eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rosną inwestycje w elektrownie gazowe

Rosną inwestycje w elektrownie gazowe

2008-12-29 11:59

Polska Grupa Energetyczna, Tauron i Energa, a także KGHM Polska Miedź - wszystkie te firmy planują budowę elektrowni na gaz. W ich ślad z pewnością pójdą kolejne firmy w Polsce. To będzie oznaczało spadek udziału węgla jako paliwa dla elektroenergetyki.

Przeczytaj także: UOKiK: Apator przejmie Powogaz

Wkrótce, po zakończeniu analiz biznesowych i technicznych, powstanie nowoczesna jednostka gazowa w Elektrowni Stalowa Wola - zapowiada Stanisław Tokarski, wiceprezes Tauron Polska Energia.

Nowy blok gazowy w Stalowej Woli będzie miał moc 400 MW. Trwają już rozmowy przedstawicieli grupy Tauron (w skład której wchodzi Elektrownia Stalowa Wola) z PGNiG nad określeniem warunków dostaw gazu.

Plany budowy w Gdańsku elektrociepłowni na gaz przygotowują wspólnie grupa Energa, Lotos i PGNiG, które podpisały w tej sprawie list intencyjny. Umowa przewiduje, że Energa będzie organizatorem budowy elektrociepłowni, PGNiG dostarczy dla niej surowiec, natomiast głównym klientem nowego zakładu będzie Grupa Lotos. Elektrociepłownia zapewni energię elektryczną i parę technologiczną rozbudowanej rafi nerii po zakończeniu inwestycyjnego Programu 10+ realizowanego przez Lotos.

- W trakcie realizacji Programu 10+ następuje wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną oraz parę technologiczną.

Będzie on jeszcze większy po zakończeniu inwestycji w 2010 roku, jak również po realizacji kolejnych programów rozwojowych gdańskiej rafinerii - podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

Szacuje się, że gdańska elektrociepłownia może mieć moc od 150 do 400 MW.

Według wstępnych założeń, blok gazowy w Gdańsku miałby zostać oddany już w roku 2011.

- W przypadku planowanej elektrowni gazowej ważne jest to, że pojawi się ona w miejscu największego deficytu mocy, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Pomorza - zauważa Mirosław Bieliński, prezes firmy Energa.

Budowę dwóch niewielkich bloków gazowych w Polkowicach i Głogowie planuje KGHM. Te dwie jednostki mają pokrywać ok. 22 proc. zapotrzebowania KGHM na energię. Jak zapowiadał Mirosław Krutin, prezes spółki, bloki gazowe mają być uruchomione za cztery lata.

Nad budową gazowego bloku o mocy 400 MW w Elektrowni Skawina zastanawia się CEZ. Jak informował Vladimir Černy, dyrektor ds. strategii CEZ w Polsce, prace nad projektem są na wstępnym etapie.

Od dawna o budowie bloków na gaz mówi Polska Grupa Energetyczna. Swego czasu planowała ona budowę dwóch dużych bloków gazowych w Zespole Elektrowni Dolna Odra. Na razie ten projekt odłożono, ponieważ... do ZEDO nie ma jak dostarczyć wystarczających ilości gazu. Jacek Sawicki, zastępca dyrektora departamentu strategii i rozwoju PGE, zapowiada jednak, że bloki gazowe w ZEDO powstaną, ale na pewno nie w pierwszej kolejności. PGE nie wyklucza budowy jednostek gazowych w innych miejscach. Grupa już teraz produkuje energię z gazu w Elektrociepłowni Gorzów, Elektrociepłowni Lublin Wrotków i Elektrociepłowni Rzeszów.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Dariusz Ciepiela / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: