eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel a ruch graniczny z Ukrainą III kw. 2009

Handel a ruch graniczny z Ukrainą III kw. 2009

2009-11-26 12:43

Przeczytaj także: Handel a ruch graniczny z Ukrainą I kw. 2009


Delimitacja obszaru oddziaływania granicy

Badanie przeprowadzone w III kwartale 2009 r. potwierdza wcześniejsze wyniki, że przekraczający granicę polsko-ukraińską cudzoziemcy, podobnie jak i Polacy, byli najczęściej mieszkańcami miejscowości zlokalizowanych w odległości do 50 km od granicy (ponad 56% cudzoziemców i ok. 67% Polaków), przy czym ponad 42% cudzoziemców i ok. 47% Polaków mieszkało w pasie do 30 km. Natomiast w odległości powyżej 100 km od granicy zamieszkiwało około 15% cudzoziemców i około 11% Polaków przekraczających granicę polsko-ukraińską.

fot. mat. prasowe

Struktura Polaków i cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską według odległości miejsca

Struktura Polaków i cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską według odległości miejsca dokonania zakupów od granicy

Przekraczający granicę cudzoziemcy oraz Polacy najchętniej dokonywali zakupów w odległości do 50 km od granicy – ponad 73% cudzoziemców i aż 92% Polaków. Z kolei w odległości powyżej 100 km zakupów dokonywał co ósmy cudzoziemiec i 4% Polaków.

Wyniki badania ankietowego za III kwartał 2009 r. na przejściach na granicy polsko-ukraińskiej, przy uwzględnieniu odległości od granicy miejsca zamieszkania oraz miejsca dokonania zakupów, potwierdzają dokonaną w poprzednich kwartałach delimitację obszarów oddziaływania badanego odcinka granicy.

Największa liczba cudzoziemców i Polaków przekraczających granicę polsko-ukraińską zamieszkiwała w pasie do 30 km od granicy. Natomiast niewielki odsetek wśród badanych, zarówno Polaków jak i cudzoziemców, mieszkał w odległości powyżej 100 km od granicy.

Ponad 90% Polaków oraz 60% cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską dokonywało zakupów w odległości do 30 km od granicy. W pasie 30-50 km od granicy zakupów dokonywało 12% cudzoziemców, podobnie jak w odległości powyżej 100 km od granicy.

Mały ruch graniczny

Wejście Polski do strefy Schengen i otwarcie granic dla Polaków wewnątrz Unii Europejskiej spowodowało pewne utrudnienia w przekraczaniu granicy dla cudzoziemców zza wschodniej granicy (konieczność posiadania wiz). W celu ułatwienia ruchu przygranicznego została zawarta Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2009 roku. Postanowieniami umowy są objęci obywatele obu państw zamieszkujący w strefie przygranicznej. Nowe przepisy mają większe znaczenie dla obywateli ukraińskich niż polskich, gdyż Polacy mogą podróżować i przebywać na terytorium Ukrainy do 90 dni bez konieczności posiadania wiz.

W polskiej strefie przygranicznej znajduje się 1575 miejscowości położonych w 97 gminach i 19 powiatach. Z tego na terenie województwa podkarpackiego znajduje się 588 miejscowości położonych w 43 gminach i 8 powiatach. Natomiast na terenie województwa lubelskiego znajduje się 987 miejscowości położonych w 54 gminach i 11 powiatach. W strefie przygranicznej znajdują się m.in. Przemyśl, Jarosław, Sanok, Zagórz, Żurawica, Lubaczów, Lesko oraz Tomaszów Lubelski, Hrubieszów i Włodawa. Gminy strefy przygranicznej po stronie polskiej obejmują łącznie obszar 13,4 tys. km2, który zamieszkuje 822,4 tys. ludności.

W skład ukraińskiej strefy przygranicznej wchodzi 1107 miejscowości znajdujących się w 23 rejonach. Do strefy przygranicznej należy: 7 rejonów z obwodu wołyńskiego, w tym szacki i lubomelski w całości; 12 rejonów z obwodu lwowskiego, w tym rejony sokalski, mościski, starosamborski i turczański w całości; 4 rejony z obwodu zakarpackiego, w tym wielkoberezneński w całości. Rejony strefy przygranicznej po stronie ukraińskiej obejmują łącznie obszar 24,0 tys. km2, który zamieszkuje 1241,1 tys. ludności.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: