eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Złośliwy kod w Hotmailu

Złośliwy kod w Hotmailu

2011-05-28 00:18

Złośliwy kod w Hotmailu

© fot. mat. prasowe

Kilka dni temu odkryto atak internetowy skierowany w wiadomości pocztowe wysyłane za pomocą serwisów webmailowych. Specjaliści z firmy Trend Micro ujawnili, że złośliwy skrypt przekazywany za pomocą emaili to HTML_AGENT.SMJ.

Przeczytaj także: Atak na PlayStation Network

Wspomniany atak wymaga od użytkownika jedynie otwarcia specjalnie przygotowanego emaila - później automatycznie uruchomi się złośliwy kod. Prowadzi to bezpośrednio do kradzieży kluczowych informacji, zwłaszcza naszych emaili i danych z książki adresowej użytkownika. Skradzione emaile mogą zawierać poufne informacje, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać na różne sposoby.

Złośliwy skrypt łączy się z adresem:

fot. mat. prasowe


aby pobrać kolejną porcję złośliwego skryptu.

Charakter wspomnianego adresu URL wyraźnie sugeruje, że atak jest kierowany. Adres zawiera dwie zmienne - nazwę konta użytkownika, która jest loginem Hotmail, oraz numer, będący predefiniowaną liczbą ustaloną przez atakującego. Ta liczba określa działanie złośliwego kodu. Eksperci z Trend Micro odkryli, że kradzież danych odbywa się tylko w przypadku odpowiednich numerów.

Adres URL prowadzi do kolejnego skryptu zidentyfikowanego przez Trend Micro jako JS_AGENT.SMJ. Odpowiada on za polecenia wysyłane do serwera Hotmail - wysyła wszystkie zarażone wiadomości do określonych adresów emaliowych. Przekazywana wiadomość będzie krążyła jednak tylko podczas sesji, w której skrypt został wykonany i przestanie po wylogowaniu się użytkownika.

Atak wykorzystuje błąd mechanizmu filtrowania zawartości poczty Hotmail (CVE-2011-1252). Microsoft podjął już działania i rozpoczął aktualizację w celu naprawienia luki.

Eksperci z firmy Trend Micro przeanalizowali zamieszczany w wiadomościach złośliwy kod i odkryli, że kiedy mechanizm filtrowania zawartości Hotmail pracuje nad nim, paradoksalnie pomaga mu dopisać pewne elementy do parametrów CSS. Dzięki temu skrypt może podzielić się na dwie części, które teraz już oddzielnie będą zmieniać kod CSS przeglądarki internetowej. Pozwala to cyberprzestępcom na zmianę skryptów, tworząc narzędzie pozwalające wykonywać ich polecenia z aktualnie zalogowanego konta Hotmail.

Złośliwe skrypty i adres URL powiązany z tym atakiem zostały już wykryte i zablokowane przez Trend Micro™ Smart Protection Network™. Microsoft potwierdził istnienie luki i wypuścił aktualizację, która ma rozwiązać problem.

Jak wspomniał Bryan Nairn, starszy menadżer ds. komunikacji w firmie Microsoft, sytuacja dobrze ilustruje wspólne wysiłki firm Trend Micro i Microsoft mające na celu ochronę użytkowników dzięki skoordynowanym działaniom ujawniającym lukę w zabezpieczeniach.

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: