eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje amerykańskie w Polsce warte 20 mld USD

Inwestycje amerykańskie w Polsce warte 20 mld USD

2010-01-19 12:30

W tym roku mija dwadzieścia lat, od kiedy firmy amerykańskie zaczęły na wielką skalę inwestować w Polsce. Jednocześnie swoje dwudziestolecie obchodzą Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham) oraz firma doradcza KPMG. Z tej okazji AmCham oraz KPMG, członek Izby, przygotowały raport pt. "20 lat amerykańskich inwestycji w Polsce". Publikacja podsumowuje znaczenie inwestycji firm amerykańskich dla polskiej gospodarki oraz prezentuje doświadczenia firm amerykańskich, które zainwestowały w Polsce.

Przeczytaj także: Stany Zjednoczone zainwestowały w Polsce 91 mld zł

Wartość bezpośrednich inwestycji firm amerykańskich w Polsce osiągnęła na koniec 2008 roku poziom 15 597 mln dolarów (wg danych US Bureau of Economic Analysis). Liczba ta nie oddaje w pełni skali inwestycji amerykańskich w naszym kraju, ponieważ duża część inwestycji firm z USA w Polsce została przeprowadzona za pomocą spółek zależnych i holdingów zarejestrowanych w Europie Zachodniej. Z 50 największych firm amerykańskich w Polsce aż 24 ma bezpośredniego właściciela zarejestrowanego w Europie. AmCham oraz KPMG szacują, że wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce, zarówno z bezpośrednim, jak i pośrednim udziałem kapitału amerykańskiego, może przekraczać nawet 20 mld dolarów.

- Inwestycje firm amerykańskich odegrały niezwykle istotną rolę w procesie transformacji gospodarczej w Polsce po 1989 roku i wpływają na kształt polskiej gospodarki także w XXI wieku. Warto przy tym pamiętać, że inwestycje amerykańskie oznaczają nie tylko zastrzyk kapitału i nowe miejsca pracy, ale także transfer najnowocześniejszych technologii i know-how – mówi Stacy Ligas, Partner w dziale Audytu Instytucji Finansowych KPMG.

W raporcie czytamy, iż w połowie lat dziewięćdziesiątych udział kapitału amerykańskiego w całości bezpośrednich inwestycji zagranicznych sięgał prawie 14%. Obecnie, pomimo systematycznego wzrostu wartości inwestycji, ich udział w całości bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wynosi 6,1%.

- Inwestycje firm amerykańskich odegrały szczególną rolę w pierwszej połowie lat. 90, kiedy rodząca się gospodarka wolnorynkowa potrzebowała nie tylko kapitału, ale i sprawdzonych wzorców biznesowych. Nie mniejsze znaczenie dla polskiej gospodarki mają najnowsze inwestycje amerykańskie w centra usług wspólnych, centra outsourcingowe oraz jednostki badawczo-rozwojowe. Firmy z USA są liderem tego typu innowacyjnych przedsięwzięć – mówi Roman Rewald, Prezes Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

W Polsce działa obecnie ponad 750 firm z bezpośrednim udziałem kapitału amerykańskiego. Oprócz nich istnieje duża grupa firm, w których kapitał amerykański ma udział pośredni (nawet co piąta firma amerykańska w Polsce). Zatrudnienie w przedsiębiorstwach z bezpośrednim, większościowym udziałem kapitału amerykańskiego wyniosło w końcu 2007 roku 120,7 tys. osób. Z tego około 90 tys. osób pracuje w sektorze produkcyjnym (na podstawie danych US Bureau of Economic Analysis). Liczba ta obejmuje tylko inwestycje bezpośrednie i nie uwzględnia banków. AmCham oraz KPMG szacuje, że liczba miejsc pracy we wszystkich firmach amerykańskich w Polsce przekracza 180 tys. osób. Co najmniej drugie tyle miejsc pracy powstało w firmach kooperujących. Łącznie daje to ponad 360 tys. zatrudnionych dzięki inwestycjom amerykańskim.

Ponad połowa badanych firm amerykańskich (52%) rozpoczęła inwestycje w naszym kraju już w latach 1989-1995. Większość, bo ponad 60% dokonało w Polsce inwestycji typu greenfield, uruchamiając działalność od podstaw.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: