eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczna bankowość online

Bezpieczna bankowość online

2011-08-07 00:10

Wielu konsumentów nadal nie używa nawet podstawowego oprogramowania antywirusowego zapewniającego bezpieczeństwo usług bankowych. Firma McAfee przedstawiła przewodnik edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa usług bankowych na komputerach, tabletach oraz urządzeniach przenośnych. Według firmy badawczej Javelin Strategy & Research, w 2010 roku 47 procent komputerów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych do operacji bankowych nie miało zainstalowanego oprogramowania antywirusowego.

Przeczytaj także: Bankowość internetowa może być bezpieczna?

Na podstawie badań firmy McAfee oraz analizy najnowszych danych dotyczących zachowania w Internecie i podejścia do spraw bezpieczeństwa w USA stwierdzono, że ​​większość użytkowników można zaliczyć do jednej z trzech kategorii oraz że wiek odgrywa zazwyczaj ważną rolę w zakresie nawyków związanych z bezpieczeństwem bankowości elektronicznej. Poziom zaufania większości ludzi do bankowości elektronicznej jest związany z ich ogólnym poziomem komfortu w sferze online, włączając w to korzystanie z wyszukiwarek, aktywności w sieciach społecznościowych oraz regularne korzystanie z zakupów online.

Firma McAfee podzieliła użytkowników na trzy grupy użytkowników bankowości elektronicznej i mobilnej oraz przygotowała porady dotyczące bezpieczeństwa transakcji bankowych dla każdej z tych grup.

„Sprawni, lecz beztroscy” – zwykle w wieku 18-24 lat


Swobodnie się poruszają w Internecie, ale często są zbyt pewni siebie. Zdarza im się nawet zapominać o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. W związku z tym przedstawiciele tej grupy są bardzo podatni na ataki złośliwego oprogramowania. Według danych Javeli Strategy & Research 68% przedstawicieli tej grup nie ma nawet podstawowego oprogramowania antywirusowego zainstalowanego na swoich komputerach.

Rady dla „sprawnych, lecz beztroskich”:
  • Rozpoczynaj pracę z czystym komputerem. Oznacza to upewnienie się, że urządzenie jest wolne od jakichkolwiek zagrożeń. W tym celu użyj bezpłatnego narzędzia diagnostycznego, takiego jak McAfee® Security Scan Plus, które skanuje i wykrywa szkodliwe oprogramowanie, konie trojańskie i potencjalnie niechciane programy wśród uruchomionych procesów.
  • Kup oprogramowanie zapewniające kompleksową ochronę przed wirusami, programami szpiegującymi, oprogramowaniem typu adware oraz kradzieżą tożsamości.
  • Zawsze wybieraj renomowaną markę, na przykład oprogramowanie McAfee Total Protection. Jeśli chodzi o oprogramowanie zabezpieczające, rozwiązania bezpłatne wcale nie są lepsze. Wyniki badania przeprowadzonego przez USA TODAY we wrześniu 2010 roku wśród 16 producentów oprogramowania antywirusowego dowodzą, że w darmowych programach antywirusowych generalnie brakuje istotnych funkcji, takich jak zapory ogniowe, sprawdzanie kondycji serwisów internetowych (health check) oraz automatyczne aktualizacje.
  • Unikaj roztargnienia: pamiętaj, aby nie odpowiadać na fałszywe wiadomości e-mail dotyczące banku (lub ataki typu phishing). Pamiętaj, że oszustwa bankowe często mają miejsce dlatego, że konsumenci własnoręcznie udostępniają swoje nazwy użytkowników i hasła fałszywym serwisom bankowym.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: