eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Sektor motoryzacyjny stawia na samochody ekologiczne

Sektor motoryzacyjny stawia na samochody ekologiczne

2010-06-16 00:10

Następne 10 lat przyniesie znaczne zwiększenie zapotrzebowania na ekologiczne samochody oraz nowe regulacje, co znacząco przełoży się na rozwój i sprzedaż innowacyjnych rozwiązań technicznych. Do 2020 r. sprzedaż samochodów o napędzie czysto elektrycznym i innych ekologicznych pojazdów ma wynieść do jednej trzeciej całkowitej sprzedaży w krajach rozwiniętych i do 20 % sprzedaży w obszarach miejskich rynków wschodzących - to główne wnioski analizy sektora przeprowadzonej przez firmę doradczą Deloitte.

Przeczytaj także: Rośnie popyt na samochody ekologiczne

Tendencja do zastępowania napędu spalinowego elektrycznym nasila się nie tylko w sektorze motoryzacyjnym, ale i w sektorach pokrewnych (np. energetyka i zasoby naturalne). Zachęty i wsparcie administracyjne obejmują zarówno ulgi podatkowe, premie pieniężne, jak i inne formy zachęcania klientów oraz subsydia badawczo-rozwojowe. W efekcie zainteresowani zastosowaniem nowych technologii osiągną dodatkowe korzyści.

Z analizy Deloitte wynika, że w okresie ostatnich 18 miesięcy co najmniej piętnaście krajów i regionów przeprowadziło program zastępowania starych samochodów nowymi, wzmocniony systemem zachęt dla klientów w formie upustu za zwrot lub odkupu starego samochodu. Na takie rozwiązanie zdecydowały się Austria,, Chiny, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Japonia, Holandia, Portugalia, Korea Południowa, Azja Południowo-Wschodnia, Hiszpania, Wielka Brytania i USA.

USA, Australia, Chiny i Francja skupiły się na działalności badawczo-rozwojowej. Amerykański Advanced Technology Vehicles Manufacturing Loan Program wartości 25 mld USD oferuje np. dotacje i kredyty dla lokalnych specjalistów opracowujących nowe zaawansowane technologicznie modele samochodów i ich elementy. Australijski Green Car Plan obejmuje inwestycje w kwocie 1,3 mld AUD (1,2 mld USD) przeznaczone na opracowanie rozwiązań innowacyjnych i konstrukcję nowych, ekologicznych pojazdów.

W poszukiwanie alternatywnych rozwiązań technologicznych zaangażowały się również Chiny. W zeszłym roku ogłoszono rozpoczęcie Programu Rewitalizacji i Przekształcenia Przemysłu Motoryzacyjnego w kierunku upowszechnienia napędu elektrycznego na tym największym rynku samochodowym świata. Program obejmuje subsydia rządowe w kwocie 10 mld juanów (1,5 mld USD).

W Niemczech rząd planuje, że do 2020 r. na drogi wprowadzony zostanie 1 mln samochodów z napędem elektrycznym. Realizację tego programu umożliwią inwestycje w kwocie 500 mln EUR. Podobny program wprowadza Francja, której rząd przeznaczył w październiku 2009 roku 1 mld EUR na realizację planu związanego z wprowadzeniem w następnym dziesięcioleciu 2 mln samochodów o napędzie hybrydowym i elektrycznym. Także rząd brytyjski ogłosił, że od roku 2011 będzie subsydiował 25% kosztów produkcji samochodów z napędem elektrycznym w ramach redukcji emisji CO2. Ogólna wartość programu wynosi 230 mln GBP, podaje Deloitte.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: