eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rachunkowość zarządcza a globalna gospodarka

Rachunkowość zarządcza a globalna gospodarka

2012-04-16 00:05

Jak wyglądają perspektywy rynkowe według specjalistów ds. rachunkowości zarządczej? Wyniki badania przeprowadzonego przez CIMA i AICPA mówią o ostrożnym optymizmie, lecz zdania na temat kondycji globalnej i krajowych gospodarek są już o wiele ostrożniejsze.

Przeczytaj także: Starzenie się społeczeństwa globalnym problemem

Globalne wyniki kwartalnej ankiety CGMA Global Economic Forecast, przeprowadzanej wśród grupy ponad 600 specjalistów ds. rachunkowości zarządczej wyższego szczebla, z całego świata przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) i American Institute of Management Accountants, ujawniają ostrożny wzrost optymizmu w kwestii prognoz dotyczących światowej gospodarki na przestrzeni następnego roku. Ogólny wskaźnik ekonomiczny, obliczany na podstawie dziesięciu kryteriów oceny* w skali 0 – 100 (50 uznaje się za wartość neutralną), wzrósł w ostatnim kwartale z poziomu 58 do 65 punktów.

Gospodarka światowa i krajowe – ostrożne oceny

Mimo ogólnego wzrostu optymizmu respondenci, poproszeni o rozważenie trudnej sytuacji globalnej gospodarki są o wiele ostrożniejsi w swoich prognozach. W Europie jedynie 21 proc. badanych stwierdziło, że zasadniczo z optymizmem podchodzą do przyszłości gospodarki światowej. Najwięcej optymistów jest w Stanach Zjednoczonych (22 proc.), najmniej – jedynie 10 proc. – w pozostałych krajach rozwiniętych.

Niewiele więcej, bo 23 proc. respondentów wyraziło podobne odczucia względem gospodarek swoich krajów. W Wielkiej Brytanii deklarowany poziom zaufania do gospodarki krajowej był jeszcze niższy (17 proc.) Najwięcej optymizmu wobec własnych gospodarek deklarują respondenci z USA (44 proc.) i Azji (46 proc.).

Firmy? Optymizm i ekspansja

Zaufanie ankietowanych wzrastało jednak znacząco, gdy zapytano ich o optymizm względem własnej organizacji – aż 56 proc. respondentów patrzy z optymizmem na szanse rozwoju własnych organizacji, co stanowi wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Wśród badanych w Europie odsetek ten stanowił 51 proc., co oznacza wzrost o 14 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego kwartału.

Wysoki jest także odsetek osób spodziewających się ekspansji własnych organizacji, nawet w niewielkim zakresie. Twierdzi tak 66 proc. ankietowanych, przy czym w Europie odsetek ten wynosił 56 proc.

Badanie mówi także o wysokim wzroście optymizmu w kwestii zatrudnienia. Aż 42 proc. respondentów w skali światowej przewiduje zatrudnienie nowych pracowników przez ich organizacje, stanowi to wzrost aż o 38 punktów procentowych względem poprzedniego kwartału. W Europie odsetek ten wyniósł 33 proc. badanych, o 10 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badanym okresie.

- Specjaliści ds. rachunkowości zarządczej działają w tych obszarach, w których finanse stykają się ze strategią biznesową. Dzięki temu mogą oceniać przyszłości organizacji zarówno z mikro-, jak i makroperspektywy. Chociaż należy się cieszyć, że w ostatnim kwartale nastąpił ogólny wzrost poziomu zaufania, to gdy przyjrzymy się czynnikom, które warunkują ten wzrost, zauważyć można znaczącą różnicę pomiędzy odczuciami respondentów dotyczącymi zdolności ich organizacji do odniesienia sukcesu w niezmiennie trudnych warunkach, a prezentowaną przez nich oceną szans na wyjście z kryzysu przez gospodarki krajowe i gospodarkę światową. Z drugiej strony, wielu specjalistów prognozuje wzrost przychodów, zysków i wydatków, co brzmi pocieszająco – komentuje wyniki badania Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA Polska.

 

1 2

następna

Polacy a nowe technologie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: