Subran.

Inwestycje kluczem do ożywienia gospodarki

Na rok 2014 Euler Hermes przewiduje dwa możliwe scenariusze rozwoju inwestycji we Francji. W każdym z nich inwestycje będą ostatnim czynnikiem napędzającym gospodarkę, który wykaże wzrost, ale nareszcie jest szansa, iż przyjmą one wartość dodatnią.

Zgodnie z podstawowym scenariuszem „mechaniczne” (wynikające m.in. z poprawy sytuacji w całej strefie euro) ożywienie inwestycji ogółem we Francji w 2014 roku (+0,2% w porównaniu ze spadkiem o 2,4% w roku bieżącym) sprawi, że wzrost PKB wyniesie jedynie 0,6% (przy uwzględnieniu stabilizacji konsumpcji oraz ponownego wzrostu eksportu).

Na ożywienie w zakresie ogólnych wydatków inwestycyjnych wpłynie też przewidywany w 2014 r. nieznaczny spadek upadłości (1%), ale trzeba zaznaczyć, że nie będzie ono znaczące. Wysoki dotychczas poziom upadłości był zauważalny w całej gospodarce, a szczególnie dotkliwie odczuły go małe i średnie przedsiębiorstwa  szacujemy więc, że większy spadek liczby upadłości we Francji byłby możliwy wyłącznie przy wzroście PKB na poziomie 1%.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: